Facebook chce za rok spustit vlastní kryptoměnu. Na vývoj GlobalCoinu má získat miliardu dolarů

markfb

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Už několik let se spekuluje o tom, že Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu, která by měla sloužit jak pro okamžité mezinárodní platby bez poplatku na vlastní platformě, tak pro nákupy jinde na internetu. Spekulace se vyrojily poté, co v kryptoměnové mánii, kdy cena Bitcoinu i dalších kryptoměn rostla závratným tempem a Facebook zakázal reklamy na všechny služby spojené s výběrem financí s cílem vytvořit novou kryptoměnu.

Později reklamy aktivoval schváleným inzerentům a mezitím postupně testoval nejrůznější technologie napojené na blockchain, tedy decentralizovanou databázi, na které je většina kryptoměn postavena. Ve vlastní blockchainové divizi pracují v rámci Facebooku aktuálně stovky zaměstnanců a do jejího čela byl jmenován Marcus David, který má spoustu zkušeností s platebními službami již z dob působení na vedoucí pozici v PayPalu a také z Facebook Messengeru.

2297216E-FF50-4D59-B865-C1063EF3A4A8

Marcus David, šéf blockchainové divize ve Facebooku

Po několika letech nenápadného testování se Facebook opět posouvá ve svých plánech dál a vlastní kryptoměnu by měl spustit již v první polovině příštího roku. A zatímco ještě loni šlo čistě o spekulace, kterým naznačovaly pouze pohyby a nábor zaměstnanců uvnitř Facebooku, nyní vše získává jasnější obrysy především díky vyjednávání šéfa Facebooku Marka Zuckerberga s guvernérem Banky Anglie Markem Carneym, o kterém informoval server The Guardian.

Kryptoměna, která bude sloužit více než 2,4 miliardy uživatelů po celém světě, má dostat název GlobalCoin a půjde s ní platit jak na Facebooku, tak na jakékoliv online službě, která si novou formu platby aktivuje. A jelikož je často problémem stabilita kryptoměn, mělo by se jednat o takzvaný stablecoin, který bude vázán na hodnotu reálných měn, od amerického dolaru přes euro až po japonský jen.

Podobný stablecoin již ve Spojených státech existuje, mají ho shodou okolností na svědomí bratři Winklevossovi, kteří se kdysi s Markem Zuckerbergem soudili o miliony dolarů kvůli údajné krádeži nápadu na největší sociální síť. Dnes jsou Winklevossovi jednou z největších autorit v blockchainovém světě, vlastní obrovskou a státem regulovanou kryptosměnárnu Gemini a právě na ní rozjeli svůj vlastní stablecoin Gemini Dolar, který je podložen americkým dolarem.

wim-stocks-top

Přečtěte si takéHerní veterán Wim Stocks: Esport je kulturní fenomén. Olympijské hry ho potřebují, aby přitáhly mladé publikumHerní veterán Wim Stocks: Esport je kulturní fenomén. Olympijské hry ho potřebují, aby přitáhly mladé publikum

Zuckerberg tak má nyní ve Facebooku plné ruce práce se všemi legislativními problémy, které musí sociální síť vyřešit ještě před spuštěním. Nejvíce času zabírají jednání s americkou vládou i partnery, kteří by zajišťovali přenos reálných financí. Mezi těmi je například platební gigant Western Union, který by měl levný a bezpečný systém na přenos peněz Facebooku pomoct vytvořit. Ostatně, tato jednání probíhají již od prosince minulého roku, kdy jsme informovali o postupném vývoji šifrovaných přenosů peněz za pomocí blockchainu v aplikaci WhatsApp, která pod Facebook spadá.

messengerpay

Platby uvnitř Facebook Messengeru

Platby jsou jedna z oblastí, do které se máme možnost zapojit a značně tím uživatelům celý proces zjednodušit. Věřím, že by mělo být v dnešní době poslání peněz stejně jednoduché jako například poslání fotografie,“ řekl Zuckerberg na konferenci pro vývojáře minulý měsíc. Kromě samotného posílání plateb by navíc mohli uživatelé měnu získávat i například za prohlížení reklam nebo produktů, které lze zakoupit od nejrůznějších retailerů.

