Dubaj od nového roku končí s vysokou daní na alkohol. Chce tím podpořit turistický ruch

Od začátku roku 2023 nemusejí cestovatelé při konzumaci alkoholu v Dubaji sahat tak hluboko do peněženky. Město zmírňuje pravidla na jeden rok.

jeshur-jacinto-unplash

Foto: Jeshur Jacint / Unplash

Dubaj od 1. ledna 2023 zrušila třicetiprocentní daň z alkoholu

0Zobrazit komentáře

Dubaj patří dlouhodobě k vyhledávaným turistickým cílům. Největší město Spojených arabských emirátů totiž ve srovnání s ostatními lokalitami lemujícími Perský záliv láká na volnější životní styl, díky čemuž zde žije také mnoho expatů – konkrétně v Dubaji je obyvatelstvo z přibližně 85 procent tvořeno právě cizinci. I z toho důvodu město stále více rozvolňuje pravidla související s konzumací alkoholu. A s prvním dnem roku 2023 zrušilo třicetiprocentní daň z alkoholu, vyžadovat přestalo i poplatek za licenci nutnou k jeho nákupu pro domácí konzumaci.

Firmy African+Eastern a MMI, což jsou v Dubaji dva největší dodavatelé alkoholických nápojů, o čerstvém kroku informovaly na svých sociálních sítích. „Od doby, co jsme před více než 100 lety začali v Dubaji působit, zůstává přístup emirátu dynamický, citlivý a inkluzivní pro všechny,“ řekl agentuře AP mluvčí společnosti MMI.

„Tato nově upravená regulace přispěje k tomu, že bude v Dubaji i ve Spojených arabských emirátech i nadále zajištěn bezpečný a zodpovědný prodej alkoholu, stejně jako jeho konzumace,“ dodal. Zrušení třicetiprocentní městské daně má za cíl především podpořit turistiku a změny Dubaj zavedla prozatím zkušebně na jeden rok.

Společnost African+Eastern potvrdila, že třicetiprocentní daň z alkoholu už přestala platit. Na ceny v obchodech se ale podle ní dál vztahuje pětiprocentní daň z přidané hodnoty (DPH). Největší úlevu bude zrušená daň znamenat pro bary, hospody, restaurace a hotely, které výrazně ušetří při vytváření skladových zásob – nižší pořizovací náklady by se ale měly odrazit i na nápojových lístcích. Výrazně nižší ceny však budou zejména v prodejnách alkoholu.

Kromě daně Dubaj zrušila také poplatek za licenci, kterou je nutné mít v případě, kdy si člověk chce koupit alkohol v nákupních a turistických centrech. Navazuje tak na uvolňování pravidel, se kterým začala již před lety. V roce 2016 například zmírnila restrikce související s alkoholem během měsíce ramadán – povolila jeho prodej během dne, takže když někdo dostal chuť na sklenici piva, nemusel čekat do soumraku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Během pandemie pak umožnila rozvážku alkoholu do domácností. Stále ale platí, že nemuslimové, kteří chtějí v Dubaji pít alkohol, musejí být starší 21 let a zároveň musejí mít licenci, která je k pití opravňuje. Má podobu plastové karty, kterou vydává policie. V případě, že dotyčný u sebe kartu při konzumaci alkoholu nemá, hrozí mu vysoká pokuta, v horším případě i vězení.

Dubaj je přitom těmito kroky v dané oblasti poměrně výjimečná. Město Šardžá, které je v rámci Spojených arabských emirátů třetí nejlidnatější, zcela zakazuje konzumaci alkoholu v hotelích i restauracích a lahev na doma si lze koupit pouze s platnou licencí. Podobně je na tom situace v Íránu, Kuvajtu nebo Saudské Arábii.

Dubajská ekonomika se z pandemie covidu-19 velmi rychle zotavila. Za prvních devět měsíců loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 4,6 procenta. Turistika je přitom klíčovým pilířem hospodářství, za první pololetí loňského roku se počet návštěvníků Dubaje meziročně zvýšil o více než 180 procent.

S přispěním ČTK. 

CzechCrunch Jobs