Festival v Karlových Varech začíná již tento pátek. Přinášíme tipy, jaké filmy by vám neměly uniknout

Červený koberec, domácí i světové hvězdy a hlavně přehlídka skvělých filmů. Událost, na které nesmí chybět žádný správný cinefil, je konečně za rohem.

Festival Karlovy Vary

Foto: KVIFF

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

0Zobrazit komentáře

Tento pátek začíná největší filmová událost na území České republiky: 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. K vidění zde bude kolem dvou stovek filmů a pro ocenění si přijedou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro. Letos se navíc pořadatelé festivalu rozhodli dát prostor zcela nové soutěžní sekci Proxima, určené pro dosud neobjevené filmaře i pro renomované autory, kteří hledají nové definice své tvorby.

Diváci si letos ve dvanácti kinosálech užijí třicet tři filmů z pěti světadílů v rámci dvou soutěžních sekcí, které budou žánrově velmi pestré. Kromě melodramatu se v programu objeví také dystopická sci-fi, romantická komedie nebo dokumentární esej.

„Z přibližně patnácti set přihlášených filmů jsme s kolegy vybrali tři desítky zbrusu nových kinematografických děl, která komplexním způsobem odrážejí náš vkus. Ten vychází z přesvědčení, že smysluplná provokativnost a snaha zkoumat nové cesty filmového vyjadřování se nemusí vylučovat s diváckou vstřícností,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

První sekcí je tradiční Hlavní soutěž, druhou je nová Proxima, která dává prostor moderní filmové tvorbě z celého světa. Dle organizátorů představí díla plná tvůrčího elánu a progresivního kinematografického výrazu. Zajímavou rovinou letošního festivalu je také uvedení filmů od filmařů z Ukrajiny. Kvůli ruské invazi se totiž nemůže konat filmový festival v Oděse. V rámci programu Works in Progress se tak organizátoři rozhodli uvést několik rozpracovaných děl od ukrajinských tvůrců.

Letošní ročník si dal za cíl podpořit také díla s mezinárodními ambicemi bez ohledu na žánr. Vybrané audiovizuální projekty tak letos poprvé představí pod hlavičkou KVIFF Talents. Její součástí budou jak celovečerní a krátké filmy, tak webové seriály, podcasty, videoklipy nebo herní koncepty.

Na letošním festivalu ve Varech tak toho bude k vidění opravdu hodně a diváci stojí před těžkým rozhodnutím, které z filmů si od 1. do 9. července vybrat. Vypíchnout ty nejzajímavější nelze, přesto jsme pro vás v redakci vybrali ty, které nás nejvíce zaujaly.

Kuciak: Vražda novináře

Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, ke které došlo v únoru 2018, zasáhla nejen společnost Slovenska svou krutostí a chladnokrevností. Na příběh se zaměřil režisér ​​Matt Sarnecki a v dánské koprodukci natočil dokumentární snímek nahlížející slovenské mafiánské podhoubí zahraniční perspektivou. Děj připomíná thrillerovou zápletku, o to děsivější jeho vyznění je. Film bude uveden mezi dalšími premiérami a předpremiérami vybraných zahraničních a českých titulů v rámci nesoutěžní sekce Zvláštní uvedení.

Kuciak

Foto: KVIFF

Dokumentární snímek Kuciak: Vražda novináře

Rubikon

Ve Varech si letos přijdou na své i milovníci sci-fi. Například v případě filmu režisérky Magdaleny Lauritsch, který se odehrává v roce 2056. Zemi vládne sedm vládních korporací, dochází kyslík a lidstvo se snaží navázat na dosavadní úspěšnou evoluci a hledá cesty k přežití. Řešením se zdá být vesmírná základna Rubikon, která nabízí bezpečný ekosystém nezávislý na okolním prostředí. Režisérčin debut v podobě ryzí sci-fi jízdy představuje na poli evropské kinematografie ojedinělý úkaz, který se organizátoři rozhodli promítat v sekci Zvláštní uvedení.

Rubikon

KVIFF

Rubikon bude jedním ze sci-fi snímků na letošním festivalu

Vzdáleni

Japonské filmy se často vyznačují svou komorností a emocionální surovostí, film režiséra Masaakiho Kudoa v Hlavní soutěži nebude výjimkou. Příběh se odehrává na Okinawě, kterou lidé znají jako ráj na zemi, Kudo ale ukazuje její nepřikrášlenou stránku. Protagonistkou je sedmnáctiletá dívka, která se živí jako společnice v nočním klubu. Má malého synka, nezaměstnaného manžela a snaží se dostat z okraje společnosti. Fanoušci filmů od Hirokazu Kore’edy se mají jistě na co těšit.

Vzdáleni

Film Vzdáleni zachycuje temnou stránku života na Okinawě

Fucking Bornholm

Prodloužený květnový víkend, idylický ostrov, dvě rodiny. Co se může pokazit? Všechno, alespoň když do příběhu přimícháte partnerské neshody, krizi středního věku a složitou dětskou psychiku. Režisérka Anna Kazejak ve spolupráci se scénáristou Filipem Kasperaszkem vytvořila postavy, které budou diváky štvát i rozesmívat. A někteří se s nimi díky jejich uvěřitelnosti možná i ztotožní. Snímek Fucking Bornholm se utká s dalšími třiceti filmy v Hlavní soutěži.

fucking-bornholm

Hořká polská komedie Fucking Bornholm

Poslední závod

V nesoutěžní sekci Horizonty se bude mimo jiné promítat poslední film režiséra Tomáše Hodana. Dramatický příběh Hanče a Vrbaty, který se odehrál v Krkonoších, zná každý správný horal. Hodan se rozhodl dát prostor také důležité postavě Emericha Ratha, kterého si vypravěči historie v minulosti příliš nevšímali kvůli jeho německému původu. Ve filmu se podařilo zachytit autentickou horskou atmosféru i napětí, z něhož běhá mráz po zádech. I proto by v červencovém vedru mohli diváci tento film ocenit.

Poslední závod

KVIFF

Poslední závod režiséra Hodana se představí v sekci Horizonty

Mariupol 2

V sekci Horizonty jeden snímek vyčnívá svou aktuálností a tragičností. Režisér Mantas Kvedaravičius se po šesti letech rozhodl vrátit do ukrajinského Mariupolu, aby zachytil, jak se proměnilo město, které dnes zná celý svět kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Už před šesti lety zde sledoval, jak žijí lidé ve městě na prahu války. V roce 2022 chtěl zachytit, jakým nehostinným směrem se situace vychýlila. Za svůj návrat bohužel zaplatil životem, jeho snoubence se však podařilo zajistit a vyvézt pořízený materiál, z něhož vznikl film v duchu veristické dokumentaristiky.

mariupol

KVIFF

Dokument Mariupol 2 mapuje dění ve válkou sužovaném městě