Dům se skleněnou střechou je víkendovým útočištěm, které do minimalistického interiéru pouští celý svět

Dům definuje minimalismus, který dává co možná největší prostor přírodě. Ta se tak stává přirozenou součástí interiéru.

transparentni-dum-88

Foto: Tobias König a Michael Romstöck

Víkendový dům nedaleko Berlína

0Zobrazit komentáře

Das Glashaus, tedy skleněný dům, je víkendové útočiště, které nabízí možnost alespoň na chvilku uniknout z města a splynout s přírodou. Děje se tak jednak díky minimalismu, se kterým bylo k celému domu přistupováno, ale především díky prosklené střeše. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Dům vyrostl v Německu, v malé vesnici severně od Berlína. Jeho autorem je dánský architekt Sigmund Larsen, který právě v Berlíně žije. Jak již název domu napovídá, jedním z hlavních materiálů, se kterými Larsen pracoval, se stalo sklo, jehož transparentnost využil pro maximální propojení domu s přírodou. Nedaleký les, jezero a také louky se tak stávají jeho pevnou součástí.

Proto i v momentě, kdy se člověk pohybuje v interiéru domu, mu je příroda neustále v patách. Pronásleduje členy i přátele mladé rodiny, které dům patří a která jej pronajímá všem, kdo chtějí o víkendu opustit ruch berlínských ulic a odpočinout si na místě plném klidu.

Tvar domu definuje jednoduchý obdélníkový půdorys doplněný prohnutou stěnou, která vytváří soukromí při pohledu od silnice. Od ní se odklání i všechny místnosti, jež jsou orientovány na západ, směrem do otevřené krajiny. Každá z nich má přístup na velkou krytou terasu, s níž díky velkoformátovým dveřím a oknům pokoje zcela splývají.

Stírání hranice mezi interiérem a exteriérem šel architekt naproti i umístěním nábytku. Například lůžka ložnice v přízemí situoval hned k oknům, díky čemuž jsou přístupná zevnitř i zvenčí. Podobný postup byl zvolen i v koupelně u sprchového koutu.

Interiér pracuje výhradně s přírodními materiály a přiznaným zdivem, které bylo využito jako další prvek propojující venkovní a vnitřní prostory. Vybavení domu je minimalistické, ryze funkční a praktické.

To vůbec největší spojení s okolím však přichází po vystoupání do patra. To nabízí nevšední propojení odhaleného krovu a transparentní střešní krytiny, která do interiéru pouští celý svět. Dům funguje především jako letní sídlo, své kouzlo má však i v zimě, kdy se díky dobré izolaci uvnitř drží teplo, zatímco hosté mohou hledět do zasněžené krajiny v okolí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym