Facebook vypne systém na rozpoznávání lidí a smaže obří databázi obličejů. Dopad na ochranu soukromí je s otazníkem

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf Facebooku a také společnosti Meta

0Zobrazit komentáře

Facebook, respektive jeho mateřská firma Meta (nový název, který byl zvolen před několika dny), se nadále snaží zlepšovat svůj obrázek na veřejnosti a přispívá k tomu i dnešním oznámením. Na největší sociální síti světa totiž zmizí funkce, která na fotkách umožňovala rozpoznávat obličeje lidí. Data, která za dobu své existence posbírala o více než miliardě lidí, budou smazána. Je ovšem otázkou, do jaké míry jde o zásadní krok.

Až doposud bylo možné, aby každý uživatel Facebooku umožnil sociální síti rozpoznávat jeho obličej na fotkách napříč celou platformou. To například vyústilo ve funkci, kdy Facebook již při přidávání fotky nebo videa rozpoznal něčí obličej a navrhl jeho označení.

„Musíme zvažovat pozitivní případy využití rozpoznávání obličeje s rostoucími společenskými obavami, zejména proto, že regulační orgány dosud nestanovily jasná pravidla,“ napsal v příspěvku viceprezident Mety pro umělou inteligenci Jerome Pesenti.

Společnost Marka Zuckerberga dnes uvedla, že takovou funkci měla zapnutou více než třetina denně aktivních uživatelů, tedy přes 600 milionů lidí. Pro ně již bude nedostupná. A byť je rozpoznávání obličejů pro spoustu lidí možná strašidelná funkce, Facebook upozorňuje, že s jejím vypnutím přichází i minusy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Provedení této změny vyžadovalo pečlivé zvážení, protože jsme viděli řadu míst, kde mohou lidé rozpoznávání obličeje vysoce ocenit,“ píše dále Pesenti a upozorňuje například na výhodu pro slabozraké – této skupině uměla funkce třeba říct, pokud jsou na fotce, kterou přidal Facebook jejich přítel.

Jen dobré PR

Dělá ale skutečně Facebook krok zpátky? Ve své zprávě v podstatě říká, že vypne automatické rozpoznávání a vymaže dataset obličejů, což podle bývalého technologického novináře a podnikatele Oma Malika nic moc nemění. „Všechny znalosti z tohoto souboru vizuálních dat byly vytěženy, zdokonaleny a implementovány. Vymazání datasetu nemá velký význam,“ napsal na Twitter s tím, že se jedná jen o snahu o dobré PR.

Zdánlivá změna totiž ani neodstraní základní software, který systém rozpoznávání pohání, což je pokročilý algoritmus zvaný DeepFace. Jinými slovy se už Facebook bude na první pohled tvářit, že váš konkrétní obličej nepozná, ale bude toho kdykoliv znovu schopen.

meta-sign

Foto: Meta

Cedule u sídla společnosti Meta

Jak připomíná server CNBC, Facebook v roce 2012 koupil izraelský startup Face.com, který dal základ týmu, jenž měl na starosti právě vývoj technologie rozpoznávání obličejů a algoritmus DeepFace. Zaplatil za něj tehdy několik desítek milionů dolarů.

Jak už před dvěma lety upozornil magazín Slate, Facebook stále drží díky DeepFace největší databázi obličejů na světě, tím pádem i algoritmus, který se na ní naučil takřka naprosté bezchybnosti. Facebook na rozpoznávání obličejů oficiálně nezanevřel ani tak.

S externími odborníky chce nadále pracovat na místech, kde může být užitečné – třeba na verifikaci něčí identity nebo k prevenci krádeže identity či podvodů. „Na podobných případech použití budeme i nadále pracovat, ale zajistíme, aby měli lidé přehled a kontrolu nad tím, zda jsou automaticky rozpoznáváni,“ pokračuje Pesenti.

Minulý rok však už ukázal, že Facebook s biometrickými daty ne vždy nakládá podle zákona. V mimosoudním vyrovnání totiž zaplatila Zuckerbergova společnost 650 milionů dolarů (přes 14 miliard korun) za to, že v rozporu se zákony amerického státu Illinois používala umělou inteligenci právě k automatickému rozpoznávání lidí na fotkách.

CzechCrunch Jobs