Experiment šéfa OpenAI: tisíc lidí dostává tisíc dolarů měsíčně. První data? Mají lepší zdraví

Studie neziskové organizace OpenResearch zveřejnila první výsledky tříletého experimentu, ve kterém podporovala tisícovku lidí tisícovkou dolarů.

sam-altman

Reprofoto: Y Combinator / YouTube / CzechCrunch

Sam Altman, šéf startupu OpenAI

0Zobrazit komentáře

Nepodmíněný příjem je termín vyjadřující rovnou finanční dávku pro všechny, která má zajišťovat základní prostředky na živobytí pro každého bez ohledu na okolnosti. Předpokladem je, že pak budou v životě klidnější a spokojenější a ve finále to pomůže i pracovnímu trhu. Zastáncem této vize je i Sam Altman, zakladatel společnosti OpenAI, který dokonce financoval experiment, při kterém po dobu tří let dostávala vybraná skupina lidí tisíc dolarů měsíčně.

Spolu s rozvojem umělé inteligence se vyrojila řada obav z toho, zda nezpůsobí například likvidaci některých pracovních pozic. Sam Altman, který stojí za vznikem nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT či DALL-E, to nevylučuje, zároveň ale vidí v umělé inteligenci příležitost, jak dospět právě k nepodmíněnému příjmu pro všechny. Základní příjem je v ekonomii posledních let hodně diskutované téma.

Již v roce 2016, když ještě vedl startupový akcelerátor Y Combinator, napsal: „Jsem si docela jistý, že někdy v budoucnu s tím, jak budou technologie pokračovat v likvidaci tradičních pracovních míst a bude se vytvářet obrovské nové bohatství, uvidíme nějakou podobnou verzi (nepodmíněného příjmu – pozn. red.) v celostátním měřítku.“ A ještě dodal, že prozatím není příliš mnoho údajů o tom, jak by něco takového fungovalo.

Proto se rozhodl tvrdá data získat a začal spolupracovat s vědkyní Elizabeth Rhodesovou ze Stanfordovy univerzity, které poskytl prostředky pro rozjetí pilotního projektu zaměřeného na výzkum nepodmíněného příjmu, tehdy ještě v Oaklandu. Nezisková organizace YC Research se následně přejmenovala na OpenResearch a v roce 2020 spustila studii, ve které po dobu tří let podporovala tisíc účastníků, a to každý měsíc částkou tisíc dolarů, v přepočtu tedy zhruba 23,5 tisíce korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s nimi sledovala i kontrolní skupinu dvou tisíc účastníků, kteří každý měsíc dostávali pouze 50 dolarů, tedy něco málo přes tisíc korun. Cílem bylo prověřit, jak si skupina s vyšším příjmem povede v otázce zaměstnanosti, dosahování cílů a také jak moc se změní jejich návyky a utrácení.

Altman podpořil experiment částkou přibližně 14 milionů dolarů, tedy zhruba 327 milionů korun, a dalších 10 milionů dolarů přidalo OpenAI. Do výzkumu se vybrali lidé žijící ve státech Illinois a Texas, a to jak v městských, tak i příměstských a venkovských oblastech, přičemž průměrný příjem domácnosti se ročně vždy pohyboval pod hranicí 29 tisíc dolarů, tedy 678 tisíc korun.

Budoucnost, bydlení a péče o druhé

První výsledky, které studie zpracovala po třech letech, ukazují, že příjemci nepodmíněných dolarů začali více utrácet. Měsíční útrata se v průměru zvedla o 310 dolarů, tedy přibližně 7 250 korun, nicméně za věci, jako je jídlo, doprava a nájem, nikoliv za neřesti. Naopak omezili používání léků proti bolesti a pití alkoholu.

Přestože nepodmíněný příjem nedokázal vyřešit základní zdravotní problémy či zvrátit předchozí nedostatečný přístup ke zdravotní péči, cílová skupina se o zdraví začala více zajímat. V průměru zvýšila výdaje na svou lékařskou péči o 20 dolarů (467 korun) a také začala více dbát na zdraví svého chrupu. „Ačkoli jsme nezjistili žádné významné účinky na ukazatele fyzického zdraví, zvýšené využívání lékařské péče může vést k dlouhodobým zdravotním přínosům,“ uvedli autoři.

S postupným plynutím let se účastníci začali více orientovat na budoucnost. Lépe si sestavovali rozpočet, spořili a také u nich rostla myšlenka na doplnění vysokoškolského vzdělání či rozjetí vlastního podnikání. Nicméně v porovnání s druhou skupinou k vyššímu nárůstu dosaženého vzdělání či zahájení podnikání nedošlo.

bundestag-berlin

Přečtěte si takéNěmecko otestuje základní nepodmíněný příjem. Vybraní lidé dostanou bez dalších otázek přes 30 tisíc korun měsíčněNěmecko otestuje základní nepodmíněný příjem. Vybraní lidé dostanou bez dalších otázek přes 30 tisíc korun měsíčně

Sny spojené s bydlením si však plnit začali. Jedenáct procent účastníků sledované skupiny potvrdilo, že získalo možnost přestěhovat se do lepší čtvrti, a pět procent uvedlo, že si může dovolit platit za vlastní dům. „Někteří se přestěhovali za lepším vzděláním ve čtvrti, jiní přestali s couch-surfingem,“ uvedla Elizabeth Rhodesová, ředitelka výzkumu ve společnosti OpenResearch.

Studie také zjistila, že obě sledované skupiny pracovaly o něco víc než na začátku, částečně proto, že se výzkum trefil do období pandemie. Nicméně skupina s vyšším příjmem pracovala každý týden o 1,3 hodiny méně. Svou pracovní dobu zkrátili především samoživitelé, což jim umožnilo trávit více času s dětmi. Zároveň ti, kteří začínali s nejnižšími příjmy, zkusili finančně podporovat své okolí, tedy hradit některé výdaje rodiny a přátel.

Podle Rhodesové není nutné se ptát, zda nepodmíněný příjem funguje, ale klást si otázky, v jakých případech funguje nejlépe a kdy má největší potenciál svého příjemce podpořit. Výzkum OpenResearch bude probíhat i nadále, přičemž další výsledky by měly být zveřejněny později v tomto roce. Mělo by se jednat o údaje týkající se politiky, vztahů, složení domácností a dopadů nepodmíněného příjmu na děti. V následujícím roce pak chtějí autoři studie publikovat zjištění spojená s blahobytem, materiální nouzí, kriminalitou a vzděláváním.

CzechCrunch Jobs