Evropa je skvělé místo pro život, asi nejlepší na světě. Právě proto musí přidat, aby to platilo dál

Italský ex-premiér Mario Draghi popsal, co musí dělat EU, aby dohnala USA i Čínu. Je třeba si opakovat, jak dobře se tu žije a proč je třeba zrychlit.

Luboš KrečLuboš Kreč

euKomentář

Foto: DALL-E/CzechCrunch

Evropa má co nabídnout, ale… Obrázek je vygenerovaný v nástroji DALL-E

0Zobrazit komentáře

Glosa Luboše Kreče Tématem číslo jedna v nejvyšších patrech evropské politiky, ale bohužel ne tak docela té české, je zpráva bývalého italského premiéra Maria Draghiho o konkurenceschopnosti sedmadvacítky. Pojmenovává v ní, proč Evropa zaostává za USA a Čínou a co by měla udělat, aby se pokusila nepříznivý vývoj zvrátit.

Draghi, který se při finanční krizi z pozice guvernéra evropské centrální banky zasloužil o záchranu eurozóny, navrhuje mimo jiné vznik jednotného kapitálové trhu, harmonizaci obchodních pravidel, posílení principů jednotného trhu a také mohutné investice v řádu stovek miliard eur ročně.

Závěry obsáhlého dokumentu nejsou zrovna optimistické, jde o další, tentokrát velmi zřetelně formulovaný doklad toho, že Evropa už dávno není hybatelem světového dění a že ztratila hodně ze své byznysové dynamiky, která se s nástupem moderních technologií a digitální ekonomiky přesunula na okolní kontinenty.

Přesto lze v Draghiho zprávě najít světlé momenty a díky nim si uvědomit, jak skvělé místo pro život Evropa je a proč bychom měli napnout síly, aby tomu tak zůstalo i v dalších generacích. Italský politik, jehož o vypracování reportu požádala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyneová, například ukazuje, že příjmová nerovnost je v EU zdaleka nejmenší ze všech světadílů a na rozdíl od Ameriky nebo Číny se nezvětšuje. Běžně máme čtyři nebo dokonce pět týdnů dovolené.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dostupnost zdravotní péče a sociální služby, které jsou k dispozici v podstatě kterémukoli občanovi, je něco, o čem si v USA, ale i v Číně mohou nechat zdát. Banální operace a následný pobyt v nemocnici může být i pro středostavovskou americkou rodinu likvidační. V evropské DNA je zakódovaná větší starost o slabé a chudé, čemuž odpovídají i větší státní výdaje na zajištění záchranné sociální sítě. Naprostá většina evropských států má nějaký systém veřejného penzijního pojištění, v Americe každý jede sám na sebe.

S každou ze zmíněných výhod se logicky pojí i nevýhody. Právě určitá pohodlnost a z ní plynoucí nedostatek dravosti zapříčinil, že Evropa začala pokulhávat. Američané, kteří jsou nucení myslet a šetřit na doktory, na školy, na penzi, se umí vybičovat k větším výkonům. Jenže každý, kdo v USA někdy byl, ví, že to není ráj na zemi. A že když tam člověk má do života jen o něco méně štěstí, protloukat se jím je pak setsakramentsky těžké. Těžší než v Evropě.

Evropská unie má 440 milionů obyvatel. Je to největší a nejsilnější ekonomický blok na světě. Skvěle se v něm žije. Nejspíš nejlépe z celého světa. A když teď přidáme, mohlo by to tak zůstat i nadále.

Text vznikl pro stanici Český rozhlas Plus.

Bílkoviny pro duševní pohodu, nealko od Spider-Mana a české tažení proti čínskému Temu

Jako každou neděli vám přinášíme pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, co jsme v končícím týdnu na CzechCrunchi napsali a natočili.

weekly-6

Foto: Depositphotos / CzechCrunch / Canva Pro

Co byly naše nejzajímavější články týdne?

0Zobrazit komentáře

Slunečný víkend přímo lákal k tomu vyrazit někam na výlet a při té příležitosti se stavit s rodinou na dobrý oběd. Měli jste v něm ale dostatek bílkovin? Protože, jak jsme rozebrali v našem výživovém speciálu, právě bílkoviny přispívají k naší duševní pohodě. Mimo to jsme se tento týden věnovali také tažení Jitky Dvořákové a českých e-shopů proti čínskému Temu nebo novému nealko pivu od filmového Spider-Mana Toma Hollanda. A podívali jsme se i na vzestup a tragický pád bývalé hvězdy kapely One Direction Liama Payna, který ve středu zemřel.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

💻 Jitka Dvořáková s českými e-shopy jde proti čínskému Temu. Jeho agresivita je za hranou, říká

🥩 Bílkoviny přispívají naší duševní pohodě, příliš kortizolu zase škodí. Co jíst pro lepší náladu?

💳 Chtěl nahradit Visu a Mastercard, od investorů měl téměř dvě miliardy. Skončil v insolvenci

📈 Česká spořitelna vyráží proti Revolutu. V aplikaci spouští investice do akcií a přes ETF i do bitcoinu

🍺 Sotva se probudil, myslel na alkohol. Závislost Tom Holland zvládl, teď uvádí vlastní verzi piva

Souhrn těch nejzajímavějších zpráv sepisujeme každý týden do newsletteru Weekly, k jeho odběru se můžete přihlásit v boxu výše nebo zde.