Dům v Karlíně, který podpírají sochy Davida Černého, je dokončen. Má mytologický příběh i wellness WC
Trigema po šesti a půl letech od vytvoření konceptu dokončila dům, který poutá pozornost. Především díky obrovským sochám od Davida Černého.
S heslem Zažijte nájemní bydlení nové generace má nový bytový dům v pražském Karlíně přinést nový standard nájemního bydlení. A nejen to. Dům od developerské společnosti Trigema má především ukázat na propojení mezi architekturou, uměním a rezidenčním bydlením. V okolní městské krajině ho prakticky nelze přehlédnout – obklopují ho totiž obrovské sochy. Fragment, jak se projekt jmenuje, je zkolaudován a připraven na první nájemníky.
Nový dům v Karlíně spojuje hned několik jmen. Kromě developerské společnosti Trigema je to architektonické studio Qarta a také umělec David Černý, který se zasloužil o zmíněné sochy. V projektu ale figuruje ještě jedno jméno: realitní kancelář Svoboda & Williams, která má na starosti pronájmy. Dohromady projekt nabídne 140 designově zařízených bytů.
„Fragment má ambici přepsat kapitolu nájemního bydlení v Česku. Svým propojením umění a designu jak v exteriérech, tak v interiérech, přidanými službami a vysokým standardem přesahuje hranici obyčejného rezidenčního bydlení. Je to vlajková loď našeho konceptu snoubení architektury, umění, technologií a udržitelnosti,“ řekl u příležitosti dokončení stavby předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.
Dům na Rohanském nábřeží je tvořený členěnými, rozpixelovanými bloky, tedy jakýmisi fragmenty. Odtud také dům dostal jméno. „Odrážejí fragmenty času, tedy spojení přítomnosti, minulosti a budoucnosti, fragmenty životů jejich obyvatel i fragmenty umění,“ popisuje architekt z ateliéru Qarta Jiří Řezák.
Kolemjdoucí napočítají u domu čtyři sochy: ruku, nohu, dlaň a ženu. Jsou vyrobené z ušlechtilé chromniklové nerezavějící oceli, která má zrcadlově leštěný povrch. Spolu s budovou mají symbolizovat lidské společenství, jeho schopnost vzájemně se podepřít a sílu, kterou má lidská sounáležitost. „Provokace v architektuře je potřeba a výjimečná lokalita Rohanského nábřeží si o unikátní počin přímo říkala,“ dodává Soural.
Sochy ovšem mají také svůj příběh. Původně totiž měli Fragment podpírat dva muži. Koncept ale nakonec vyšel z části budovy, která levituje nad chodníkem. Ta je tvořená v podstatě mostní konstrukcí na ocelových lanech, k tomu jsou ale také dva železobetonové sloupy. Ty dnes zakrývá ruka a noha. V momentě, kdy budova dostala své jméno, se změnil také koncept soch. Černý prý dostal nápad, že půjde o fragmenty lidských těl. Zůstala tedy jedna žena, která se jmenuje Lilith, a to podle první Adamovy ženy.
„Lilith vznikla z prachu země, stejně jako Adama. Je to tedy symbol rovnoprávnosti mezi mužem a ženou. Příběh ale mají všechny čtyři sochy. Když se Adama s Lilith nepohodli, Adam ji vykopl z ráje. Proto je tu ta noha. Je to noha Adamova. Lilith se uchýlila k Rudému moři. Bůh sem pro ni poslal archanděla Gabriela, aby se vrátila. Ruka je tedy rukou archanděla Gabriela znamenající pobídky k návratu. Musela tu ale být také nějaké protiváha, temné síly. A tak z výduchu z metra vylézají temné síly, dlaň je tedy ruka démonova,“ vypráví Soural. Dohromady váží sochy šedesát tun, samotná Lilith třicet. Ženě se otáčí hlava a hýbe se i dlaň z výduchu.
Co se vnitřku budovy týče, jsou tu byty od dispozice 1+kk až po čtyři místnosti s kuchyňským koutem, v nejvyšších patrech je také mezonet se střešní terasou. Interiéry všech bytů navrhla designérka Lucie Nováková, se kterou spolupracuje i realitní kancelář Svoboda & Williams. „Lucka má schopnost vytěžit z prostoru maximum. Naše zkušenost s nájemním trhem totiž opakovaně potvrzuje, že zajímavý a funkční design často ovlivňuje rozhodování nájemců ve větší míře než čistě racionální faktory,“ uvedla pro CzechCrunch Andrea Střechová, která má ve Svoboda & Williams na starosti zastupování pronajímatelů bytových jednotek.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV jednotlivých bytech je například hojně zastoupený modulární nábytek, který lze snadno přesouvat podle potřeby. Každý ze 140 bytů pak vypadá jinak, aby se nájemci necítili jako v hotelu. Dohromady vzniklo 116 variant bytů – a i ty další se od sebe liší. Trigema, která je zároveň provozovatelem Fragmentu, má už nyní pronajatých 120 bytů a očekává, že dalších dvacet rychle zmizí. O bydlení je tu prý obrovský zájem. Jako první zmizel jediný byt 5+kk a pak všechny nejmenší byty. Ty mají 27 metrů čtverečních. Většinu tvoří Češi, ale dohromady ve Fragmentu bydlí dvanáct národností – od Britů až po Japonce. V průměru tady nájemníci platí za metr čtvereční 620 korun.
Fragment je ale netradičním nájemním bydlením i z hlediska fungování celého domu. Nájemníci mají k dispozici recepci a správu objektu, u ní je možné poptat běžnou údržbu bytu, větší opravy, úklid i doručování zásilek. Každý z bytů má také wellness WC, tedy kombinaci WC a bidetu. V suterénu jednoho z šesti vchodů je pak také automat na víno z vinařství, které vlastní Trigema.
V domě je také vzduchotechnika s rekuperací, filtrací a úpravou vlhkosti a také chytrou domácnost. Celá budova pak využívá čerpadlo na bázi země-voda a je tu tak třicítka geotermálních vrtů do hloubky 180 metrů. Lze využívat studniční i dešťovou vodu a nahoře je zelená střecha.
V parteru se pak nachází patnáct obchodních jednotek, kde je například i kavárna s pekárnou The Miners, fitness centrum Next.Move, restaurace Bowlers či drogerie DM. Je tu ale také prostor pro Galerii Czech Photo Fragment. Jde o pobočku galerie, kterou už developerská společnost má na Nových Butovicích. Vystaveny jsou tu nyní fotky z Czech Press Photo, budou se ale obměňovat.
Celý projekt trval dohromady šest a půl roku, což je téměř rekordní čas. Trigema dům dokončila včetně interiérů. Celková investice je jeden a půl miliardy korun. Návratnost Trigema počítá na osmnáct až dvacet let.