Eurowag Martina Vohánky kupuje za miliardu maďarský WebEye. Kamionům pomohou snižovat uhlíkovou stopu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

martinvohanka

Foto: Eurowag

Martin Vohánka, zakladatel a šéf Eurowagu

0Zobrazit komentáře

V říjnu vstoupil Eurowag na londýnskou burzu a v listopadu hlásí první velkou akvizici v roli veřejně obchodované společnosti. Za necelou miliardu korun kupuje společnost Martina Vohánky maďarský WebEye, čímž chce ještě více posílit svou pozici v poskytování služeb pro kamionové dopravce a pomáhat snižovat dopad klíčového odvětví na životní prostředí.

Eurowag oznámil, že za stoprocentní převzetí společnosti WebEye Telematics z rukou jejích zakladatelů a managementu zaplatí v hotovosti 38,5 milionu eur (v přepočtu zhruba 971 milionů korun), přičemž je v částce zohledněn i dluh. Do tří let od uzavření obchodu se pak může celková cena transakce v případě dosažení blíže nespecifikovaných cílů vyšplhat až na 55,9 milionu eur (1,4 miliardy korun).

Eurowag pro své klienty poskytuje služby týkající se tankování, mýtného, vracení daní, správy vozového parku nebo finančních záležitostí, které využívá přes 350 tisíc vozidel zhruba ve 30 zemích Evropy, Asie a Blízkého východu. Nyní získá přístup k více než 57 tisícům kamionů ve střední a východní Evropě, které na své platformě spravuje původem maďarský WebEye.

„Jsem rád, že mohu oznámit akvizici společnosti WebEye v souladu se strategií, kterou jsme si stanovili při našem nedávném vstupu na burzu, a dalším rozšířením naší platformy pro platby a mobilitu. Díky integrovaným službám se snažíme snížit dopad našeho odvětví na životní prostředí. Řešení umožňují snížit poměr jízd s prázdným nákladem a zvýšit bezpečnost silničního provozu, protože provozovatelé vozových parků mohou mít důkladný přehled o stavu svých vozidel,“ vysvětluje Martin Vohánka, zakladatel Eurowagu.

eurowag

Foto: Eurowag

Česká společnost Eurowag zajišťuje služby pro dopravce

Na integraci WebEye pod křídla Eurowagu bude dohlížet jeho současný výkonný ředitel Pál Németh, který v posledních letech řídil růst firmy v regionu. Loni utržila 16,5 milionu eur (416 milionů korun), upravený ukazatel zisku EBITDA činil 4,3 milionu eur (108 milionů korun). Za prvních šest měsíců letošního roku se tržby WebEye zastavily na 8,3 milionu eur (209 milionů korun) při upravené EBITDA 2,6 milionu eur (65 milionů korun), což firma připisuje zvýšení profitability svého byznysu.

WebEye byl založen v Maďarsku v roce 2001 a postupně se rozšířil přes Rumunsko také do Bulharska, Chorvatska, České republiky, Německa, Polska, Portugalska, Slovenska a Slovinska. Dnes patří s více než sedmi tisíci zákazníků ve dvanácti zemích k lídrům v oblasti řešení pro správu vozového parku. Na platformě WebEye jsou jak nákladní vozidla, tak osobní automobily.

„Spojení sil se společností Eurowag nám otevírá dveře na nové trhy a našim zákazníkům nabízí přístup k široké škále služeb a řešení, která jim umožní prosperovat. Integrovaná digitální platforma Eurowag pomáhá dopravcům zefektivnit jejich podnikání a zvýšit ziskovost a zároveň usnadňuje život řidičům nákladních vozidel. Jsem nadšený, že se mohu připojit k týmu společnosti Eurowag a pomoci naplnit její vizi demokratizace odvětví silniční mobility prostřednictvím technologické revoluce,“ říká Pál Németh.

Celá transakce by se dle vyjádření Eurowagu měla uzavřít v prvním čtvrtletí příštího roku. Na miliardový obchod budou moci reagovat také investoři na londýnské burze, kde se již více než měsíc společnost WAG Payment Solutions, stojící za Eurowagem, obchoduje. Vstup Vohánkovy společnosti na burzu nakonec neproběhl tak dobře, jak se očekávalo. Aktuálně stojí jedna akcie přes 132 pencí, přičemž při IPO stála 135 pencí. Tržní hodnota firmy přesahuje 26 miliard korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym