Fotografické vzpomínky v barvě a pohybu. Služba DeepNostalgia oživuje předky a ukazuje sílu deepfake technologií
Asi každý dojde ve svém životě do bodu, kdy zatouží dozvědět se více o svém původu a předcích. Některým stačí nahlédnout do rodinných memoárů a kronik, jiní musí pátrat v archivech a někteří se spoléhají na služby specializovaných společností, které se zabývají hledáním historie a skutečného původu svých klientů. Tyto služby nabízí i firma MyHeritage, která nyní přišla s funkcí nazvanou DeepNostalgia. Ta je schopná kolorovat a rozpohybovat fotografie.
Byť je tímto způsobem služba schopna upravit v podstatě jakýkoliv snímek, na kterém rozpozná lidský obličej, je zaměřena především na staré fotografie z rodinných alb. Osobám na takových snímcích dokáže alespoň na malou chvilku vdechnout život. Ukáže tak třeba vnoučatům, jak se asi usmíval jejich pradědeček, nebo dá vzpomenout babičce na významný den rozpohybováním svatební fotografie.
DeepNostalgia není prvním programem schopným kolorovat či přímo animovat nahrané fotografie. V tomto případě ovšem technologie strojového učení dokáže vytvořit velice věrohodný výsledek, který může při pohledu na usmívajícího se blízkého vhánět nostalgické slzy do očí. Algoritmus fotografie animuje, ale také upravuje a vylepšuje některé jejich detaily pro co nejlepší výsledek.
Výsledná kvalita se ovšem nejvíce odvíjí od toho, do jaké míry se obličej na fotografii shoduje s automaticky vybranou šablonou lidské tváře, kterých má nástroj celkem deset. Tváře na fotografii následně kopírují jednotlivé pohybové sekvence tváře na šabloně, díky čemuž se usmívají, mrkají či naklání hlavu nejrůznějšími směry.
Pokud je obličejů na fotografii více, algoritmus je schopen každou z nich detekovat, ovšem animaci u každé provádí zvlášť. Uživatel si však může vybírat, který obličej má být zrovna v pohybu, a ovlivňovat i druh animace.