Elon Musk připojí ke svému internetu i Čechy. Za jeho ambiciózní vizi si ale připlatíte

Filip HouskaFilip Houska

elonmusk4

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Jedním z cílů americké vesmírné společnosti SpaceX, za kterou stojí vizionář a nejbohatší člověk planety Elon Musk, je také zajistit internetové připojení i těm nejzapadlejším oblastem. Toho chce dosáhnout skrze své satelity, které na oběžnou dráhu v rámci projektu Starlink postupně vysílá. A nyní se k nim budou moci připojit i Češi.

Starlink oficiálně míří do České republiky a poté, co nahlásil zahájení činnosti Českému telekomunikačnímu úřadu, se na jeho webových stránkách objevil objednávkový formulář s českými cenami. Díky němu si tuzemští zájemci mohou objednat nutné vybavení, přes které se budou připojovat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nový projekt s ambiciózní misí, nechá si SpaceX za Starlink dobře zaplatit. Aby se připojení navázalo, musí si uživatelé koupit parabolu spolu s modemem, což je v aktuální fázi přijde na 12 999 korun. Do toho je zapotřebí započítat dopravu (1 599 korun) a počáteční zálohu (2 579 korun).

starlink-1

Foto: Starlink

Internetové připojení Starlink si mohou předobjednávat i Češi

Právě počáteční záloha je zároveň i první platbou, která se následně bude opakovat každý měsíc. Rozhodně tak tato nabídka nemůže konkurovat klasickým pevným nebo mobilním tarifům českých poskytovatelů, o tom ale tato hra není. Elon Musk s projektem Starlink totiž chce posunout hranice a nabízí tak lidem možnost stát se součástí něčeho potenciálně přelomového.

Ultimátním cílem projektu Starlink je na oběžnou dráhu Země poslat dvanáct tisíc družic, které by měly ve výsledku po celém světě zajistit internetové připojení z vesmíru. Do dnešního dne vyslalo SpaceX do kosmu přes 1,6 tisíce těchto satelitů, jež zatím dosahují rychlosti stahování okolo 100 Mbit za sekundu a slibují nízkou latenci.

Dosud se k tomuto projektu mohli přidat lidé ze šestnáctí zemí světa včetně Německa a Rakouska. Nyní se dostupnost rozšiřuje také do České republiky, přičemž na webu Starlinku už je možné balíček předobjednat. A byť formulář stále píše, že spuštění přijde v roce 2022, Starlink už začal uživatelům rozesílat e-maily, že je v omezeném množství dostupný.

Projekt Elona Muska nicméně uvádí, že rychlost internetu bude zpočátku omezena na 50 až 150 Mb/s s tím, že se na vylepšování systému průběžně pracuje a v rámci několika následujících měsíců by se rychlost měla dostávat na jiné úrovně.