Dungeons & Dragons budou Jeskyně a draci. Poprvé v historii vyjde česká verze nejslavnějšího dračáku na světě

Michal MančařMichal Mančař

jeskyne_a_draci_a_dungeons_and_dragonsInsider

Foto: Mytago/WotC

Z legendy Dungeons & Dragons budou české Jeskyně a draci

0Zobrazit komentáře

Hráče baví už téměř půl století. Dávno už nenesou nálepku podivínské zábavy „pro nerdy“, kteří se po škole scházejí ve sklepě. Pro fantasy, sci-fi a vše s nimi spojené jsou stejně stěžejní jako Pán prstenů nebo Star Wars. V roce 1974 je herní designér Gary Gygax vymyslel pro pár nadšenců coby předělávku historických figurkových válečných her do prostředí draků, jeskyní a hrdinů. V roce 2021 jsou Dungeons & Dragons popkulturní fenomén, miliardový byznys a jedna z nejpopulárnějších stolních her na světě – a nyní poprvé v historii vyjdou v češtině.

Nakladatelství Mytago Jiřího Reitera a tým autorů pod vedením Petra Mazáka připravují českou verzi Dungeons & Dragons s názvem Jeskyně a draci. Ta hráčům nabídne D&D v lokalizované a zdokonalené podobě, jež využívá nejen základ původních pravidel, ale i neuvěřitelné bohatství obsahu, úprav a vylepšení, kterých se nejnovější, pátá edice hry od svého vydání v roce 2014 dočkala. Do českých obchodů se Jeskyně a draci dostanou 25. října, už teď ale jejich tvůrci spustili předprodej.

„Je to hra o vyprávění a prožívání hrdinských příběhů jako ve fantasy filmech, knížkách nebo seriálech. Jen ve vlastní představivosti a u stolu s kamarády,“ přibližuje Petr Mazák princip Jeskyní a draků. Takové tituly se obecně nazývají jako hry na hrdiny, respektive anglickým termínem role-playing games (RPG), tedy rolové hry či hry na hraní rolí.

Hráči v nich popisují činnost svých postav, od máchnutí mečem přes vyčarování ohnivé koule až po lichocení náčelníkovi skřetího kmene, a jeden z nich coby průvodce hrou vše za pomoci pravidel vyhodnocuje. Hrdinové tak mohou jít zachraňovat zakletou princeznu, vyrazit na dobrodružné putování ve stylu Pána prstenů, ale i drtit nepřátele, hnát je před sebou a pobíjet je v takovém množství, že by i Barbar Conan v osmdesátkovém podání Arnolda Schwarzeneggera záviděl. Stačí tužka, papír a pár kostek.

jeskyne_a_draci_barbar

Foto: Mytago

Jeskyně a draci vám umožní hrát za čaroděje i bojovníky

V Česku tyto hry na začátku devadesátých let představilo dnes už legendární, ale zároveň překonané Dračí doupě, které autoři z nakladatelství Altar vytvořili jako zdejší variaci na první verze Dungeons & Dragons. Jeho odkaz nyní z popela pozvedává projekt Dračí hlídka, který jsme na CzechCrunchi nedávno představili. Jeskyně a draci ale oproti tomu pokračují v takřka padesátileté světové tradici D&D a umožní těm, kdo nevládnou anglickým jazykem, poprvé v češtině objevit kouzlo aktuální edice nejslavnější, nejpodporovanější a nejúspěšnější hry na hrdiny.

Dílo společnosti Wizards of the Coast, mimo jiné vydavatele slavné karetní hry Magic: The Gathering, je ve světě papírových her na hrdiny bezkonkurenční jedničkou se stovkami oficiálních (a tisícovkami fanouškovských) rozšíření a doplňků, ale i románů nebo komiksů. Dungeons & Dragons dokonce i v dnešní době směle konkurují digitálním soupeřům, a to přímo v jejich virtuálním prostředí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vždyť streamovaná herní sezení na YouTube nebo na Twitchi – například v podání známých herců a osobností – pravidelně lákají miliony diváků online. Dungeons & Dragons jsou samozřejmě také námětem pro desítky videoherních adaptací, za všechny vzpomeňme třeba slavnou sérii Baldur’s Gate, ale i chystanou českou aplikaci Fireball, která hru přenese na mobily.

„Byla to úplně první hra na hrdiny, která v podstatě vytvořila celý ten koncept. To D&D v herní komunitě i u veřejnosti dalo doslova legendární status. V historii byla i mnohá jiná dobrá stolní RPG, ale žádné z nich nebylo úspěšné na úrovni pravidelného objevování se v mainstreamových médiích, seriálech a filmech,“ vysvětluje Mazák. Dává tak vzpomenout nejen na vtípky v Teorii velkého třesku, ale třeba i na oblíbený seriál Stranger Things, kde parta kamarádů právě Dungeons & Dragons hraje.

Dungeons & Dragons & mnohem víc

„Napříč historií mělo D&D své silné a slabé momenty, ale jejich současná pátá edice je velmi uznávaná hráči i recenzenty. Sklidila obrovský úspěch, získala nové hráče a přivedla zpět ty starší. Byla dokonce mezi nejprodávanějšími knihami na Amazonu bez ohledu na segment,“ přibližuje situaci Petr Mazák, jenž vede tým Jeskyní a draků. Má k tomu ideální předpoklady, pracuje totiž coby projektový manažer a stolní a společenské hry jsou jeho největším koníčkem. A to nejen z pozice hráče, ale i tvůrce, překladatele a organizátora různých akcí.

Jeskyně a draci přitom nejsou pouhým překladem slavné hry. Jsou to lokalizovaná a současně rozšířená pravidla. To podle Mazákových slov znamená, že do nich tvůrci zapracovali některé věci oblíbené v české herní komunitě nebo že přidali hráči často poptávané úpravy a oficiální dodatky. Naleznete v nich tedy i obsah, jenž se ve standardním D&D nenachází, ale který mezi českými hráči zdomácněl už od dob Dračího doupěte. Znalci ocení například povolání alchymisty.

jeskyne_a_draci_vypravy

Foto: Mytago

Součástí Jeskyní a draků jsou i pravidla pro epické výpravy

Právě Dračí doupě přitom kdysi vycházelo z prvních verzí Dungeons & Dragons. Jejich pátá edice se pak svým stylem a atmosférou k těmto kořenům vrací. „Takže je Dračímu doupěti v mnohém podobná. My jsme v rámci Jeskyní a draků tuto podobnost dále posílili, aby si hráči mohli opět zahrát za své dříve oblíbené postavy. Jeskyně a draci tak spojují původní ‚dračákovou‘ atmosféru s moderními, lehčími, přehlednějšími – a troufnu si říct i herně zábavnějšími – pravidly,“ říká šéf projektu.

Obavy o to, jestli změny a přídavky příliš nezmění charakter hry, který jí přinesl globální úspěch, prý nejsou na místě. Jeskyně a draci jsou podle autorů s D&D stoprocentně kompatibilní. „Dodatečná pravidla buď vychází z různých rozšíření, která byla od vydání D&D důkladně otestována, nebo jsou naše vlastní a využívají vyzkoušené a ověřené principy. Navíc jsou obvykle volitelná, jasně odlišená a vždy je uvedena i původní varianta,“ upřesňuje Mazák. Originální zážitek tak hráčům bude vždy dostupný, jen budou mít na výběr více hrdinských povolání, kouzel a dalších možností.

