FTMO přispělo nemocnici desítky milionů na robotický systém. Práce s ním připomíná hru
Systém se využije v onkologické, gynekologické a kardiovaskulární chirurgii. A nejvíce se uplatní u pacientů s nádory pánve, tlustého střeva nebo plic.
Dnes se nacházejí na předních příčkách žebříčků nejbohatších Čechů. A díky tomu se zakladatelé technologické firmy FTMO mohou věnovat cíli, který si vytyčili, když začínali podnikat. „Možná to bude znít jako klišé, ale vždy jsme chtěli vynakládat peníze na něco užitečného – a ideálně i pomáhat ostatním,“ říká Otakar Šuffner. Společně se svým byznysovým parťákem Markem Vašíčkem tak loni daroval přibližně 130 milionů na charitativní účely. Významná část těchto peněz putovala do pražské Všeobecné fakultní nemocnice, kde se díky nim podařilo pořídit robotický operační systém za 60 milionů korun.
Nemocnice dokončila v uplynulých dnech výstavbu operačního sálu s tímto systémem, jenž zvládá provádět složité operace s vysokou přesností a minimálním zásahem do těla pacienta. A to díky mikrořezům, které chirurg ovládá prostřednictvím konzole, zatímco sleduje operovanou oblast na kamerové soustavě. Očekává se, že díky šetrnějšímu provedení dojde ke zkrácení doby hospitalizace a urychlení zotavení pacientů. „Zásadní výhodou je téměř 360stupňová pohyblivost nástrojů, což není možné při běžné laparoskopii nebo torakoskopii. Operaci lze velmi zjednodušeně přirovnat k velice sofistikované počítačové hře, kde ovšem pracujeme s aktuální realitou,“ uvádí přednosta I. chirurgické kliniky Zdeněk Krška.
Nový robotický systém se primárně využije v onkologické, gynekologické a kardiovaskulární chirurgii. Nejvíce se uplatní u pacientů s pokročilými nádory pánve a tlustého střeva, ale umožní i bezpečné operace nádorů plic a zásahy na orgánech mimo dutinu břišní, jako jsou nadledviny a slinivka. „Podpora zdravotnictví a dalších odvětví je pro nás víc než jen číslo na bankovním účtu. Věříme, že pokud se více technologických firem rozhodne investovat do podobných projektů, můžou zlepšit životy lidí. Tyhle spolupráce totiž umožňují realizovat i věci, které by jinak zůstaly jen na papíře,“ dodal Šuffner pro CzechCrunch.