Facebook představil OpenCellular, zařízení které má propojit svět
Jedním ze snů zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga je, aby byl internet dostupný pro každého obyvatele této planety a to bez ohledu na finanční, či politickou situaci v dané zemi.
A jeho uvažování je logické. Ačkoliv se totiž největší sociální síť světa v současné době chlubí 1,65 miliardami uživatelů, stále existují části světa, kde je přístup k Facebooku složitý. Na světě jsou v tuto chvíli totiž hned 4 miliardy lidí, kteří přístup k internetu vůbec nemají.
Právě za účelem co největšího rozšíření celosvětové informační sítě Facebook ve středu oznámil založení nové open sourcové platformy s názvem OpenCellular, která plánuje zpřístupnit internet do každého koutu světa. OpenCellular zahrnuje software i hardware, který je schopen pracovat jak s mobilními 2G a LTE sítěmi, tak s Wi-Fi, uvádí Engadget.
“S OpenCellular chceme vytvořit dostupnou technologii, která pomůže zefektivnit práci pro poskytovatele internetu v zemích, kde je současné pokrytí problém. Díky open-sourcingu očekáváme snížení nákladů a zlepšení přístupu pro nové uživatele internetu.” Uvedl k novému projektu inženýr Facebooku Kashif Ali.
Její modulární koncepce počítá také s možným upgradem na nové typy připojení, které se v budoucnu objeví. Kromě toho je modem velmi jednoduchý k instalaci a odolný proti extrémnímu počasí, se kterým se v odlehlých částech světa bude muset potýkat. O softwarovou podporu přístroje, který si klade za cíl propojit svět se bude samozřejmě starat Facebook, přičemž první plně modifikovaná verze softwaru by měla dorazit ještě během léta.
OpenCellular by měl podle Facebooku usnadňovat práci zejména poskytovatelům internetu a výzkumníkům, kteří díky němu budou moci zabezpečit připojení k internetu i na odlehlých místech. Krabička o velikosti boty dokáže podle Zuckerbergových slov připojit k internetu až 1500 lidí žijících na 10 kilometrech.