Evropa je skvělé místo pro život, asi nejlepší na světě. Právě proto musí přidat, aby to platilo dál
Italský ex-premiér Mario Draghi popsal, co musí dělat EU, aby dohnala USA i Čínu. Je třeba si opakovat, jak dobře se tu žije a proč je třeba zrychlit.
Evropa má co nabídnout, ale… Obrázek je vygenerovaný v nástroji DALL-E
Glosa Luboše Kreče Tématem číslo jedna v nejvyšších patrech evropské politiky, ale bohužel ne tak docela té české, je zpráva bývalého italského premiéra Maria Draghiho o konkurenceschopnosti sedmadvacítky. Pojmenovává v ní, proč Evropa zaostává za USA a Čínou a co by měla udělat, aby se pokusila nepříznivý vývoj zvrátit.
Draghi, který se při finanční krizi z pozice guvernéra evropské centrální banky zasloužil o záchranu eurozóny, navrhuje mimo jiné vznik jednotného kapitálové trhu, harmonizaci obchodních pravidel, posílení principů jednotného trhu a také mohutné investice v řádu stovek miliard eur ročně.
Závěry obsáhlého dokumentu nejsou zrovna optimistické, jde o další, tentokrát velmi zřetelně formulovaný doklad toho, že Evropa už dávno není hybatelem světového dění a že ztratila hodně ze své byznysové dynamiky, která se s nástupem moderních technologií a digitální ekonomiky přesunula na okolní kontinenty.
Přesto lze v Draghiho zprávě najít světlé momenty a díky nim si uvědomit, jak skvělé místo pro život Evropa je a proč bychom měli napnout síly, aby tomu tak zůstalo i v dalších generacích. Italský politik, jehož o vypracování reportu požádala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyneová, například ukazuje, že příjmová nerovnost je v EU zdaleka nejmenší ze všech světadílů a na rozdíl od Ameriky nebo Číny se nezvětšuje. Běžně máme čtyři nebo dokonce pět týdnů dovolené.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs