Evropskými startupovými šampiony se v Praze stali Lucemburčané. Český 24 Vision System skončil třetí

Peter BrejčákPeter Brejčák

swcs2020

Foto: Dalibor Konopáč / SWCS

Vítězný startup evropského kola Startup World Cup má přislíbenou investici 500 tisíc dolarů

0Zobrazit komentáře

Ochrana dat, biotechnologie i umělá inteligence. Zlatým hřebem programu středeční pražské konference Startup World Cup & Summit se stala soutěž, ve které se jedenáct finalistů z regionálních kol utkalo o titul „startupového mistra Evropy“. Tím se stal lucemburský startup HighSide, druhou příčku pak obsadil britský iLof a zahanbit se nenechali ani Češi. Na třetím místě skončil projekt 24 Vision Systems.

Tuzemský zástupce se přitom do evropského finále probojoval z regionálního kola díky divoké kartě od poroty, ale nakonec sahal po nejvyšších příčkách i v rámci celé Evropy. A čím vlastně zaujal? V 24 Vision Systems se zaměřují na využití umělé inteligence ke kontrole kvality na výrobních linkách.

„Česko je autoland a společnost typu 24 Vision, které odhalují nedostatky ve výrobě pomocí umělé inteligence, mají své místo,“ uvedl k hodnocení Martin Vápeník, spolupořadatel akce a zástupce inkubátoru UP21.

Vítězný startup Highside se zase soustředí na ochranu dat a digitální identity, což je rovněž velmi aktuální téma. „Z pohledu investorů jsme se shodli na tom, že v tuto chvíli má nejvyšší potenciál z hlediska zhodnocení a škálovatelnosti,“ přiblížil Václav Pavlečka, předseda finálové poroty a CEO spolupořadatelského fondu Air Ventures.

swcs_finale_highside_l

Foto: Dalibor Konopáč / SWCS

Aaron Turner z vítězného startupu Highside

„Umí navíc hacknout Webex,“ doplnil Pavlečka s úsměvem volbu vítěze. Když jim totiž šéf lucemburského startupu během prezentace vysvětloval, proč je jejich řešení lepší než konkurence, zmínil, že kdyby měl víc času, ukáže jim, jak se jednoduše dostat do zabezpečení této platformy. „Rozhodně je to směr, kterým trh jde. Mají vášeň a můžeme si s nimi představit smysluplnou konverzaci,“ dodal Pavlečka.

Lucemburčané tak uspěli v konkurenci jedenácti finalistů z předchozích regionálních kol. Zároveň od spolupořadatelů soutěže UP21 a fondu Air Ventures získávají možnost investice ve výši 500 tisíc dolarů, tedy přibližně 11,5 milionu korun a směřují do světového finále v Silicon Valley.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Porota se shodla také na tom, že jedním z aktuálně nejvýrazněji se rozvíjejících odvětví jsou biotechnologie, přičemž právě v této oblasti se angažuje i britský startup iLof ocenění druhou příčkou. Pomocí umělé inteligence analyzuje lidský genom a napomáhá k efektivnějšímu a levnějšímu vývoji léků.

Trojici oceněných startupů pak se speciálním uznáním mimo pořadí doplnil slovenský zástupce Glykanostics, vítěz jednoho z regionálních kol. Jeho posláním je vyvinout domácí sady umožňující jednoduché testování proti chorobám, v první fázi se přitom chce zaměřit na rakovinu prostaty, jež je častým fatálním onemocněním u mužů.

„V Glyagnostics může trvat ještě několik let do uvedení na masový trh, a proto jsme se rozhodli udělit čestné uznání tomuto slovenskému startupu. Držíme palce, aby dlouhý proces do komercionalizace přežil,“ podotkl Martin Vápeník.

Další obrovský exit z Česka. Automatizační platformu Integromat kupují za miliardy korun Němci

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrej-gazda

Foto: Integromat

Ondřej Gazda, spoluzakladatel a CEO Integromatu

0Zobrazit komentáře

Automatizace v podstatě jakýchkoliv činností je velkým trendem posledních let, což se teď podepsalo na dalším velkém exitu tuzemského startupu. Sedmiletou automatizační platformu Integromat kupuje německý Celonis a výše transakce podle informací CzechCrunche překročila 100 milionů dolarů, tedy 2,3 miliardy korun.

Jedná se tak o další obří exit české firmy, když před měsícem oznámil prodej v podobných řádech jiný tuzemský startup Socialbakers. Zajímavostí na Integromatu je, že od svého založení v roce 2013 fungoval bez externích investic a dluhů, zároveň díky rychlému růstu dokázal být dlouhodobě ziskový.

„Tohle je velmi rychle rostoucí trh a my jsme zvyklí na každoroční dvojnásobný růst tržeb. Zároveň ale vnímáme obrovský potenciál naší technologie, která může společně s Celonisem definovat zcela nový rozměr pro systémy, procesy i lidskou práci,“ říká k akvizici Ondřej Gazda, CEO a spoluzakladatel Integromatu.

Česká platforma umí – zjednodušeně řečeno – propojit 500 různých nezávislých aplikací a služeb, které by jinak nebyly schopné navzájem komunikovat. Díky tomu svým více než 375 tisícům uživatelů u 10 tisíc zákazníků umožňuje automatizovat úkoly, které by jinak museli složitě zadávat přes různá rozhraní, nebo je museli dělat ručně.

integromat1

Foto: Integromat

Tým českého startupu Integromat

„Chápeme, jak uživatelsky přívětivá a jednoduchá musí automatizace být, aby byla široce přijata v rámci firmy. Náš ohromný růst je jen důkazem, že existuje enormní poptávka po novém a zcela odlišném prostředí pro automatizaci,“ doplňuje Gazda, jenž v Integromatu držel podíl s dalšími pěti společníky.

Jako konkrétní příklad fungování z praxe Integromat zmiňuje globální e-shop, jenž si pomocí něj automatizuje proces, kdy zákazník v jedné zemi vytvoří objednávku, ta následně putuje přepravci, vytvoří se číslo zásilky a to je doplněno do dané objednávky. Na konci zákazník dostane formou SMS nebo e-mailem informaci o kompletní objednávce a může v pohodlí sledovat, jak k němu jeho zboží míří.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Složitost systémů způsobují především rigidní a fragmentovaná IT prostředí v kombinaci s neschopností propojit a automatizovat procesy, chod aplikací a systémů. Díky Integromatu můžeme našim zákazníkům pomoci zvolit úplně odlišný přístup a automatizovat intuitivně podle jejich potřeb,“ říká Alex Rinke, jeden ze zakládajících ředitelů Celonisu.

Integromat bude i po akvizici nadále fungovat nezávisle pod brandem Integromat by Celonis. Německý gigant a lídr na poli digitální analýzy procesů, jehož aktuální valuace se pohybuje kolem 2,5 miliardy dolarů, plánuje české řešení implementovat do své nové platformy pro řízení strategie procesů.

Akvizice tak spojí dvě rychle rostoucí firmy, jež umožní zákazníkům vytvářet jednoduché automatizace napříč stovkami systémů, které lidé používají při každodenní práci. Akvizice Integromatu, jeho technologií a zaměstnanců je úplná s tím, že ve firmě zůstává ze šestice původních zakladatelů spolu s Gazdou také technický ředitel Patrik Šimek.