Důležitá může být velikost stolu i myši aneb Jakou výbavu potřebují profesionální hráči esportu
„Je to podobné jako ve fotbale kopačky. Každý má jinou preferenci, jinou velikost bot,“ říká šéf českého esportového týmu Sinners.
Kvalitní vybavení je pro profesionální hráče počítačových her základem úspěchu
Počítač, monitor, klávesnice a myš, ale také kvalitní židle, prostorný stůl, sluchátka s mikrofonem nebo doplňky stravy, které pomáhají v soustředění. Profesionální hráči počítačových her potřebují pro co nejlepší výkony co nejlepší vybavení – a takové, které jim maximálně vyhovuje. Je to vlastně podobné jako u tradičních sportů, kde si fotbalisté vybírají z různých modelů kopaček nebo si je nechávají šít na míru. I tomu se věnujeme v našem obsahovém speciálu Fenomén esportu.
Jakou výbavu ke svému řemeslu potřebují profesionální hráči a na čem jim nejvíce záleží? Ptali jsme se v české esportové organizaci Sinners, jejíž členové se specializují zejména na populární hru Counter-Strike: Global Offensive, ale působí také v dalších titulech jako League of Legends, Rocket League, Trackmania či FIFA. Někteří svěřenci výbavu tolik neřeší, jiní dbají i na nejmenší detaily.
„Každý hráč je jiný. Nelze tedy univerzálně říct, jaké počítače, výbava a další doplňky jako stůl nebo židle jsou nejlepší. Abych to srovnal s tradičním sportem, je to podobné jako ve fotbale kopačky. Každý má jinou preferenci, jinou velikost bot,“ říká Moritz Straube, výkonný ředitel týmu Sinners. Ve výbavě jeho hráčů tak najdeme různé myši i klávesnice podle toho, co komu vyhovuje.
Hned několik hráčů Sinners se shoduje v tom, že paradoxně příliš neřeší, na jakém železe – tedy počítači – vlastně hrají. Mohou si to dovolit i díky tomu, že jim v tomto ohledu poskytuje kompletní servis vedení organizace, která má specializovaný tým odborníků, již se v komponentech velmi dobře vyznají. S hráči tak vždy sestaví ty nejlepší počítače na míru.
„V hardwaru a komponentách do PC se příliš nevyznám, a tak dokud je hraní Counter-Strike plynulé, příliš to neřeším,“ říká s úsměvem Sebastian Daňo, který je v herním světě známý pod přezdívkou „beastik“. Podobně to má i jeho kolega David „forsyy“ Bílý, který jen doplňuje: „K hraní Counter-Strike je každopádně nejdůležitější mít silný procesor.“
Šéf Sinners říká, že se organizace svým hráčům snaží zajistit ty nejlepší periferie, které si ideálně sami vyberou, protože nevyhovující výbava může logicky vést k horším výsledkům. „Jsme v tom opravdu specifičtí, i proto naši hráči zatím nemají nařízeno, se kterou myší nebo klávesnicí musí hrát. Kdyby přišel sponzor a nařídil, že musí hrát na jejich periferiích, postavíme se k tomu možná jinak, ale snažíme se i sponzorům vysvětlit, že je pro nás nejdůležitější komfort hráčů. Díky tomu pak mohou hrát na nejvyšší úrovni,“ říká Straube.
Třeba z výběru vhodného ovladače se může stát mise na několik měsíců. „V případě myši jsem dlouho hledal takovou, která mi bude vyhovovat,“ říká Jindřich „ZEDKO“ Chyba. Ani on příliš neřeší vnitřnosti svého počítače, dokud může v Counter-Strike: Global Offensive nerušeně běhat a střílet po soupeřích. „Nakonec jsem přišel na to, že mi nejvíce sedí herní myš Logitech G Pro Wireless, u které mi tolik nepřekáží kabel a na hraní je skvělá,“ dodává. Jeho spoluhráč Daňo zase zakotvil u značky Razer, protože má raději menší klávesnice i myši. „A to jejich produkty splňují dokonale,“ říká.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsJindřich Chyba kolegy doplňuje s tím, že důležité může být i vybavení, které vás u počítačových her napadne až po počítačích nebo myších. Když totiž nemá stůl minimálně o velikosti 90 na 120 centimetrů, necítí se ve své kůži a nehraje se mu dobře. „Háklivý jsem také na dobrou židli, musí mi totiž maximálně vyhovovat, opěradla se musí vejít pod stůl, ale přitom musí mít dobrou výšku. Jsem na tyto detaily poměrně náročný, protože i takové záležitosti ovlivňují můj výkon,“ říká Chyba.
Důležitý je také výběr monitoru. Jednak musí stíhat zpravidla rychlé akce, které se v soutěžních titulech odehrávají, a jednak musí vyhovovat i jejich další zobrazovací vlastnosti, kde může mít každý hráč jiné preference. Esportovci ze Sinners aktuálně nejvíce využívají značku BenQ, například modely Zowie. „Mají totiž opravdu pěkné barvy a jsem na ně dlouhodobě zvyklý,“ vysvětluje Jindřich Chyba.
Stejně jako pro fotbalisty, atlety a další „tradiční“ sportovce je i pro esportovce důležitá strava. Stále populárnější jsou různé doplňky stravy, mnohdy v podobě tabletek s různým složením, které například zlepšují soustředění nebo výdrž. Klíčová je ale samozřejmě i běžná strava. „Sám doplňky stravy nevyužívám, ale jídlo obecně pro mě důležité je. Nerad se v zápasech cítím přejedený, nebo naopak hladový. Snažím se jíst zdravě, a hlavně hodně zeleniny a ovoce,“ říká David „forsyy“ Bílý.
Ve stravě zatím v Sinners žádný vyloženě striktní režim zavedený nemají. Využívání doplňků nechává vedení týmu čistě na hráčích. „Ze strany organizace nám nedává smysl, abychom nařizovali, jaké doplňky mají hráči užívat. Každý z nich ví nejlépe, co jeho tělo potřebuje, a také prozatím v esportu ani není větší průzkum, které doplňky výkonnosti skutečně pomáhají a které ne,“ vysvětluje CEO Moritz Straube. Jeho svěřenci ale rozhodně nejedí jen pizzu, naopak se snaží mít dobrý a vyvážený jídelníček, který se nemusí lišit od sportovců v tradičních sportech.
„Musím říct, že naši hráči jsou v tomto ohledu na špičce tuzemské scény. Starají se o sebe, často sportují, stravují se rozumně a jsou podobně jako jiní sportovci maximální profesionálové. Bez toho se dnes ostatně na esportovou špičku nemáte šanci dostat,“ říká Straube. Dobré výkony pak může ovlivňovat i to, v jakém oblečení se hraje. Také tady je situace stejná jako v jiných sportech – dresy či kalhoty se vybírají tak, aby byly jednak pohodlné, jednak funkční.
Hráče Sinners aktuálně obléká značka Adidas a oblečení jim dodává tuzemská společnost SportFotbal. „Klasické sportovní vybavení jako dresy nebo kalhoty je pro nás důležité jednak proto, že je při hraní neustále vidět, a také z toho důvodu, že i to může být důležitá součást dobrého výkonu. Adidas je navíc obecně ve sportu prestižní značka a platí to také v esportu,“ dodává Straube.