Dřevo, kámen a teplo kamen. Architekt pro sebe navrhnul chalupu, která pouští do světnice celé Krkonoše

Jak to vypadá, když architekt navrhuje chalupu pro sebe a rodinu? Lokální pravidla a stavební materiály snoubil se současným přístupem.

rcahitektova-chalupa3

Foto: Anna Pleslová

Novodobá horská bouda v Krkonoších

0Zobrazit komentáře

Horní Malá Úpa nabízí krásné výhledy na Sněžku a další skvosty Krkonoš. Kochat se jimi mohou i majitelé chalupy s pláštěm z opalovaného modřínového dřeva a velkými okny, které pouští hory doprostřed světnice. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Obec Horní Malá Úpa si zakládá na udržení svého osobitého horského rázu, který dotváří i místní stavení. Obec má proto jasně daný manuál, jaké objekty mohou v obci vznikat, a jaké nikoliv. Tento manuál navíc doplňují i striktní požadavky KRNAPu. Vyžadovány jsou sedlové střechy, konkrétní tvary a velikosti domů i jejich oken.

Tímto manuálem se tak museli řídit i architekti z ateliéru Ok Plan Architects, respektive jeho zakladatel Luděk Rýzner, který horskou chalupu navrhl pro sebe a svou rodinu.

Majitelé přezdívají domu „rodinná bouda“, byť o klasickou horskou boudu se rozhodně nejedná. Spíš o velmi příjemné horské útočiště, ve kterém dostaly hlavní slovo lokální materiály, tedy dřevo a kámen. Ty se objevují v exteriéru i interiéru, ve kterém se snoubí i s výhledy na panorama blízkého údolí a vrcholky hor v čele se Sněžkou.

Okolní hory do interiéru domu pouští především velkoformátové okno, které se stalo centrálním motivem obytného podlaží. Architekti kvůli němu vedli dlouhou debatu s obcí, nakonec se však tuto moderní výjimku podařilo prosadit.

Vše ostatní však maximálně ctí tradici. Dům stojí na základové desce, která byla zvolena z důvodu skalnatého podloží. Objekt se částečně vnořil do blízkého příkrého svahu a upraveno bylo jeho blízké okolí. Okolní plochy byly zpevněny žulovým dlážděním a z místního kamene byly vystavěny i opěrné zídky.

Na základové desce vyrostlo zděné podlaží obložené opalovaným modřínovým dřevem. Podkroví bylo řešeno klasickým hambálkovým krovem a sedlová střecha dostala plechovou krytinu v antracitovém odstínu. Na od cesty odvrácené straně střechy je také umístěno několik fotovoltaických panelů, které doplňuje tepelné čerpadlo.

Teplo ale zajišťují i kachlová kamna, stačí jen škrtnout sirkou. Bílá barva jejich obkladu je kontrastem k masivu, který definuje celý vnitřní prostor. Dřevěné obklady jsou na stropě i stěnách a z parket je tvořena také podlaha.

Z masivu jsou i některé kusy nábytku v čele s jídelním stolem. Nicméně nejvíce pozornosti na sebe v interiéru strhává kuchyňský ostrůvek. Ten je obložen nahrubo štípaným kamenem. Linku doplňují další výrazné detaily, jako jsou lustry v černé barvě. V horních patrech je míra použitého dřeva nižší, přesto si stále uchovávají charakter horské chalupy.