Dřevo je budoucnost stavebnictví, říká Tomáš Nemrava. Jeho Nema z něj umí postavit i výškovou budovu
Společnost Nema dodává na trh dřevěná konstrukční řešení, díky kterým by i u nás mohly být v budoucnu stavěny výškové budovy jako dřevostavby.
Tomáš Nemrava, spolumajitel společnosti Nema
Zatímco jinde ve světě se ze dřeva staví i výškové budovy, u nás máme dřevostavbu spojenou spíše s klasickým rodinným domem. To by se však mohlo v budoucnu měnit, myslí si Tomáš Nemrava. Jeho společnost Nema u nás aktuálně patří mezi hrstku těch, které jsou schopny vyrábět a dodávat materiál potřebný k rozbití omezených představ o využití dřeva ve stavebnictví.
Tomáš Nemrava se okolo dřeva motal již odmala. Jeho otec vlastnil v jihočeské Olešnici truhlárnu, do které jej často brával, případně spolu jezdili těžit dříví do lesa. Už od relativně útlého věku se tak učil zacházet s truhlářskými nástroji a rozumět dřevu. K truhlárně se později připojila také pila a díky tomu se dostal i k těžké technice.
Jak sám říká, v životě nebyl ani na žádné jiné brigádě, protože byl vždy potřeba v rodinném podniku. Když ovšem nastal čas rozhodnout se, čemu se bude věnovat profesně, rodiče chtěli, aby to byl jiný stavební materiál než dřevo, konkrétně beton. A protože jej bavilo počítání, vybral si obor zabývající se budováním betonových mostů.
Jenže dřevo nakonec přeci jen zvítězilo a po studiích se opět zapojil do chodu rodinného podniku. Když nastoupil, firma měla dva katry, řezala dřevo přímo pro tesaře, kteří od ní mohli odebírat materiál na krovy, a také vyráběla palety. „Když jsem nastoupil, začal jsem dělat vedoucího na pile. Jezdil jsem s Tatrou, vozil dříví z lesa a po dvou letech jsem dospěl do stavu, kdy mě to přestalo bavit,“ vzpomíná Nemrava.
Proto šel za svým otcem, kterému řekl, že nechce vyrábět palety a že by vystudovanou stavařinu možná přeci jen zkusil. V ten moment jeho otec sáhl do šuplíku, ze kterého vytáhl cédéčko. „To cédéčko vrazil do počítače a ukázal mi video CNC stroje, který dokázal z dřevěného trámu udělat krov s čepy, vývrty, vlastně takovou LEGO skládačku. A řekl mi, že bychom mohli takový stroj koupit a spojit moji stavařinu dohromady se dřevem,“ vzpomíná Nemrava.
Tak se v roce 2007 ze společnosti Nema stala jedna z prvních českých firem, které začaly pracovat s CNC technologií, jež dokáže dle dat zadaných do počítače automaticky opracovat dřevo i další materiály. Dvě další firmy, které u nás tuto technologii měly, využívaly CNC stroje pro svou vlastní výrobu. A Nema tedy byla v podstatě první, kdo u nás dřevo opracované pomocí CNC nabídl veřejnosti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs