Evropská unie chce zatočit se znečištěním odpadních vod mikroplasty. Platit by měly i kosmetické firmy
Kosmetické a farmaceutické firmy přispívají ke znečištění vodních toků. EU chce tak zavést pravidlo, že za nimi půjde velká část nákladů na čištění.
Kosmetické a farmaceutické firmy by měly podle nových plánů Evropské unie platit za odstranění mikroplastů a toxických mikropolutantů z odpadních vod. Řadí se totiž ke společnostem, které k jejich vypouštění do oběhu přispívají nejvíc, proto by se na ně vztahovalo pravidlo, „znečišťovatel platí“. Podle návrhu by měly hradit nejméně 80 procent dodatečných nákladů potřebných k čištění městské odpadní vody. Konkrétně v Česku bude do patřičných technologií nutná investice asi 300 miliard korun.
Kvalita vody v Evropské unii se v posledních třiceti letech výrazně zlepšila a přispěly k tomu i právní předpisy EU o čištění městských odpadních vod. Nemění to ale bohužel nic na tom, že míra znečištění je i nadále vysoká, nadto se objevují nové látky, jejichž výskyt v přírodě je třeba omezit. Mezi ně se řadí i toxické mikropolutanty a mikroplasty, které se z odpadních vod dostávají do vodních toků. V 92 procentech pocházejí z kosmetických a léčivých přípravků.
Evropské instituce tak schválily, ale zatím formálně nepřijaly, novou směrnici, která zvyšuje požadavky na odstraňování organických a anorganických látek, ale i mikroplastů a mikropolutantů z vody. Aktuální pravidla totiž vešla v platnost v roce 1991, některé látky tak do nich nejsou zahrnuty. Nová směrnice by je měla nahradit již letos v červnu, zatím ale není známo její přesné znění.
Zřejmé už je ale to, že do roku 2035 budou muset členské státy EU odstraňovat organické látky z městských odpadních vod před jejich vypouštěním do životního prostředí ve všech obcích s více než tisícovkou obyvatel. Do roku 2045 budou muset odstraňovat dusík a fosfor ve všech čistírnách odpadních vod s více než 10 tisíci obyvateli a čistírny s kapacitou přes 100 tisíc obyvatel se budou muset zaměřit na odstranění širokého spektra mikropolutantů a mikroplastů (takzvané kvarterní čištění).