E-commerce ve třetím kvartálu dále optimisticky rostla, průměrná hodnota objednávky ale spadla
Srpen byl nejslabším měsícem, výsledky nakonec táhlo velmi silné září. „Lidé tráví více času venku a méně se věnují online nákupům,“ říká Heureka.
Trh české e-commerce podle dat cenového srovnávače Heureka Group po úspěšných předchozích kvartálech pokračuje v pozitivním trendu. I ve třetím čtvrtletí letošního roku zaznamenal nárůst, a to konkrétně o pět procent. Klesla ale průměrná hodnota objednávky, která se zastavila na částce 1 389 korun.
Data ukazují, že srpen byl v prodejích nejslabším měsícem, září ale přineslo oživení trhu a zájmu zákazníků. Silná zářijová čísla, podpořená podzimními slevovými akcemi, tak zajistila ve srovnání s loňským rokem lepší celkové výsledky. Podle ředitele Heureky Davida Chmelaře celkově letní počasí ovlivňuje e-commerce poklesem prodejů kvůli dovoleným, ale i zvýšenou poptávkou po produktech spojených s teplem.
„Lidé tráví více času venku a méně se věnují online nákupům,“ komentuje Chmelař, dle kterého data zároveň ukazují, že česká ekonomika ožívá. „E-commerce však mohla dosáhnout lepšího výsledku, pokud by nedošlo ke zpomalení zájmu zákazníků o online nákupy v hlavních prodejních kategoriích, jako je třeba spotřební elektronika,“ dodává.
I když celkové prodeje zdejších e-shopů rostly, naopak se opět – i když jen mírně o devět korun – snížila průměrná hodnota objednávky na 1 389 korun. „Z našich dat je také vidět, že lidé stále více porovnávají ceny, vyhledávají nejlepší nabídky a viditelně čekají na předvánoční slevy,“ doplňuje Chmelař.
Nejvíc rostoucí kategorie ve třetím letošním čtvrtletí byly podpořeny mimo jiné i vládními dotačními programy nebo klimatickými podmínkami. Solární a fotovoltaické komponenty, které meziročně rostly o 462 procent, se již podruhé staly nejúspěšnější kategorií čtvrtletí. Slunce hrálo velkou roli i v dalších online nákupech. V důsledku extrémně teplého léta zaznamenaly produkty jako mobilní klimatizace meziročně nárůst poptávky o 38 procent a domácí ventilátory o 32 procent.