Je tu nové LEGO z Pána prstenů a s ním i animovaný film! Bilbovy narozky oslavíte s Gandalfovou rachejtlí

Taky byste si občas přáli vyměnit náš svět za pohodový hobití Kraj z Pána prstenů? Díky nové LEGO stavebnici můžete.

Michal MančařMichal Mančař

lego-pan-prstenu-kraj
0Zobrazit komentáře

Než začnete číst, správně se nalaďte – začněte si broukat nebo pískat soundtrack z Pána prstenů a přeneste se do Kraje. Bezstarostné země, kde žili Frodo a Bilbo. Anebo Sam Křepelka. A právě ten vás zve k prohlédnutí nové LEGO stavebnice na motivy Pána prstenů – v krátkém filmu, který ji doprovází.

Když se spojí LEGO a Pán prstenů, znamená to jediné. Útok na peněženky s takovou silou, jakou měly skřetí armády temného pána Saurona s beranidlem Grond, jež rozbilo brány města Minas Tirith. Jenže bohužel pro nás se tentokrát záchrana v podobě rohanských jezdců nekoná.

Kdepak, až 5. dubna e-shop LEGO naskladní stavebnici Pán prstenů: Kraj, budeme na účtech hledat 6 899 korun. Jenže co bychom nedali za víc než dva tisíce kostek, z nichž postavíme kousek kopcovitého Kraje, poklidného sídla hobitů z knih J. R. R. Tolkiena?

Místa, kde Bilbo Pytlík zrovna chystá oslavu svých 111. narozenin. Kam zrovna přijíždí veselý čaroděj Gandalf s vozíkem plným rachejtlí – včetně té velké s dračím ohňostrojem! Na který už se těší Smíšek a Pipin. A kde na zanechání úplně obyčejného prstenu čeká mladý Frodo Pytlík.

Všechny tyhle detaily známé z filmů – a hromadu dalších, protože do pohodlné hobití nory známé jako Dno pytle se vejde třeba i Bilbův rukopis Tam a zase zpátky nebo mapa Osamělé hory, v níž trpasličí poklad hlídal hrůzostrašný drak Šmak… – si v sadě Pán prstenů: Kraj postavíte.

Což o to, není tak velkolepá jako LEGO Roklinka. Ale vždyť tohle je Kraj, místo klidu, dobré úrody a dýmkového koření. A kdo jiný Kraj symbolizuje líp než Samvěd Křepelka, neobyčejně obyčejný zahradník pana Froda? Proto vám tuhle LEGO novinku představí právě on.

Tedy Sean Astin, jenž vždy věrného Samvěda ztvárnil ve filmové trilogii Petera Jacksona. Oblíbený herec se stal vypravěčem animovaného LEGO minifilmu, který v kulisách sady Pán prstenů: Kraj ukazuje scénky ze Společenstva prstenu i stavebnici samotnou. Tak si ho pusťte a připomeňte si, jak je Pán prstenů skvělý. Kinematografický, kostičkový i knižní.

Druhá řada Odloučení si s námi mistrovsky hraje intelektuálně i emočně. Je to jeden ze seriálů roku

Na Apple TV+ vyšel závěr druhé řady Odloučení (anglicky Severance). Sci-fi hit v něm potvrzuje, že umí výborně pracovat s mysterióznem.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

severance-apple-s2

Foto: Apple

Druhá řada Odloučení

0Zobrazit komentáře

Odcizení v marxistické teorii je psychologický fenomén, který zažívá pracující třída v kapitalistickém ekonomickém systému. Přestože jsou lidé podle ní technicky svobodní, jejich hodnota se odvíjí od práce, nad níž nemají žádnou kontrolu (firmy a výrobní prostředky vlastní kapitalista), a k výsledkům práce tudíž nemají vztah. Jako pracovníci jsou jen mechanickou součástí společnosti, odcizují se světu i sami sobě. Snad žádný moderní televizní počin to neznázornil tak doslovně jako sci-fi hit Odloučení (anglicky Severance).

Jak velkou část Marxových spisů mají tvůrci seriálu Dan Erickson a Ben Stiller načtenou, těžko říct, nepochybně se ale inspirovali v absurdní estetice Franze Kafky nebo Davida Lynche. Lidé, kteří pracují v tajemné firmě Lumon Industries na odloučeném podlaží, existují jen ve sterilně bílých kancelářích obklopených zdánlivě nekonečným bludištěm chodeb a netuší, na čem a proč vlastně pracují. Když se hlavní hrdinové z Rafinace makrodat setkají s lidmi z jiných oddělení, to, co se tam děje, působí dokonale bizarně a surrealisticky.

