Dvě hřiště, 51 jamek, 181 hektarů a přes 100 milionů investic. Natland šlape do golfového byznysu
Ke golfovému areálu ve Zbraslavi přidala nyní investiční skupina vedená Tomášem Raškou i hřiště ve Vinoři, které poslední dobou chátralo.
Na tuzemské golfové scéně dochází v posledních týdnech k zajímavým posunům. Nejprve miliardář Karel Pražák získal developerský projekt Prague Oaks. Nyní oznámila investiční skupina Natland, že ke svému hřišti ve Zbraslavi přibrala i vinořský golfový areál. Na severozápadním okraji metropole tak plánuje rozsáhlé investice.
Vinořské hřiště se buduje už dlouho, zcela hotové mělo být už v roce 2018. Firma Golf Vinoř, která jej stavěla a provozovala, se ale dostala do problémů. Jedním z jejích věřitelů byl i Natland, který část areálu získal ve výběrovém řízení. Zbylé pozemky, jež patří městu a jsou od něj pronajaté, sice získal někdo jiný, ale Natland s ním uzavřel obchodní dohodu.
Vinořský areál má celkem 27 jamek, náleží k němu i nezkolaudovaná klubovna nebo parkoviště. Celkem komplex zabírá 76 hektarů. Není v moc dobrém stavu, travnaté plochy nebyly v poslední době udržované. To se ale už mění a golfoví nadšenci se na něm začali objevovat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Celková výše investice do golfu ve Vinoři přesáhne 100 milionů korun,“ říká zakladatel Natlandu Tomáš Raška. Z areálu chtějí vybudovat místo, které bude vhodné nejen pro aktivní hráče, ale i pro jejich rodiny. Svým charakterem je vinořské hřiště ideální pro technickou hru. Plně upravené by mělo být na jaře 2023.
Pro Natland jde o druhé pražské hřiště. Řadu let již provozuje areál na Zbraslavi. Rozloha obou pražských hřišť, která Natland spojil značkou Prague City Golf, čítá 181 hektarů a celkem nabídne 51 jamek včetně dvou mistrovských osmnáctijamkových hřišť.
„Zkušenosti a know-how ze Zbraslavi hodláme využít i při provozu dalšího areálu na Vinoři. Postupně ho dáváme dohromady ve spolupráci s mnoha odborníky nejen na design golfových resortů. Zbraslavské hřiště je více zaměřené na sportovní hru a je inspirováno skotskými a irskými linksovými hřišti,“ říká ředitel Prague City Golf Jan Štaidl.
A doplňuje: „Je nadstandardně dlouhé, má náročné modelované greeny. Naopak vinořský areál, který vznikal pod taktovkou britského designéra Jonathana Gaunta, vychází z tradic anglických parkových hřišť. Je výrazně techničtějšího charakteru s poměrně malými greeny a střední délkou.“
„Chceme vybudovat lídra golfových aktivit, nejsilnějšího golfového hráče na trhu. A to nejen v hlavním městě,“ říká Raška. Ten je většinovým vlastníkem investiční skupiny Natland. Zbraslav a Vinoř se podle něj vhodně doplňují i geograficky. Zatímco Zbraslav obslouží jižní část metropole, Vinoř zase tu severní.
Raška zdůrazňuje, že plány Natlandu na další posilování v golfovém byznysu budou i nadále hodně navázané na Prahu. Právě v metropoli žijí dvě třetiny z více než 50 tisíc aktivních hráčů golfu v Česku. Na prodej byla či je prý celá řada dalších hřišť po celé zemi, hlavní město je ale podle něj obchodně nejlepší. „Praha nám dává největší logiku, protože tady se chodí hrát v týdnu před i po práci. Zatímco ven si lidé jedou zahrát maximálně o víkendu.“
A podobně jako čekají velké investice Vinoř, ani ve Zbraslavi není stále hotovo. Podle Rašky, který ale sám golf nehraje, se tam rozšiřuje zázemí a budují nové jamky. Vyrůstá zcela nová klubovna i sportovní zázemí nejen pro golfisty, ale také pro obyvatele v oblasti.
Nákup vinořského golfového resortu Natlandem není jediná událost v pražském golfovém prostředí. Nedávno oznámil miliardář Karel Pražák, že se svou investiční skupinou Kaprain ovládl developerský projekt Oaks Prague. Ten vzniká kousek za hlavním městem a propojuje v sobě luxusní bydlení i blízkost právě špičkového golfového areálu.