Ekonomika by získala miliardy. Byznys vyzývá premiéra Fialu k přijetí manželství pro všechny
Podle ekonomické analýzy organizace Open For Business stojí nerovnoprávné postavení LGBT+ lidí českou ekonomiku ročně až 37,6 miliardy korun.
Téměř sedmdesát společností působících v Česku v otevřeném dopise vyzývá premiéra Petra Fialu (ODS) k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádějí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země – podle analýzy má přijetí manželství pro LGBT+ páry a odstranění diskriminace potenciál ušetřit téměř 38 miliard korun ročně.
„Ve dvacátém prvním století není možné, aby si lidé nebyli před zákonem rovni. Současný stav z hlediska práv LGBT+ lidí naprosto neodpovídá demokracii západního střihu a nevidíme to tak jen my ve Vodafonu, ale i většina velkého byznysu,“ říká iniciátor výzvy a generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák, jenž společně s dalšími signatáři nabízí premiérovi osobní schůzku.
Výzvu podepsalo celkem 66 firem. „Všichni dohromady zaměstnáváme desítky tisíc lidí, a tak vidíme v přímém přenosu, co všechno nerovný přístup přináší. A to nejen eticky, ale také ekonomicky,“ doplnil Dvořák. K otevřené výzvě se připojil například i největší zaměstnavatel v Česku Škoda Auto, dále Plzeňský Prazdroj, IKEA, Staropramen, Moneta Money Bank, Mastercard, Microsoft, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Danone.
Přesvědčení, že LGBT+ lidé mají mít stejné podmínky na pracovišti jako kdokoliv jiný, stojí firmy podle vyjádření i nemalé peníze. Zaměstnanci a zaměstnankyně žijící ve stejnopohlavním svazku nebo vychovávající dítě totiž nemají nárok na stejné benefity, jaké stát nabízí všem ostatním. Jde například o dny volna pro registraci nebo rodičovskou a otcovskou dovolenou. Firmy, které se rozhodnou měřit všem stejným metrem, pak tyto zdánlivé samozřejmosti kompenzují z vlastních prostředků a třeba volno pro rodiče platí ze svého.
Ekonomické dopady diskriminace
Vodafone při oficiálním představení výzvy argumentuje také daty o tom, že nerovnost má konkrétní dopady i na celkovou hospodářskou kondici Česka. Například podle analýzy výzkumné organizace Open For Business stojí nerovnoprávné postavení LGBT+ lidí českou ekonomiku ročně až 37,6 miliardy korun.
Autoři studie popisují souvislost mezi větší vstřícností vůči LGBT+ lidem a hospodářským rozvojem – diskriminace někdy zástupce této komunity vylučuje ze zaměstnání, čímž se zhoršuje jejich reálná finanční situace. Nerovnoprávné postavení také generuje duševní problémy, třeba deprese, což může vést k tomu, že pracují méně nebo hůře. Právě v souvislosti s duševním zdravím pak tratí i zdravotnický systém jako celek, to samé platí v případě následků případů násilí z nenávisti. Zároveň má uzákonění manželství pro všechny páry potenciál udržet současné a přilákat do Česka nové kvalifikované pracovníky ze zahraničí a posílit inovace a konkurenceschopnost firem.
„Diskriminace obecně se podepisuje na nižší produktivitě minoritních skupin, LGBT+ lidi nevyjímaje. Dlouhodobě vede ke snížené ochotě investovat do vzdělání a seberozvoje, pokud tyto investice nejsou na trhu práce a ve společnosti plně doceněny. V rámci zaměstnání pak diskriminující prostředí vede k méně efektivní organizaci práce a vyšší míře psychické nepohody, což se odráží v nižší produktivitě či vyšší absenci,“ vyjmenovává ekonom Vojtěch Bartoš, který působí na Katedře ekonomie, managementu a kvantitativních metod Milánské univerzity a vlivem diskriminace na ekonomiku se dlouhodobě zabývá.