Ethereum před historickou změnou roste. Za měsíc přidalo přes 60 % a bude rychlejší i ekologičtější
Druhá největší kryptoměna se chystá přejít na systém, díky kterému nebude spotřebovávat tolik elektrické energie. Přinese i nižší poplatky.
K historickému okamžiku se blíží druhá největší kryptoměna na světě. Ethereum v posledních měsících vyrostlo o desítky procent, a to zejména díky tomu, že se očekávají velké změny v jeho fungování. Dojít by k nim mělo zhruba za měsíc a výsledkem bude, že vznik nových virtuálních mincí ETH bude zásadně ekologičtější a také přijdou nižší poplatky za transakce včetně jejich rychlejšího zpracování. O co přesně jde?
Před měsícem stál jeden ether zhruba 1 183 dolarů. V posledních hodinách se přiblížil ke dvěma tisícům dolarů, když během jediného měsíce narostl o více než 60 procent. Dvoutisícovou hranici přitom naposledy prorazil koncem května. „Celá komunita aktuálně sleduje příchod fáze zvané merge, což je jedna z největších událostí v historii Etherea. Technicky jde o ukončení aktuálního systému proof of work a přechod na proof of stake,“ popisuje pro CzechCrunch Petr Sanetrník, portfolio manager společnosti Crypviz Asset Management.
Vývojářům se podařilo minulý týden úspěšně dokončit poslední velký test, než se tato změna nasadí. Jedna z testovacích sítí Etherea, nazvaná Goerli, simulovala proces totožný s tím, který bude v září provádět hlavní síť. Testovací sítě umožňují vývojářům experimentovat a provádět potřebné úpravy před spuštěním aktualizací v hlavním blockchainu. Na něm by se v rámci zmíněné události merge mělo změnit to, jakým způsobem se nové ethery získávají. Ke změně, jež byla několikrát odkládána, by mělo dojít 19. září.
Základní blockchain Etherea přejde ze systému proof of work na efektivnější model zvaný proof of stake. První jmenovaný znamená v překladu důkaz o vykonané práci a těžaři v rámci něj soutěží o to, kdo vyřeší kryptografický příklad, díky čemuž ověří blok plný transakcí. Takový systém využívá bitcoin a spotřebovává se při něm velké množství energie, protože je celý proces ověřování velmi náročný na výpočetní výkon. Proto další kryptoměny vznikají častěji na systému proof of stake, na který nyní přejde i Ethereum.