Jedna kniha vládne všem

Výsledkem tak budou zhruba 550stránková pravidla v pevné vazbě. Na první pohled přinejmenším úctyhodná kniha je však mnohem praktičtější řešení, než jaké nabízí originál. Ten totiž počítá s tím, že si hráči pořídí hned tři knížky. V té základní jsou pravidla pro všechny možné i nemožné činnosti od soubojů přes stopování až po magii. Kniha pro vypravěče pak skrývá různé rady a doplňující pravidla. Svatou trojici uzavírá bestiář plný bytostí, se kterými se hrdinové mohou potkat i utkat. Nalistovat si popis rudého draka je totiž jednodušší než vše vymýšlet.

„Jeskyně a draci jsou jen jedna kniha, která obsahuje všechno důležité a je psaná s ohledem na úplné nováčky. Ti budou potřebovat sotva první dvě kapitoly. Takže deset nebo dvacet stran. I později bude hráčům stačit tak padesát stránek,“ uklidňuje Mazák rozruch, který představa půl tisíce stran může vyvolat. Většinu knihy totiž není nutné přečíst najednou. Tvoří ji převážně pravidla pro dlouhodobé vylepšování hráčských postav, tedy klidně i pro několik let hraní naživo, případně seznamy nestvůr či magických pokladů, v nichž se vždy snadno najde jen relevantní nepřítel či odměna.

Jak ale takový projekt vůbec vznikne – a proč až teď? Odpověď na první otázku je překvapivě jednoduchá. „Pátá edice má otevřenou licenci, takže si ji zjednodušeně řečeno a v určitém rozsahu prostě vezmete a použijete,“ vysvětluje Mazák. „A co se načasování týče, tak prostě uzrála doba a sešla se licence, ochotní lidé i vydavatel. V minulosti tu snahy byly, ale minimálně jedna z klíčových věcí vždy chyběla,“ dodává. O tom svědčí i fakt, že v české komunitě je už nějakou dobu dostupný překlad základních pravidel D&D, na kterém Jeskyně a draci staví, ale kvůli uvedeným důvodům se oficiálního vydání dočkat nemohl.

dungeons_dragons_cesky

Foto: CzechCrunch

Ke hraní her jako D&D stačí pravidla, tužka a pár kostek. A představivost

Právě zmiňovaná komunita a její aktivity jsou pro Jeskyně a draky velkou výhodou. Domácí fanoušci už mnoho let tvoří vlastní dobrodružství a rozšíření pro Dungeons & Dragons, která tím pádem bude možné použít i pro Jeskyně a draky. A ti, kdo už angličtinou vládnou, budou moci vylepšenou českou verzi hry snadno spojit se všemi dosud vydanými doplňky od Wizards of the Coast i třetích stran. I na stávající hráče znalé D&D totiž překladatelé a designéři míří.

„Hráčům původního Dračího doupěte nabízíme návrat ke známé zábavě, ale v moderním kabátě a s aktivní podporou. Na nové hráče zase cílíme přístupnými pravidly. A ti současní už dlouho po českém vydání volají, nicméně nechceme jet jen na nadšení. Proto Jeskyně a draci rozšiřují základ původní hry o nové možnosti jako hraní velkých bitev nebo stavbu hradů,“ shrnuje Petr Mazák všechny cílové skupiny a lákadla, která by je měla do jeskyní a ke drakům přivábit.

Světoví autoři a česká komunita

Jenže připravit knihu pravidel na míru zkušeným hráčům i úplným nováčkům, to je úkol vpravdě hrdinský. Podobně jako u předchozích pokusů o lokalizaci dřívějších edicí Dungeons & Dragons tak i tvorba Jeskyní a draků několik let stagnovala, než ji v roce 2019 převzal Petr Mazák se svými kolegy. Většina tvůrců jsou lidé aktivní v české komunitě jako autoři či překladatelé různých doplňků pro D&D i další tituly, nalezneme mezi nimi ale i světová jména, tedy alespoň co se žánru fantastiky týče.

