Fauda a James Bond v jednom. V Libanonu vybouchly tisícům členů teroristické sítě pagery

Izraelské tajné služby, které za útokem nejspíš stály, operací vyřadily několik tisíc bojovníků i spolupracovníků Hizballáhu, který Izrael ostřeluje.

Luboš KrečLuboš Kreč

pager-soldier-beirut-6

Foto: Depositphotos / Canva Pro / CzechCrunch

V Libanonu vybouchly tisíce pagerů

0Zobrazit komentáře

Aktualizováno: V Libanonu se v úterý odehrála akce, která s největší pravděpodobností vstoupí do dějin diverzních operací tajných služeb. V jeden moment tam několika tisícům lidí zničehonic vybouchla drobná zařízení, která nosili po kapsách, za páskem či v taškách a s jejichž pomocí se mezi sebou dorozumívali – šlo totiž o spolupracovníky teroristické organizace Hizballáh. Za útokem nejspíš stála izraelská rozvědka Mossad, jejímž agentům se podařilo do pagerů ukrýt výbušniny.

Hizballáh, který je úzce napojený na Írán (ostatně jedním z raněných je íránský velvyslanec), má rozhodující slovo v libanonské politice a zemi na hranici s Izraelem fakticky ovládá. Právě z jejího území podniká masivní raketové útoky a zintenzivňuje je od loňského října, kdy teroristé z příbuzného palestinského hnutí Hamás zaútočili na Izrael. Současně s tím Hizballáh nakázal svým lidem, aby omezili používání mobilů, protože se dají dobře sledovat a zaměřovat.

Místo mobilních telefonů tak členové Hizballáhu začali používat pagery, což jsou z technologického hlediska tak trochu archaická zařízení, přes která se dají posílat primitivní informace a pokyny. Využívají však jinou síť a jsou hůře sledovatelná, navíc jsou v jejich případě šifrovaná. Jenže Izraelci zřejmě vymysleli i tak způsob, jak Íránem podporovaným teroristům zkomplikovat život a komunikaci – do pagerů jim implantovali malé bomby.

Izraelské úřady se zatím oficiálně nevyjádřily, ale o roli jejich tajné služby Mossad pochybuje málokdo. Podle informací, které se objevují v izraelských médiích či na sociálních sítích, šlo o pečlivě plánovanou a několik měsíců trvající operaci.

Mossadu se podařilo hacknout pagery ještě ve výrobě, než se dostaly k Hizballáhu. Teroristé si je objednali u tchajwanské společnosti Gold Apollo, šlo celkem o pět tisíc kusů. Firma si nicméně výrobu údajně outsourcovala u dodavatele z Evropy.

Pagery, které explodovaly v kapsách a rukách zhruba více než čtyř tisíc lidí, zabily nejméně 11 spolupracovníků či činovníků Hizballáhu, několik stovek z nich je pak vážně zraněných. Arabská stanice Al Jazeera uvedla, že až 500 lidí přišlo o zrak nebo si vážně poškodilo oči. Pagery vybuchovaly hlavně v Libanonu, ale několik obětí mají i v Sýrii. Zdá se, že operace má rysy, na které jsme zvyklí spíše z filmů o Jamesi Bondovi. A tentokrát tedy smíšených s drsným izraelským seriálem Fauda.

Například arabská stanice Sky News Arabia uvedla, že podle jejích zdrojů umístili Izraelci výbušninu k bateriím pagerů a explozi vyvolali tím, že dálkově s pomocí softwaru zvýšili teplotu akumulátoru. K detonaci prý použili látku pentrit, označovanou i jako PETN, která je vysoce stabilní a vybuchuje právě při vysoké teplotě, v každém zařízení jí mělo být kolem 20 gramů. Pagery byly poměrně dlouho ve službě, Hizballáh je svým lidem rozdal už před pěti měsíci. Zpráva, kterou na ně Izraelci v úterý odpoledne poslali a která aktivovala výbušný systém, se tvářila jako anotace od nejvyššího vedení, proto měla akce takový dopad – všichni si informaci chtěli přečíst, načež jim pager explodoval v ruce či u tváře.

Hizballáh pagery ve svých nejvyšších patrech používal už dřív, snažil se tak snížit riziko, že jeho předáky Izrael zlikviduje. Teď je pravděpodobné, že se bude muset uchýlit k ještě primitivnějším, neelektronickým formám korespondence. Pro hnutí, které si zakládá na tom, jak skvěle organizované je, tohle představuje tvrdou ránu. Navíc přišlo na nějakou dobu i o stovky či tisíce lidí, kteří se budou léčit ze svých zranění. Jak píše deník Jerusalem Post, dopad to bude mít jednak na morálku, jednak na výkonnost, protože zranění jsou hlavně na tvářích a na rukách.