Inovujte, ale opatrně

Na druhou stranu vyvstává otázka, jak si Facebook v jednání poradí se zajištěním důvěryhodnosti. V minulosti měl mnoho problémů se zabezpečením soukromých informací uživatelů a sám je zneužíval k nejrůznějším praktikám, především ve spojistosti s přesnějším cílením reklam. Několikrát také citlivá data ztratil, a je tak ve hvězdách, zda bude schopen vytvořit zcela bezpečnou platební metodu, při jejímž využívání se nic podobného nebude opakovat. Problémy by to mohlo působit při schválení od regulatorních orgánů.

Nepřidá tomu ani fakt, že jsou kryptoměny prozatím velmi neregulovanou komoditou a Facebook jako takový nemá žádnou navazující regulaci jako mají klasické banky. Přesná forma zabezpečení mimo úřady ve Velké Británii zajímala i Senát Spojených států amerických, který minulý měsíc poslal Zuckebergovi otevřený dopis, kde ho vyzýval k podrobnému popisu funkčnosti kryptoměny, stejně jako ochrany uživatelů a ukládání dat.

mark-zuckerberg-facebook

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Kvůli všem těmto skutečnostem proto není divu, že se představitelé Facebooku obrátili i na výše zmíněné bratry Winklevossovi a jejich kryptoměnovou směnárnu Gemini, jež je jednou z pouhých dvou firem ve Spojených státech s povolením regulatorních orgánů a napojením na americké banky. Technologie by Facebooku jistě přišla vhod. Ostatně i samotné americké banky se do vývoje na blockchainu pustily, konkrétně pak JP Morgan, která má svou vlastní interní kryptoměnu pro zrychlení a zlevnění mezinárodních transakcí.

Facebook mimo jiné na vývoj novinky hledá externí financování, do kterého by se mohly zapojit i velké společnosti jako Mastercard nebo Visa. Facebook by měl dle dostupných informací získat touto formou kolem 1 miliardy dolarů, což by v začátcích pomohlo s rychlým rozšířením na největší světové trhy a také na pojištění prostředků. Zdá se tak, že je GlobalCoin opravdu blízko, a ještě tento rok bychom o něm, v případě, že se opravdu spuštění plánuje na rok 2020, měli vědět bližší informace.

Kryptoměnová směnárna po smrti svého šéfa dluží uživatelům 190 milionů dolarů. Spekuluje se o podvodu

Petr SanetrníkPetr Sanetrník

bitcoin-crypto
0Zobrazit komentáře

Kanadská kryptoměnová směnárna QuadrigaCX hlásí velký problém. Po náhlé smrti svého 30letého zakladatele a šéfa Geralda Cottena, který několik let bojoval s Crohnovou chorobou, oznámila, že se nemůže dostat k prostředkům v celkové hodnotě necelých 140 milionů amerických dolarů, tedy téměř 3,2 miliardy korun, které drží v kryptoměnách v zabezpečeném trezoru, k němuž nemá přístup. QuadrigaCX proto spustila proces pro ochranu věřitelů a přesně se neví, co bude dál.

Jak uvedla v čestném prohlášení vdova po Gerrym Cottenovi, Jennifer Robertsonová, její zesnulý muž byl jediný, kdo měl přístup do tzv. cold storage peněženky, kde byla uložena většina prostředků kryptoměnové směnárny a tedy i klientů. V takové peněžence je privátní klíč uložený offline a má k němu přístup pouze majitel. Jde například o hardwarové peněženky jako Ledger nebo český Trezor. Cold storage je v praxi rezervní účet každé směnárny, kde má většinu prostředků, což platilo i v případě QuadrigaCX.

Proti tomu v tzv. hot storage peněžence, kdy je privátní klíč k dispozici online a neustále v ní probíhají různé transakce, měla kanadská kryptosměnárna uložených jen minimum prostředků. A to zejména z toho důvodu, aby minimalizovala riziko útoků hackerů, protože kdo se k privátnímu klíči dostane, je schopen celou peněženku vybrat. A útoků na kryptoměnové směnárny proběhlo v posledních letech mnoho.