Odloučení přitom vychází z jednoho z nejdiskutovanějších konceptů současné korporátní sféry, na první pohled velice vzdáleného všem zmíněným souvislostem. V Lumon Industries přišli na perfektní řešení rovnováhy mezi osobním a pracovním životem. Zaměstnanci mohou podstoupit menší chirurgický zákrok, kdy jim je do mozku zaveden čip. Ten odděluje vzpomínky na to, co se děje v práci a co se děje mimo ni, takže jsou dvě části života lidí zcela separátní a vzájemně se neovlivňují.

Vznikají tak vlastně dvě osobnosti v jednom těle. Jedna z nich, takzvaný outie, si žije svůj život prakticky zcela nezávisle na práci, musí jen zajet do firmy a pak domů, jinak si může užívat osobní život. Ta druhá, innie, naproti tomu žije jen v kancelářích na odloučeném podlaží. Vede zde takřka otrockou existenci, má naprosté minimum osobní svobody a odměnou za neustálou práci jsou pro ni většinou jen banální dárky nebo kancelářské večírky.

Právě problém svobody innies byl jedním z hlavních témat první řady seriálu, kde se objevovaly protesty proti odloučení, zaznívala kritika útlaku a hlavní hrdinové z odloučeného podlaží se snažili získat větší kontrolu sami nad sebou. Vše vrcholilo menší vzpourou, v níž se innies Mark S., Helly R., Dylan G. a Irving B. pokusili dát „venkovnímu světu“ na vědomí, co se jim děje. Jejich vedení je podrobovalo bizarním trestům bez ohledu na jejich osobnost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhá řada se zaměřuje více na detaily, respektive hlubší rozvedení důsledků odloučení. Pokud v jednom těle žijí v zásadě dva lidé, co se stane, když se jejich zájmy dostanou do konfliktu? Má některý z nich větší právo na život? Právě takové otázky, nebo spíš problémy, které z nich vyvstávají, musí řešit prakticky všichni hlavní hrdinové. Například Irvingův innie se zamiluje do svého kolegy, jehož outie má ale manžela. Variace takového dilematu platí i pro Marka, Helly či Dylana.

Centrem druhé řady Odloučení je ale nová dějová linka – Mark žil několik let v domnění, že jeho milovaná žena tragicky zemřela, skutečnost je ale možná výrazně jiná a bezprostředně spojená s Lumonem. Posunutí hlavních témat přitom znamená jednak zajímavé nové otázky, jednak výrazně méně lineární, spíš až roztroušené vyprávění.

Ne vždy to funguje zcela uspokojivě, jelikož někdy si musíme déle počkat na navázání na napínavý moment, například když se jedna epizoda po důležitém vývoji té předchozí vydala prozkoumávat osobní život vedlejší postavy, šéfky odloučeného podlaží Harmony Cobel. Nebo když děj kolem Marka S. pozastavil hodinový výlet do jeho minulosti s manželkou Gemmou.

Ve všech případech nicméně šlo zároveň o vzrušující ozvláštnění, které prohloubilo svět seriálu, zprostředkovalo informace důležité pro pozdější vyprávění a hlavně prohloubilo divácký vztah k postavám. Poslední epizoda, kde se všechny samostatné linky propojí, pak představuje jeden z nejsilnějších televizních zážitků roku, ať už z hlediska emočního dopadu nebo nových odhalení.

Seriály o záhadách musí vždy nalézt ideální rovnováhu mezi tím, co vysvětlit, co neustále odkládat a čím mysteriózno stupňovat, aniž by diváky frustrovaly předvídatelnými odhaleními nebo naopak nenaplněnými sliby. Snad nejznámějším příkladem, který tuto rovnováhu zvládal velice dobře, byli Ztraceni, naopak v poslední době se to moc nedaří tvůrcům Cesty ven, která se v dosavadních třech sériích více a více zamotává do smyčky nevysvětlených podivností.

Odloučení zatím se svým konceptem pracuje bezmála mistrovsky. Po konci druhé řady už přibližně tušíme, o co v Lumonu jde. Vyprávění se ale stejně může nakonec vydat mnoha různými směry a podněcuje zapálené diskutování a teoretizování o tom, na čem je vlastně dystopický svět seriálu postavený.