Finanční poradce nikdy nemůže být zdarma. Na co si dát pozor při investování svých peněz, radí Jan Hlavsa z Fondee
Jan Hlavsa, spoluzakladatel startupu Fondee
Podařilo se vám v zaměstnání nebo díky vlastnímu podnikání vydělat peníze navíc a uvažujete o diverzifikaci financí, ale nevíte, jak na to, abyste o ně nepřišli? Ať jde o stokoruny, desítky tisíc či stovky tisíc měsíčně, jedná se o klasický příběh poměrně velkého množství lidí, kteří tápou, jestli se pustit do investic do dluhopisů, akcií, veřejně obchodovaných či podílových fondů na vlastní pěst, přes služby třetích stran, přes svou banku nebo prostřednictvím poradců.
Každá ze jmenovaných možností má svá pro a proti a zároveň má vlastní míru rizika. Je ale nutno říct, že je poměrně složité své těžce vydělané peníze svěřit někomu třetímu – z toho nemáte na první pohled dobrý pocit, nebo si třeba nejste jisti jeho zkušenostmi, když jde typicky o mladého poradce, který se vás bude snažit přesvědčit o opaku. Může mít pravdu, ale také nemusí.
A přesně o tom se v komentáři pro CzechCrunch rozepsal Jan Hlavsa z tuzemského startupu Fondee, který umožňuje lidem investovat podle jejich míry rizika do veřejně obchodovaných fondů (ETF) a který nedávno získal 10 milionů korun od J&T Banky.
Hlavsa píše o tom, jak podobní poradci vydělávají peníze, na co si dát pozor, jak by měl celý proces fungovat a na co se ptát, abyste poznali, že jde o správného člověka.
***
Určitě jste ho už někde potkali. Dvacetiletého kluka, který si s vámi chce povídat o vaší budoucnosti s výhledem na dalších třicet let. A zatímco řešíte rodinu a třeba plánujete poslat děti na zahraniční školy, s vašimi financemi by vám měl radit někdo, kdo prošel kvalitním briefingem, jak vás přemluvit k využití pár konkrétních finančních produktů. A to celé ještě údajně zadarmo – přičemž zadarmo to rozhodně není.
V Česku je stále řada investorů, kteří raději půjdou pro radu za někým, kdo se tím živí, „tak tomu snad přece musí rozumět“, a dokáže jim chytře vnuknout falešný pocit jistoty, že jeho rady jsou správné. Tito klienti pak dají na to, že je to přece jejich kamarád a myslí to dobře.
Jediná devíza, kterou tito takzvaní poradci mají, je schopnost parazitovat na relativní finanční negramotnosti velké většiny populace. Znalostí komplikovaných obratů a výrazů vás přesvědčí, že investování prostě nemůžete rozumět. Což samozřejmě není pravda.
Bohatá slovní zásoba dobrého poradce nedělá
Speciálně starší generace jim kvůli této informační asymetrii často skáče na lep. Právě proto, že investování sama nerozumí, chová se k těmto poradcům stejně jako například k doktorům. U doktorů se také lidé málo ptají a více důvěřují. Zde je ovšem poměrně velký rozdíl – doktor nejdřív musí absolvovat náročné vzdělání, léta praxe a mnoho atestací, teprve pak se dostane do této role.
Naproti tomu v oboru finančního poradenství tady máme mladé poradce bez vzdělání, zkušeností a po jednom školení o tom, jak toho co nejvíce klientům prodat (a s co největší marží). Ne všechny. Ale je jich bohužel více než dost.
Nejparadoxnější výstup toho celého pak je, když se sami napálení klienti obávají vystoupit zpětně proti těmto poradcům. Jejich peníze investované do podílových fondů se po deseti letech sotva dostanou tam, kde začaly, protože jim to celé snědly poplatky. Například peníze vložené do investičního životního pojištění se jim sotva vrátí, i když jim poradce sliboval něco jiného.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.