Dvě Češky spouští zábavné kurzy programování pro děti makeITtoday

Filip HouskaFilip Houska

makeittoday-klara-stouracova-silvie-zeman

Foto: makeITtoday

Klára Štouračová a Silvie Zeman, spoluzakladatelky makeITtoday

0Zobrazit komentáře

Programování již dávno není synonymem počítačových introvertů s omezenou sociální schopností. Z této činnosti se nyní stává trend, který se prolíná všemi typovými a věkovými kategoriemi, ve kterých mají své místo i děti, jež jsou vlivem digitální doby a chytrých zařízení této disciplíně vystavovány mnohem více než doposud. Podobně to vnímají i Silvie Zeman a Klára Štouračová, které stojí za projektem makeITtoday.

Jejich vizí je naučit osmileté až dvanáctileté děti programovat ve vizuálním jazyku Scratch – v jednom z nejrozšířenějších dětských programovacích jazyků, který má sloužit jako základ pro další rozvoj. Pomoci k tomu mají kreativní a zábavné kurzy pod vedením kvalifikovaných lektorů.

num1

Přečtěte si takéNumWorks je moderní školní kalkulačka na bázi open source, kterou si lze naprogramovatNumWorks je moderní školní kalkulačka na bázi open source, kterou si lze naprogramovat

Po zvládnutí jazyka Scratch budou mít děti možnost přesedlat na lekce se zaměřením na Python nebo HTML, tedy jazyky používané například pro tvorbu webových stránek i složitějších webových aplikací. Tyto lekce jsou však zatím ve fázi příprav.

„Kromě programování se děti v kurzech naučí prezentovat své projekty ostatním, diskutovat o nich a pracovat v malých týmech. Zdaleka nejde jen o to připravit děti na uplatnění v technologických firmách, ale dát jim základ pro budoucí výzvy skrz informatické myšlení,“ říká ke koncepci spoluzakladatelka makeITtoday Klára Štouračová.

scratch_090617x1

Registrace jsou již spuštěny

Harmonogram kurzů je sestaven na šestnáct 75minutových lekcí, které od 2. října do 26. ledna budou jednou týdně probíhat na pražské Letné. Výuka má být vedena jak v češtině, tak i v angličtině, a to za celkovou cenu 5 040 Kč, respektive 1 400 Kč měsíčně.

Bližší informace o registracích jsou k dispozici na webových stránkách projektu.

Google začíná pro Street View používat nové, výrazně lepší kamery s podporou umělé inteligence

Filip HouskaFilip Houska

streetview_090517x1
0Zobrazit komentáře

Služba Street View, se kterou Google díky svému vozovému parku s připevněnými kamerami mapuje takřka celý svět, podstupuje zásadní proměnu. Poprvé za osm let se obnovuje kamerové osazení a světově druhá nejhodnotnější společnost má s touto inovací velké plány.

Na vozidla se postupně začínají implementovat zcela nové sady kamer, které mají pořizovat čistší a barevnější snímky o ještě vyšším rozlišení než dosud. K zachycení kvalitnějších fotografií mají sloužit „pouze“ dvě hlavní kamery snímající situace vpředu a vzadu a doplňková zakulacená schránka se sedmi 20megapixelovými senzory.

btcprice

Přečtěte si takéV ČR lze nyní platit kryptoměnami Bitcoin, Ethereum a Litecoin i na realitním trhuV ČR lze nyní platit kryptoměnami Bitcoin, Ethereum a Litecoin i na realitním trhu

Právě díky schopnosti pořizovat dokonalejší snímky může Google aplikovat technologii umělé inteligence, jež by měla výrazně zefektivnit komplexní mapovou orientaci. Firma z Mountain View má podle všeho využívat svůj algoritmus k rozpoznávání obrázků k preciznější identifikaci dopravních značek nebo jednotlivých budov, jejich číselného označení a názvu.

altman-zuck

Přečtěte si takéLov na mozky AI: Meta, Musk i Google nabízejí milionové bonusyV Silicon Valley se bojuje o nejchytřejší mozky světa. Zuckerberg nabízí miliony i stůl vedle sebe

V praxi by tedy uživatel mohl položit otázku ve stylu „jaký je název toho růžového obchodu vedle kostela na rohu“ a vzhledem k získaným informací by mohl dostat přesnou odpověď, respektive název. Jak sama vedoucí mapovacího odvětví Googlu Jen Fitzpatricková pro server Wired dodává, taková funkce je možná pouze tehdy, pokud se podaří nasbírat potřebné údaje. A na tomto úkolu začíná tento technologický gigant postupně pracovat.

Foto: EVERYMAN FILMS (Flickr)