Francii zaplavily štěnice. Má ale země galského kohouta větší problém s parazitem, nebo hysterií?

Štěnice ve vlacích, školách, nemocnicích i bytech. Francie se obává negativního obrázku před začátkem příštích olympijských her.

Eliška NováEliška Nová

bedbug-1

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Štěnice v Paříži podle Midjourney

0Zobrazit komentáře

Málokterý hmyz to dotáhl tak daleko. V televizní talkshow Jimmyho Fallona si utahují z kde čeho, hmyz to ale opravdu tak často nebývá. Štěnice domácí má nyní dokonce i vlastní píseň, kterou komik na její počest složil. Polokřídlému hmyzu, který má blízko k upírům, protože se živí lidskou krví, se ale dostává v posledních dnech hodně pozornosti. Šíří se totiž Francií. Navíc necelý rok před zahájením letních olympijských her.

Na štěnice ve vozech francouzských vlaků i městské hromadné dopravy upozorňují dnes a denně lidé na sociálních sítích. A sklízejí s tím velký úspěch. Příspěvky mají miliony zhlédnutí. Štěnice ale rozhodně nejsou jen v dopravních prostředcích. Představují problém i ve francouzských bytech. Už si získaly dokonce i pozornost francouzské vlády.

Není divu, před týdnem se ve Francii kvůli nepříjemnému postelovému hmyzu zavřelo sedm škol. Jsou ale také v kinech nebo nemocnicích. Francouzi tak začali před domy vyhazovat matrace. U obytných domů je ale problém, když se jeden z obyvatelů rozhodne, že štěnice prostě řešit nebude. Šíří se totiž dál, do dalších a dalších bytů.

Tento týden proto proběhla schůzka napříč třemi ministerstvy, kdy úředníci z resortů zdravotnictví, hospodářství a dopravy řeší koordinaci v boji proti nepříjemnému hmyzu. Ve hře je dokonce nové národní středisko pro sledování výskytu štěnic. Ani jedna z nich by úřadu neměla uniknout.

Francii doslova ovládla štěnicová hysterie. Částečně je oprávněná, často se ale ukazuje, že o hysterii jde především. Stává se totiž, že lidé vyfotí hmyz v domnění, že jde právě o parazita sajícího krev, když se na něj ale podívá odborník, zjistí, že štěnice to není. Ve středu ministr dopravy Clément Beaune oznámil, že skoro padesátka nahlášených míst byla zkontrolována, aniž by se výskyt členovce potvrdil. Přesto kolují obrázky nejen na sociálních sítích a štěnicového problému si už všimli snad po celém světě.

A právě toho se vláda bojí. Jen za pár měsíců totiž odnikud jinud než z celého světa očekává návštěvníky. Slavnostní zahájení olympijských her by mělo proběhnout 26. července 2024. A všichni, kdo kvůli nim přijedou, se nevyhnou dopravě i postelím v hotelích. Ministři se tak obávají, že v ohrožení je především turismus v zemi.

„Nechtěl bych, aby se rozmohlo hanobení Francie, jak se to někdy děje v anglosaských zemích,“ posteskl si ministr dopravy. Na druhé straně kanálu La Manche mezitím vycházejí články s titulky typu „Je to jako covid s nohama – jak epidemie štěnic v Paříži vyvolala v Londýně šílenství“, ve kterých odborníci varují, že hmyz je schopný přežít dvouhodinovou cestu vlakem Eurostar z Paříže na londýnský King’s Cross.

Nechtěl bych, aby se rozmohlo hanobení Francie, jak se to někdy děje v anglosaských zemích.

Vláda nicméně nehodlá výskyt hmyzu podcenit. Problémy prý nastávají vždy po letních prázdninách, s každým rokem je navíc výskyt větší a větší. Kdo na tom vydělává, jsou firmy specializující se na dezinsekci, které zaznamenávají velký nárůst výjezdů. Vláda proto teď zvažuje, že by ceny za jejich služby regulovala. Zavést by se mohl seznam registrovaných firem, které hubí škůdce.

Právě strach z toho, že přijede někdo nekvalifikovaný, totiž často vede k tomu, že majitel či nájemník bytu pomoc zkrátka nezavolá. Štěnice totiž ukázaly ještě na další problém – někteří dezinsektoři nejsou v oboru vzdělaní, přesto si za zásah naúčtují tučnou provizi. Francie také plánuje určit jasná pravidla, kdo za štěnice nese odpovědnost v bytových domech – zda nájemce, nebo majitel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Štěnice s sebou pravděpodobně přivezli do Paříže a dalších měst cestovatelé. Ostatně francouzská metropole patří k nejnavštěvovanějším na světě. Důvod výskytu nechtěného hmyzu je podle některých jednoduše v nárůstu cestování. A také v tom, že jsou štěnice čím dál tím více odolné proti chemii.

Kromě toho, že hmyz přežívá v matracích i postelových rámech, je může člověk také převážet na oblečení nebo v příručních zavazadlech. „Pohyb lidí je pro štěnice příznivý. Nelétají, neskáčou, pohybují se s námi,“ citoval deník The New York Times experta na štěnice Jeana-Michela Bérengera.

