Elon Musk chce vlastní umělou inteligenci. Zakládá společnost xAI, která má stvořit „tu pravdomluvnější“

Nejbohatší člověk planety dřív podporoval ChatGPT, znelíbila se mu ale jeho ochrana například proti sexismu. To je podle něj lhaní.

Iva BrejlováIva Brejlová

elon

Vizualizace: CzechCrunch/Midjourney

Portrét Elona Muska vytvořený v Midjourney

0Zobrazit komentáře

Když v březnu spatřila světlo světa výzva, která požadovala okamžité ukončení trénování systémů umělé inteligence minimálně na půl roku, aby se lidstvo s novou technologií dokázalo popasovat, byl Elon Musk jedním z hlavních signatářů. Podepsal se pod vyjádření, podle něhož je umělá inteligence „rizikem pro společnost“. Teď ale spustil firmu, která má vyvinout vlastní. Má se stát konkurencí především systému ChatGPT, jehož fungování se Muskovi vůbec nelíbí. A cíle má velmi vysoko.

Pokud si otevřete zbrusu nové stránky společnosti xAI, podstatnou část webu zabere jednoduché sdělení: „Porozumět vesmíru“. Pochopit jeho pravou podstatu dostala nová firma za úkol od svého zakladatele, který je vesmírem dlouhodobě fascinovaný. Elon Musk se postavil do vedení firmy a obklopil se odborníky, kteří dřív pracovali ve společnostech DeepMind, OpenAI, pro Google, Microsoft i jeho Teslu.

Kromě toho týmu radí i Dan Hendrycks, který aktuálně řídí Centrum pro bezpečnost umělé inteligence. Jde o neziskovou organizaci, která se zabývá výzkumem a budováním základů, jež jsou podle ní nutné pro bezpečnou umělou inteligenci, z níž dokáže lidstvo bez rizik profitovat.

xAI je dlouho očekávaný startup. Musk o něm mluví měsíce s tím, že v jeho očích má nejznámější veřejně používaná umělá inteligence ChatGPT jednoduše špatný přístup.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Nebezpečí, které spočívá v trénování umělé inteligence, aby byla woke – tedy jinými slovy lživá – je smrtelné,“ uvedl Musk na Twitteru v prosinci. Slovo „woke“ se používá k popisu přístupu, který speciální pozornost věnuje rasovým předsudkům, sociálním nerovnostem či třeba sexismu.

Mechanismy právě proti těmto tendencím, které může mít umělá inteligence vzhledem k tomu, že základem pro ni jsou data od lidí, jsou do ChatGPT zabudované. A právě proti tomu Musk opakovaně vystupoval. Chce, aby jeho umělá inteligence takový princip neměla.

Šéf automobilky Tesla či společnosti SpaceX byl součástí významných organizací umělé inteligence už dřív. OpenAI v roce 2015 spoluzakládal. V roce 2018 jej ale opustil s tím, že se chce vyhnout možným konfliktům zájmů v Tesle, která se projekty umělé inteligence také zabývá. V posledních měsících opakovaně hovořil o tom, že pracuje na budování projektu, který nazval TruthGPT (PravdiváGPT).

Jeho nová společnost je oddělená od holdingu X, který vznikl letos a vlastní společnost Twitter. xAI má ale s Twitterem, Teslou a dalšími společnostmi úzce spolupracovat.

CzechCrunch Jobs