Dubaj od nového roku končí s vysokou daní na alkohol. Chce tím podpořit turistický ruch
Od začátku roku 2023 nemusejí cestovatelé při konzumaci alkoholu v Dubaji sahat tak hluboko do peněženky. Město zmírňuje pravidla na jeden rok.
Dubaj patří dlouhodobě k vyhledávaným turistickým cílům. Největší město Spojených arabských emirátů totiž ve srovnání s ostatními lokalitami lemujícími Perský záliv láká na volnější životní styl, díky čemuž zde žije také mnoho expatů – konkrétně v Dubaji je obyvatelstvo z přibližně 85 procent tvořeno právě cizinci. I z toho důvodu město stále více rozvolňuje pravidla související s konzumací alkoholu. A s prvním dnem roku 2023 zrušilo třicetiprocentní daň z alkoholu, vyžadovat přestalo i poplatek za licenci nutnou k jeho nákupu pro domácí konzumaci.
Firmy African+Eastern a MMI, což jsou v Dubaji dva největší dodavatelé alkoholických nápojů, o čerstvém kroku informovaly na svých sociálních sítích. „Od doby, co jsme před více než 100 lety začali v Dubaji působit, zůstává přístup emirátu dynamický, citlivý a inkluzivní pro všechny,“ řekl agentuře AP mluvčí společnosti MMI.
„Tato nově upravená regulace přispěje k tomu, že bude v Dubaji i ve Spojených arabských emirátech i nadále zajištěn bezpečný a zodpovědný prodej alkoholu, stejně jako jeho konzumace,“ dodal. Zrušení třicetiprocentní městské daně má za cíl především podpořit turistiku a změny Dubaj zavedla prozatím zkušebně na jeden rok.
Společnost African+Eastern potvrdila, že třicetiprocentní daň z alkoholu už přestala platit. Na ceny v obchodech se ale podle ní dál vztahuje pětiprocentní daň z přidané hodnoty (DPH). Největší úlevu bude zrušená daň znamenat pro bary, hospody, restaurace a hotely, které výrazně ušetří při vytváření skladových zásob – nižší pořizovací náklady by se ale měly odrazit i na nápojových lístcích. Výrazně nižší ceny však budou zejména v prodejnách alkoholu.
Kromě daně Dubaj zrušila také poplatek za licenci, kterou je nutné mít v případě, kdy si člověk chce koupit alkohol v nákupních a turistických centrech. Navazuje tak na uvolňování pravidel, se kterým začala již před lety. V roce 2016 například zmírnila restrikce související s alkoholem během měsíce ramadán – povolila jeho prodej během dne, takže když někdo dostal chuť na sklenici piva, nemusel čekat do soumraku.