Štěnice se ale ve Francii neobjevily ze dne na den. Před třemi lety zřídila francouzská vláda telefonní linku pro lidi, kteří by měli podezření, že mají parazita doma. Spustila se také informační kampaň, která měla pomoci problém řešit. Celostátní studie pak poukázala na to, že v letech 2017 až 2022 bylo štěnicemi zasaženo jedenáct procent francouzských domácností.

Štěnice zaplavily Francii

Tenhle rok je ale přeci jen v něčem zvláštní. V čem? V souběhu několika věcí – zaprvé došlo ke zveřejnění zmíněné studie, své udělaly právě sociální sítě s obrázky zamořených sedadel ve vlacích a mediální masáž.

Podle odborníků pak sehrál roli v současné hysterii také covid. Lidem je nepříjemné už jen pomyšlení na to, že mohli na veřejném místě něco chytit a přinést si to domů. Je jedno, jestli je to virus, nebo hmyz. A do toho všeho je tu ta věc, že štěnice se na člověka začnou sápat, když ulehne do peřin a zhasne. Tehdy přichází šestinohý maličký tvor, který z člověka vysává krev.

Nedám dopustit na džísku z tokijského tržiště a pecky Paulieho Garanda, říká olympionik Lukáš Rohan

Stříbrný medailista z Tokia nikdy nevyjde ven bez Una a myšlenky, že je hlavně důležité nebrat se tak vážně. Co dalšího prozradil v Karlínských 20?

k20_141Rozhovor

Foto: CzechCrunch

Do K20 zavítal Lukáš Rohan

0Zobrazit komentáře

Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.

Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Lukáš Rohan, vodní slalomář a kanoista, který si z letních olympijských her v Tokiu odvezl stříbrnou medaili z vodního slalomu C1. Jak vypadá denní režim vrcholového sportovce? Co mu chybí v obýváku a jak vypadala jeho nejnebezpečnější jízda v životě?

***

V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Většinou chodím spát plus minus v jedenáct hodin a spím minimálně osm a půl hodiny. Ideálně devět hodin.

Jakou aplikaci v telefonu otevíráte ihned po probuzení?
Budík, protože ho vypínám. K snídani si většinou pustím nějaký podcast, takže na druhém místě bude Spotify.

Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíc?
Každý den „pracuji“ ve své lodi. A hlavní nástroj, který k tomu potřebuji, je moje pádlo. Jinak většinu věcí vyřizuji na mobilu, případně pak večer používám notebook.

Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Nosím to, v čem se cítím pohodlně a dobře. Nedám dopustit na svou džísku z tokijského tržiště, která mě těší svou velikostí XXL. Jinou podobnou velikost ve svém šatníku nemám. Oblíbené tenisky jsou u mě Vasky.

lukas-rohan

Foto: Toyota

Olympionik Lukáš Rohan

Pět věcí, které nikdy nesmějí chybět ve vašem batohu?
Klíče od bytu, klíče od mé Toyoty Corolla Cross, svačina, Uno, nůž.

Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Nebrat se tak vážně a hlavně se z toho nepos..t.

Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
Takoví normální hrdinové – kniha spojující spoustu zajímavostí a mapující protinacistický odboj během okupace Kréty. Hokejový zázrak je prostě srdcovka a nejvíc motivující proslov Herba Brookse.

Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Pro uklidnění to bude Vltava nebo kapela mého kamaráda Island Mint. Nakopávám se různě, ale často to bývají pecky od Paulieho Garanda.

Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Do hor nebo do skal, člověk ani nemusí jezdit daleko.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jakou hi-tech novinku chcete mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáte?
Uklizeno.

Jaký vůz parkujete ve své garáži?
Toyotu Corolla Cross.

Kam si rád zajdete na dobré jídlo?
Dobrá česká a asijská kuchyně u mě vede. Nejvíc ujíždím na indických omáčkách s plackou.

Jak jste si vydělal první peníze?
Prize money na mistrovství v JAR.

Co byla ta vůbec nejpodivnější práce, za kterou jste dostal zaplaceno?
Reklama na Instagramu pro jednu nejmenovanou značku.

Každý den „pracuji“ ve své lodi. A hlavní nástroj, který k tomu potřebuji, je moje pádlo.

Co byste dnes poradil svému mladšímu já?
Neboj se a chval sám sebe.

Investujete?
Spíš se pouštím do jistějších investic, největší byla do nemovitosti. Kryptoměny mám, ale v blízké době na nich nezbohatnu

Nejlepší byznysová rada, jakou jste kdy dostal?
Peníze nejsou na prvním místě.

Jaký největší fail vás potkal v profesní kariéře, na který nyní vzpomínáte s úsměvem?
Když jsem zlomil na Lipně pádlo a hlavou dolů projel nebezpečné místo v závěru trati. Vzpomínám na to s humorem, ale dodnes jsem rád, že se mi nic nestalo.

Vaše nejlepší kariérní rozhodnutí?
Dělat sport pro radost.

Kdo v Česku vás inspiruje?
Mé blízké okolí, protože dělá můj život zábavnějším a šťastnějším.