Deadpoolova fotbalová pohádka. Anglický klub Ryana Reynoldse slaví ligový triumf a postup
Klub vybrali díky Football Manageru. Nalili do něj miliony. Natočili o něm seriál. A teď zažívají fanouškovskou radost se slzami v očích.
Hollywoodská hvězda si koupí maličký fotbalový klub z Velké Británie, zamiluje se do toho jediného správného fotbalu a se slzami v očích slaví postup do vyšší ligy. To zní jako něco ze sportovně-komediálního seriálu Ted Lasso, jenže tento příběh se odehrává doopravdy. Přesně tahle popsaná epizoda se stala právě teď o víkendu. V hlavních rolích herec Ryan Reynolds a Wrexham AFC.
Wrexham má šedesát tisíc obyvatel. Jeho fotbalový tým hraje pátou ligu. To je jako krajský přebor u nás. Ale od příští sezony zamíří výš. V sobotu totiž velšský celek porazil Boreham Wood 3:1 a kolo před koncem soutěže si zajistil ligový triumf a s ním spojený postup do League Two, tedy čtvrté anglické ligy. Taková zpráva by se do českých sportovních médií ani nedostala – kdyby však klub v roce 2020 nekoupili herci Ryan Reynolds a Rob McElhenney.
První jmenovaný je známý jako představitel komiksového Deadpoola nebo hlavního hrdiny z další akční komedie Free Guy. McElhenneyho jméno toho českým divákům moc neřekne, září ale v komediální sérii It’s Always Sunny in Philadelphia, která za sebou má už patnáct řad a před sebou minimálně čtyři další. Jak se duo komiků ale stane majiteli maličkého fotbalového klubu ve Walesu s přezdívkou „Rudí draci“? Může za to třetí komik. A videohra Football Manager.
Při natáčení seriálu Mythic Quest (o vývojářích multiplayerové hry na hrdiny, aby těch videoher nebylo málo) se Rob McElhenney setkal s britským protějškem a scenáristou Humphreym Kerem. Ten je velkým fanouškem Liverpoolu a jeho vášeň pro slavný klub a fotbal byla taková, až si toho všiml i Rob. Během pandemie mu tak Humphrey doporučil, aby se podíval na dokumentární sérii Dycky Sunderland popisující strasti titulního anglického celku.
Všechny moje věci jsou cítit po šampaňském, pivu a trávníku. Směju se a brečím najednou.
Kdo ji viděl, uzná, že je to nejlepší možná vizitka anglického fotbalu prorostlého tradicemi, emocemi a někdy až nepochopitelně nehynoucí loajalitou k místnímu klubu, který přitom může hrát tu největší tužku a přinášet víc zklamání a smutku než radosti. Zhlédnutí obou sérií během pandemie v McElhenneym zažehlo neobvyklou touhu. Natočit něco podobného. Ale s vlastním klubem.
„Jenže já měl televizní peníze. A došlo mi, že potřebuju filmové peníze. Superhrdinsky hvězdné peníze,“ popisoval seriálový herec počátky plánů pro BBC. A tak si plácl s Ryanem Reynoldsem – který je kromě herectví také byznysmenem, nedávno za třicet miliard prodal jednu ze svých firem T-mobilu – a v závěru roku 2020 klub koupili. Než se ale rozhodli pro velšský celek z páté nejvyšší soutěže, jejich anglická spojka (a současný provozní ředitel klubu) Humphrey Ker nastartoval videoherní simulátor Football Manager.
V něm hráči s opravdu velkou mírou realismu šéfují fotbalovému klubu, určují taktiku, pořizují posily a dělají to, co skutečný fotbalový kouč či manažer. To vše navíc stojí na neskutečně robustních základech gigantické databáze hráčů a klubů doslova z celého světa. „Obsahuje informace, které byste jinde jen těžko hledali. A díky ní jsem vybral nějakých deset klubů z páté nebo šesté ligy,“ popsal Ker předvýběr v podcastu Tifo.