Eurowag Martina Vohánky dál roste. Na burze se mu tolik nedaří, ale utržil téměř čtyři miliardy korun
Od burzovní premiéry registruje propad ceny akcií o zhruba 40 procent, přesto posiluje nejen hospodářskými výsledky, ale i akvizicemi.
Náročný rok má za sebou Martin Vohánka. Svou společnost Eurowag buduje už od roku 1995 a dnes svými technologiemi zjednodušuje fungování firem v silniční dopravě napříč celou Evropou. Loni udělala další významný krok, když vstoupila na londýnskou burzu. Tam sice zatím investoři Eurowagu tolik nevěří, ale s hospodářskými výsledky je Vohánka spokojen. Za rok 2021 totiž jeho firma vyrostla téměř o pětinu a utržila v přepočtu 3,8 miliardy korun.
Eurowag staví integrovanou platformu pro platby a mobilitu, která je zaměřená na komerční silniční dopravu. Malým a středním podnikům nabízí služby spojené s tankováním, mýtným, vracením daní, správou vozového parku a dalšími finančními záležitostmi. Ve třiceti zemích Evropy, Asie i Blízkého východu je využívá přes 350 tisíc vozidel a v loňském roce svou pozici předního hráče v oboru ještě posílil. A to nejen v rámci hospodářských výsledků, ale i akvizicemi.
Meziroční růst o 19,1 procenta zajistil zvýšení čistých tržeb na 153,1 milionu eur, to je v přepočtu 3,8 miliardy korun. Rok předtím přitom Eurowag poprvé překonal tři miliardy. Upravený ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) vyrostl meziročně o 18,9 procenta na 69,7 milionu eur, tedy 1,7 miliardy korun. EBITDA marže tak činila 45,5 procenta. Čistý zisk se v roce 2021 zastavil na 9,7 milionu eur, v přepočtu zhruba na 240 milionech korun.