Dům vytápěný kryptoměnami i proměna socialistické sámošky. To je nejzajímavější česká architektura roku 2021

archhoreSpeciál

Foto: Boys Play Nice/CzechCrunch

Je tu další díl speciálu CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás, vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého pátrání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se za takovými projekty ohlížíme prostřednictvím vizuálního výběru toho nejzajímavějšího z domova i ze světa. Do našeho přehledu se dostávají jednoduché domky i rozsáhlé komplexy, objekty stojící na pevných základech i vznášející se nad zemí, se střechou i volným výhledem do oblak, budovy nové i rekonstruované, ty, ve kterých se bydlí, pracuje i relaxuje.

Rok 2022 se pomalu rozbíhá, a proto si dovolíme ještě jedno malé architektonické ohlédnutí za rokem uplynulým. Vybrali jsme totiž ty nejzajímavější tuzemské architektonické realizace, které svou originalitou potvrzují, že i u nás lze narazit na objekty dosahující výjimečných tvůrčích kvalit.

***

Krušnohorské chalupaření

Jezdit do hor na chalupu nemusí nutně znamenat návštěvy rodinné roubenky, kterou si červotoč dopřává k snídani, obědu i večeři. Realizace netradiční horské chalupy od studia New How ukazuje, že chalupaření může mít i podstatně modernější tvář.

Ostré, a tak trochu nečekané, tvary či fasáda z tmavého hliníku. To jsou základní poznávací znaky horské chaty, která slouží coby celoroční útočiště. Byť se to nemusí na první pohled zdát, užitná plocha objektu nabízí 135 metrů čtverečních, což je dostatečně velký prostor k příjemnému víkendovému pobytu v srdci Krušných hor.

chata-na-hamrech6

Foto: Petr Polák

Letecký pohled na chatu


Konopný beton a teplo z těžby kryptoměn

Z krušnohorských lesů se přenášíme do hvozdů Buchlovských hor, kde se nachází dům, který boří veškeré zažité představy o rodinném domku. Architektka Lina Bellovičová navrhla objekt uprostřed louky, jenž jde vstříc tradičním postupům a ty propojuje s novými možnostmi technologií 21. století.

Ony tradice tu jsou reprezentovány využitím konopného betonu, tedy speciálního stavebního materiálu, který je udržitelný a zároveň se vyznačuje odolností a funkčností. V ostrém kontrastu k němu je použití netradičního způsobu vytápění domu, který mimo jiné pracuje i s odpadním teplem z hardwaru těžícího kryptoměny. Ten ochlazuje voda, jež se následně dostává do podlahového topení domu.

dum-lo1

Foto: BoysPlayNice

Spojení s přírodou bylo základním kamenem celého projektu


Chalet kousek od Křivoklátu

Do posledního detailu netradiční je i rodinný dům, který vyrostl v křivoklátských kopcích. Působí dojmem, jako by zde stál již od nepaměti, a přesto jej studio Fandament Architects navrhlo jako moderní sídlo, které nabízí vysoký komfort bydlení.

Stavba evokující klasické horské chalety kombinuje dvě propojené budovy pracující především se dřevem, kovem a sklem. Zatímco první budova slouží majiteli ryze k soukromým účelům, druhý objekt je určen ke společenským aktivitám. To vše v doprovodu jedinečných výhledů do širokého okolí i na sad, který k objektu náleží.

chalet12

Foto: KIVA

Byť to v původním plánu nebylo, nedílnou součástí domu se stal také blízký ovocný sad


Moderní vesnice

Obklopení přírodou nabízí i projekt Green Village zpracovávající koncept tradiční vesnice s vodní plochou na návsi, do kterého však přivádí moderní novostavby v podobě rodinných domů či bytových jednotek.

Všemu vládne racionalita a jednoduchost reprezentovaná nejen tvary objektů, ale především bílou barvou. Ta se objevuje na fasádách domů, jejich okenicích i zárubních dveří a také na střechách. I díky tomu projekt studia Monom evokuje tradiční vesnici a ukazuje, že moderní zástavba nemusí nutně znamenat narušení urbanistického koloritu místa.

vesnicka6

Foto: Alex Timpau

Domy mají bílou fasádu i střechu, čímž evokují klasickou českou vesnici


Socialistická sámoška k nepoznání

Ke každé vesnické návsi patři i samoobsluha, přičemž valnou část návsí tuzemských obcí zdobí sámošky vybudované v druhé polovině minulého století. A to znamená ryze užitkovou architekturu, jež povětšinou místu na kráse ubírá, než aby přidávala.

Neplatí to však o Lednici, kde se díky rekonstrukci podle návrhu studia Létající inženýři tamní nevzhledná socialistická samoobsluha přeměnila na atraktivní objekt, který neztratil ze své funkčnosti. Potraviny v nových kulisách zůstaly, a ještě přibylo několik apartmánů, díky nimž se mohou hosté ubytovat v těsné blízkosti místních kulturních dominant.

cc-arch32-min

Foto: Resort Eisgrub

Výrazným prvkem je i strukturování omítky


Výhled do dálky

V Rokytnici nad Jizerou je nově možné obdivovat soubor čtyř objektů, jež se staly doplňkem rozhlednové kolekce libereckého studia Mjölk Architekti. Stavby lemující cestu na skálu Stráž odkazují na historii města pod sebou a nabízejí jedinečné výhledy do širokého okolí.

Nesou jména Liška, Medvěd, Ovce a Horník a skutečně tyto předlohy evokují. Liška svým dlouhým ocasem trčícím do údolí, Medvěd má masivní konstrukci a Ovce stojí na tenkých nohách. Horník je zase tichým pozorovatelem hledícím do údolí Jizery.

mjolk-oba-creators6

Foto: OBA creators

Vyhlídka Horník


Staré zdi a nová duše

Jeho kořeny sahají až do 14. století, díky poslední rekonstrukci si však hrad Helfštýn nese i kus 21. století. Studio Atelier-r, respektive architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík, svým návrhem otevřeli otázku obnovy památek v symbióze se soudobou architekturou.

Do starobylých kamenných hradních zdí totiž vnesli materiály jako sklo, ocel či leštěný beton. Nejenže tím oživili duši hradu, ale návštěvníkům zároveň nabídli možnost prohlédnout si tuto středověkou památku ze zcela nové perspektivy. Za tuto realizaci byl Atelier-r v letošním roce Českou komorou architektů oceněn Českou cenou za architekturu.

helf-1

Foto: ČKA/BoysPlayNice

Rekonstrukce hradu Helfštýna


***

Nezbývá než doufat, že i letošní rok přinese řadu dalších pokladů ze světa architektury. A aby vám žádný z nich neunikl, přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

CzechCrunch Jobs