Ford chce inovovat i nákupní vozíky. Díky technologii z aut už nikdy nenarazí do regálu
Každý, kdo před sebou někdy tlačil nákupní vozík, zná ty lákavé momenty, které vybízejí, stát se profesionálím závodníkem. Madlo jako volant, spodní rošt jako místo pro nohy, mírný předklon a vidina cílové rovinky na konci supermarketové uličky. Tento druh zábavy je známý především dětem, které si závoděním chtějí krátit nudné chvíle během nakupování s rodiči, a čas od času dojde k větší či menší havárii.
Možným srážkám s regály nebo ostatními lidmi by se nepochybně dalo předcházet implementací pokročilých automobilových technologií, které zpravidla umí na cestách rozpoznat statický nebo pohyblivý předmět v horizontu několika metrů a zareagovat, ideálně zpomalit nebo úplně zabrzdit. U výrobců nákupních vozíků bychom sice asi s tímto plánem neuspěli, ale Ford na to má jiný názor a rozhodl se, že věc vezme do vlastních rukou.
Evropská divize americké automobilky představila první nákupní vozík, který má být pro supermarketový provoz maximálně bezpečný. Jmenuje se Self-Braking Trolley a jak už z označení vyplývá, jeho klíčovou vlastností má být schopnost automaticky brzdit v případě hrozícího střetu. Aby něco takového mohl Ford vytvořit, sáhl po systému Pre-Collision Assist, který se standardně vyskytuje v jeho novějších vozech a slouží pro detekci chodců a cyklistů.
„Technologie Pre-Collision Assist pomáhá našim zákazníkům se vyhýbat haváriím a zmírňovat dopady při účastech na nehodách. Mysleli jsme si, že implementace podobného systému přímo do nákupního vozíku bude skvělou cestou, jak zdůraznit, v čem dalším mohou být technologie pro řidiče užitečné,“ komentuje marketingový ředitel Fordu Anthony Ireson. Na druhou stranu je tento inovativní vozík s poněkud netradičním, futuristickým designem pouze ve fázi prototypu bez bližších plánů na komerční prodej.
Vozík příchází po psí boudě a posteli
Self-Braking Trolley není jediným technologickým výstřelem, co Ford za poslední několik měsíců udělal. V jeho experimentálním portfoliu se mimo jiné objevuje i speciální bouda pro psy, která díky své stavbě a odhlučňovací technologii používáné v SUV modelech dokáže chránit domácí mazlíčky před hlukem (zpravidla z ohňostrojů), nebo netradiční manželská postel s tendencí udržovat oba partnery na svých polovinách (konkrétně pomocí systému Lane-Keeping Bed pro udržování aut v jízdních pruzích).
Všechny tyto tři vychytávky pak nabízejí podobné designové provedení s logem automobilky ve spodních částech a tvoří nový segment produktů (zatím prototypů), na kterém Ford ukazuje, jak se dají jeho automobilové technologie různě a kreativně používat v každodenních situacích.
Foto: Ford