Na Jeskyních a dracích se tak podílí například Victor Leza nebo Martina Fačková. V rozsáhlém portfoliu španělského výtvarníka najdeme práci pro Dungeons & Dragons i pro licencované stolní hry zasazené do světa Pána prstenů, Star Wars nebo Hry o trůny. Slovenská umělkyně zase patří do vybrané společnosti ilustrátorů karet Magic: The Gathering, tedy další populární hry od Wizards of the Coast. „Hodně sázíme na talentované české i slovenské umělce, a to i ty, co se teprve propracovávají,“ říká Mazák. Všem pak udává směr art director projektu Peter Scholtz, sám zkušený ilustrátor.

dungeons_dragons_gygax

Foto: Pixabay

Původní Dungeons & Dragons jsou první komerční hrou na hrdiny na světě

Současný tým na Jeskyních a dracích pracoval téměř dva roky, s výjimkou výtvarníků a korektorky bezplatně a ve svém volném čase. „A toho je někdy hodně a někdy není žádný,“ přidává s úsměvem Petr Mazák. Přímo na textu pravidel pracovalo jedenáct autorů, nicméně většina z nich vždy jen pár měsíců, dlouhodobě aktivní jádro se skládalo ze tří až pěti lidí. „Řekl bych, že kdyby to pro nás byla práce na plný úvazek, trvalo by nám to zhruba rok. Takhle v rámci volného času nám to trvalo ‚jen‘ dvakrát tak dlouho,“ doplňuje Mazák.

„Design pravidel se ale v tomto ohledu špatně vyhodnocuje. Jedna věc je za nějaký čas napsat pět stran textu, druhá je vůbec vymyslet, co v něm bude. Spousta tvorby letí do koše, ale to je nutná část tvůrčího procesu. I když něco napsat zabere jen hodinu, od prvotního impulzu k dokončení to může trvat i měsíc,“ popisuje koordinátor projektu.

Finančně to smysl nedává. Ale je to povinnost

Pro Jeskyně a draky je kromě autorů pravidel klíčová také práce nakladatelství Mytago. Právě jeho majitel Jiří Reiter celý projekt inicioval, ale do cílové rovinky jej dotáhla až spolupráce s novým tvůrčím týmem pod vedením Petra Mazáka. „Přebral projekt ve chvíli, kdy nám došly síly a časové kapacity. Díky svým konexím v komunitě dokázal dát dohromady skvělý tým fundovaných autorů a vše dotáhl do zdárného konce,“ pochvaluje si Reiter.

Oním zdárným koncem je spuštění předprodeje a říjnové uvedení pravidel na trh. Podobně jako jejich samotná tvorba se však i vydání nese v srdcařském duchu. „Celý projekt je silně fanouškovský. Jak ze strany autorů, tak ze strany nás jako nakladatele. Nemáme žádné ekonomické cíle. Ještě sice nemám finální kalkulace, ale pokud vezmeme v potaz časovou náročnost, je jasné, že finančně to smysl nedává,“ říká upřímně nakladatel.

„Já osobně to beru skoro jako povinnost, aby se na domácím trhu objevilo české D&D. Pro mě je důležité, aby hra vyšla, aby dostala maximální péči, a hlavně aby hráče bavilo ji hrát,“ dodává Reiter. Přinejmenším první přání se mu tak splní už 25. října – a ke splnění těch dalších má hra slibně nakročeno. Jeskyně a draci vyjdou pod hlavičkou Mytaga v nákladu nižších tisíců výtisků a k dostání budou na e-shopu Fantasyobchod.cz, jenž Jiří Reiter také vlastní, i v běžné distribuci.

Už teď navíc nakladatelství spřádá plány na další bonusy v podobě kostek ve speciálním designu Jeskyní a draků a podobných doplňků, které k samotné hře sice nejsou potřeba, ale pomohou k navození té správné fantastické atmosféry. Ty však chce představit až na podzim se samotnými pravidly. Ta jsou už nyní v předprodeji dostupná za zvýhodněnou cenu 699 korun, po vydání pak mají zájemci očekávat cenu o pět set korun vyšší.

CzechCrunch Jobs