Džungle říznutá ostrou linií. Česká architektka si splnila sen o vlastním projektu v Kostarice

Dagmar Štěpánová, zakladatelka architektonického studia Formafatal, se do Kostariky zamilovala při plnění zakázky. Dnes zde žije i pracuje.

formafatal-achiote-09-jaspis-boysplaynice-min

Foto: BoysPlayNice

Vila Jaspis v Kostarice, za níž stojí česká architektka

0Zobrazit komentáře

Když před lety začal podnikatel Filip Žák v Kostarice budovat ambiciózní resort Art Villas Costa Rica, přizval si ke spolupráci architektku Dagmar Štěpánovou. Tu středoamerická země okouzlila natolik, že se sem přestěhovala a rozhodla se zde vytvořit vlastní projekt dvou minimalistických vil, které jemně levitují nad hranou prudkého svahu, který končí až v oceánu.

„Mým záměrem bylo navrhnou udržitelné domy s biofilními interiéry, které budou sofistikovaně promyšlené a zároveň jejich tvarování bude silně minimalistické a čisté. Žádný zbytečný prvek navíc, ale také nic, co by chybělo,“ popisuje zakladatelka architektonického studia Formafatal svůj záměr. Projekt dostal název Achioté – podle sytě červeného přírodního barviva získávaného z rostliny orleáníku barvířského, která neodmyslitelně patří ke zdejší floře.

Dagmar Štěpánovou již od studií ovlivňovala kultura Jižní a Střední Ameriky a práce tamních architektů. Svou lásku mohla nechat naplno promluvit během snové zakázky pro Filipa Žáka, zakladatele někdejší marketingové agentury Eyelevel, který se rozhodl na kostarickém úbočí vybudovat rekreační resort Art Villas. Během práce na tomto projektu si zemi zamilovala natolik, že se do ní přestěhovala, stala se spoluinvestorkou několika rezidenčních projektů a rozhodla se zde vytvořit i ryze vlastní projekt, kterým se staly právě vily Achioté.

Dvojice téměř identických domků vyznává štíhlé a ostré linie, díky kterým je v ostrém kontrastu k přírodním tvarům okolní džungle, do které jsou domy zasazeny. Kde se naopak architektka vydala cestou co možná největšího splynutí s okolím, je barevné pojetí domů a použité materiály. Tyto stavby jsou také vůbec první takzvaně rammed earth na území Kostariky.

formafatal-achiote-06-jaspis-nefrit-boysplaynice-min

Foto: BoysPlayNice

Vily si jsou identickým obrazem a zároveň protikladem

Pod tímto pojmem se ukrývá způsob stavění za využití jílovité půdy z výkopů ze základů. K provedení tohoto postupu byl přizván specialista z Brazílie, který vyškolil místní dělníky. Společně vytvořili obvodové stěny vil.

Ty jsou po architektonické stránce identickými dvojčaty. Využívají stejné materiály, dispoziční řešení i orientaci vůči světovým stranám. Rozdílné jsou však jejich interiéry, ke kterým architektka přistupovala vždy s odlišnou barevnou paletou v ruce ve jménu filosofie jin a jang.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První vila – pojmenovaná Jaspis – se nese ve světlých tónech a pískových odstínech a návštěvníkům nabízí propojení s oceánem i nebem. Naopak vila pojmenovaná Nefrit má evokovat spojení se zemí a džunglí. Převládá zde červená barva korespondující s barvou místní půdy.

Obě vily jsou od sebe vzdálené dvanáct metrů a na první pohled působí skromným, i když velmi výrazným dojmem. Jejich součástí jsou levitující terasy, které otevírají výhled na oceán. Panorama se vlévá do celého interiéru díky velkým bezrámovým sklům, která tvoří čelní fasádu každé z vil.

formafatal-achiote-35-nefrit-boysplaynice-min

Foto: BoysPlayNice

Vila Nefrit

„Materiály jsem zvolila co nejodolnější s ohledem na kostarické klima a vysokou vlhkost,“ vysvětluje Štěpánová s tím, že většina nábytku a vybavení interiéru byla vytvořena na míru. Kuchyňská linka, umyvadlo, police, noční stolky či lavičky jsou vylité z betonu.

Inspirací pro některé betonové solitéry mi byla tvorba designérského studia Bram Vanderbeke, jejichž práci mám nesmírně ráda. Zbylý nábytek, svítidla, doplňky a umění byly pečlivě vybírány s ohledem na originalitu, často přímo od designérů napříč všemi kontinenty,“ dodává Štěpánová.

Obě vily jsou určeny k rekreačnímu pronájmu. Pokud se tedy někdy vydáte hledat do Kostariky odpočinek, můžete zde složit hlavu a užít si kus českého architektonického umu uprostřed exotické přírody.

CzechCrunch Jobs