Experiment šéfa OpenAI: tisíc lidí dostává tisíc dolarů měsíčně. První data? Mají lepší zdraví
Studie neziskové organizace OpenResearch zveřejnila první výsledky tříletého experimentu, ve kterém podporovala tisícovku lidí tisícovkou dolarů.
Nepodmíněný příjem je termín vyjadřující rovnou finanční dávku pro všechny, která má zajišťovat základní prostředky na živobytí pro každého bez ohledu na okolnosti. Předpokladem je, že pak budou v životě klidnější a spokojenější a ve finále to pomůže i pracovnímu trhu. Zastáncem této vize je i Sam Altman, zakladatel společnosti OpenAI, který dokonce financoval experiment, při kterém po dobu tří let dostávala vybraná skupina lidí tisíc dolarů měsíčně.
Spolu s rozvojem umělé inteligence se vyrojila řada obav z toho, zda nezpůsobí například likvidaci některých pracovních pozic. Sam Altman, který stojí za vznikem nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT či DALL-E, to nevylučuje, zároveň ale vidí v umělé inteligenci příležitost, jak dospět právě k nepodmíněnému příjmu pro všechny. Základní příjem je v ekonomii posledních let hodně diskutované téma.
Již v roce 2016, když ještě vedl startupový akcelerátor Y Combinator, napsal: „Jsem si docela jistý, že někdy v budoucnu s tím, jak budou technologie pokračovat v likvidaci tradičních pracovních míst a bude se vytvářet obrovské nové bohatství, uvidíme nějakou podobnou verzi (nepodmíněného příjmu – pozn. red.) v celostátním měřítku.“ A ještě dodal, že prozatím není příliš mnoho údajů o tom, jak by něco takového fungovalo.
Proto se rozhodl tvrdá data získat a začal spolupracovat s vědkyní Elizabeth Rhodesovou ze Stanfordovy univerzity, které poskytl prostředky pro rozjetí pilotního projektu zaměřeného na výzkum nepodmíněného příjmu, tehdy ještě v Oaklandu. Nezisková organizace YC Research se následně přejmenovala na OpenResearch a v roce 2020 spustila studii, ve které po dobu tří let podporovala tisíc účastníků, a to každý měsíc částkou tisíc dolarů, v přepočtu tedy zhruba 23,5 tisíce korun.