Gerald-Cotten

Gerald Cotten, zakladatel kryptoměnové směnárny QuadrigaCX

Zůstatky na účtech QuadrigaCX mělo mít zhruba 115 tisíc uživatelů z celkových 363 tisíc a kryptoměnová směnárna jim podle prohlášení Jennifer Robertsonové k 17. prosinci 2018 dlužila v přepočtu zhruba 190 milionů amerických dolarů (přes 4,3 miliardy korun), z čehož je 53 milionů dolarů ve fiat měně a zhruba 137 milionů kumulativně v různých kryptoměnách. K 18. lednu 2019 měla QuadrigaCX držet následující objem kryptoměn: kolem 26,5 tisíce bitcoinů, 11 tisíc bitcoinů cash, 11 tisíc bitcoinů cash SV, 35 tisíc bitcoinů gold, 200 tisíc litecoinů a 430 tisíc etherea. Podle CoinDesku byla celková hodnota těchto kryptoměn zhruba 147 milionů dolarů.

Komunita spekuluje, zda nejde o podvod

Vše přitom začalo relativně nenápadně, když uživatelé směnárny začali v průběhu ledna reportovat stále otevřené příkazy na výběry, které trvaly týdny i měsíce. QuadrigaCX následně potvrdila skon svého šéfa, ale až 31. ledna 2019 odeslala formulář pro ochranu před věřiteli, k němuž přiložila i oficiální doklad o úmrtí Geralda Cottena. O tom, že v Indii zemřel kanadský občan, mezitím informovala také kanadská televizní stanice CBC.

V krypto komunitě se nicméně ihned začalo spekulovat o tom, zda nejde o podvod. Podle vyjádření kanadské kryptoměnové burzy a Jennifer Robertsonové zemřel Gerald Cotten nečekaně 9. prosince 2018 v Indii na následky Crohnovy choroby, což je chronické zánětlivé onemocnění střev a Cotten jí měl už od svých 24 let. Na následky této choroby zemřel v pouhých 30 letech.

quadricacx-web

Zpráva na webu kryptoměnové směnáry QuadricaCX

Právě místo smrti však vyvolává řadu spekulací, protože Indie je známá pro snadné získání tzn. death certificate, což je úřední dokument od doktora, který potvrzuje vaši smrt. Jak ukazuje na YouTube video od Science Channel, tak pokud chcete být „papírově mrtví“, vyjde vás to asi na 450 dolarů (přes 10 tisíc korun). Právě falešné prohlášení o smrti se využívá nejčastěji k pojišťovacím podvodům nebo změnám identit.

Například případ z roku 2014 ukazuje, jak se Sanjay Kumar pokusil pomocí falešné smrti v Indii získat vyplacení pojištění pro svoji rodinu v Anglii v hodnotě 1 milionu liber. Sanjay si koupil v Indii falešné potvrzení o své smrti spolu s účtem vymyšleného krematoria ohledně zpopelnění jeho těla. Vše se ale ukázalo jako podvod poté, kdy Sanjayovi poslala jeho manželka peníze přes Western Union dva dny po jeho oficiální smrti.

QuadrigaCX zatím stále nezveřejnila cold storage adresy, kde mají být výše zmíněné kryptoměny uložené. Není tedy jasné, jestli na těchto adresách neprobíhají nějaké pohyby.

Nedostatečné zabezpečení a nezodpovědnost směnárny

Celá situace kolem QuadrigaCX vrhá špatné světlo na celé odvětví kryptoměn, protože ukazuje na velmi slabý zabezpečovací systém směnárny. Nechat veškerou správu cold storage, kde je uložena většina prostředků na jedné osobě, ukazuje jen velkou nezodpovědnost ze strany vedení kanadské firmy.

quadrigacx

copy-of-dejvice-catering

Přečtěte si takéSnaží se byznys skloubit s mateřstvím. Tady jsou její čtyři tipyVybudovala mentoringový byznys, teď se ho snaží skloubit s mateřstvím. Sepsala čtyři tipy, jak na to

Existují cesty jako například multisign, kdy je privátní klíč rozdělen na více částí mezi jednotlivé odpovědné osoby a pro potvrzení jakékoliv transakce s tím musí souhlasit všichni uživatelé, kteří mají část privátního klíče. Pokud by nastala situace, kdy jeden uživatel nemá svůj privátní klíč, tak skupina může vyvolat hlasování o jeho vyřazení a přidělení části privátního klíče na nového uživatele nebo zmenšení počtu odpovědných lidí, kteří mají část privátního klíče.

Každopádně pokud se QuadrigaCX nepodaří ke svým kryptoměnám na cold storage, k němuž měl mít přístup pouze Gerald Cotten, dostat, je to velmi ekonomicky pozitivní situace pro všechny držitele kryptoměn, protože v oběhu bude o něco méně daných coinů.