Do e-mailu vám právě přistálo třetí vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Jde o desítky transakcí za miliardy korun, ale také o několik nových fondů, které mají pro startupy připravené další miliardy.
Jako hlavní téma měsíce jsme v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, vybrali investiční crowdfunding. Tento alternativní způsob financování ze stran startupů a firem částečně konkuruje venture kapitálu, v jiném modelu ovšem nabízí své vlastní výhody a nevýhody pro všechny zúčastněné strany. Podívali jsme se na ně.
***
Více je někdy více aneb investiční crowdfunding v Česku
Poslední roky do České republiky přinesly boom crowdfundingu, v němž se lidé, projekty, nebo firmy snaží sbírat prostředky na rozvoj od individuálních dárců nebo investorů. Jde například o Hithit zaměřený na různé projekty a produkty nebo Donio, s nímž je spojené dárcovství či dobročinnost.
O své místo na trhu ale bojují i crowdfundingové platformy, které přispěvatelům slibují finanční návratnost – u nás typicky Zonky působící na trhu P2P půjček, kdy lidé půjčují lidem, nebo například Upvest s nabídkami společných investic do nemovitostí. Zajímavější je však oblast investičního crowdfundingu do firem, která v poslední době zažívá největší rozkvět.
Společnosti na takových platformách obecně poptávají prostředky pro svůj další růst, přičemž místo klasického bankovního financování (na které často nedosáhnou) se obrací nikoliv na jednoho investora nebo fond, ale na větší skupinu lidí, kteří jednotlivě nemusí mít mnoho prostředků, dohromady však dokážou poskytnout zajímavé částky. Více investorů tak někdy přinese více peněz nebo lepší podmínky.
Na tuzemském trhu v této oblasti dlouhodobě působí Fundlift, v posledních dvou letech se snaží vzkřísit Fingood, rychle roste Bondster, významnou stopu zanechává původem slovenské Crowdberry a v březnu navíc vznikli dva noví hráči, OM Platform z dílny TopMonks a NaFirmy.cz od Creative Docku. Trh se plní, a tak přichází logická otázka – je na něm dost místa?
Hlavní téma pokračuje po shrnutí všeho důležitého dění. Dozvíte se:
Jak jednotlivé zmiňované platformy fungují
Pro jaké firmy je investiční crowdfunding vhodný
Proč do investičního crowdfundingu šel Footshop a GymBeam
Na co si má dávat pozor investor?
Protože ne vždy to jde podle plánu
Crowdfunding není třeba zatracovat, funguje jako inovativní prvek
Fondy mají další miliardy pro startupy
Letošní březen přinesl několik velkých zpráv z prostředí venture kapitálových fondů – nové vznikají, další otevírají kola a některé hlásí velké novinky. Kompletní přehled všeho dění ve světě tuzemského venture kapitálu včetně pokračování hlavního tématu najdete v pokračování newsletteru.
Za námi je další týden, který byl opět plný zajímavých novinek a velkých příběhů. Hned na úvod musíme zmínit důležitý úspěch skupiny Rockaway, která do svého blockchainového fondu nabrala už miliardu korun, a nalákat na příběh s Karlem „Kovym“ Kovářem, který přes originální videa vzdělává přímo na YouTube a chce inspirovat i učitele.
Zavítali jsme i do Brna, konkrétně do čtvrti Zábrdovice, kde vyroste prémiový rezidenční komplex s potenciálem celou oblast výrazně proměnit. Velké vášně vzbudil v uplynulých týdnech i Rohlík, který se rozhodl, že bude přes unikátní rostlinnou vrstvu prodlužovat čerstvost potravin, a rezonovaly také příběhy o Brašnářství Tlustý a slovenském Powerlogy.
Připomenout si můžete i naši nedávnou konferenci CzechCrunch Onlajn, ze které nyní vznikají speciální články týkající se konkrétních spíkrů, a v neposlední řadě se ponořit do života Jany Soukupové z Innovators 20, jež nejprve učila mladé zajímat se o politiku a nyní chce bořit předsudky také v esportu, protože nastupuje do startupu Madmonq.
Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Nezapomeňte sledovat i náš Instagram, kde se můžete rychle o denních i zásadních novinkách dozvědět v jiné formě.
Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?
***
Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě
Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.
***
? LEGO a NASA postavily raketoplán: Když dají hlavy dohromady NASA a LEGO, je pravděpodobné, že z toho vznikne hvězdný výsledek. Nyní obě firmy spolupracovaly na replice slavného raketoplánu Discovery, jehož součástí je i Hubbleův teleskop. Do prodeje zamíří již brzy.
? Herní Bohemia vydělala 600 milionů korun: Pražské studio Bohemia Interactive má za sebou velmi vydařený rok, během kterého utržila 1,6 miliardy korun a vydělala 600 milionů. Nyní se čeští vývojáři chystají uspět i v Číně, k čemuž jim pomůže gigant Tencent.
? Oddin predikuje výsledky esportových zápasů a nabírá desítky milionů: Český startup Oddin se specializuje na oblast, se kterou si mnohé analytické firmy zatím nedokáží poradit – predikování výsledků i jiných příležitostí u esportových zápasů pro sázkové kanceláře. A nyní na svůj byznys nabírá vyšší desítky milionů korun od Američanů.
? Bolt ve velkém obsazuje Brno i Ostravu: Přepravní platforma Bolt načala rok 2021 na českém trhu velmi aktivně, což nyní potvrzuje i ještě větší rozšíření po Brně a Ostravě. Startup do nich vyrazil nejen se svými elektrickými koloběžkami a koly, ale také s rozvážkovou službou Bolt Food.
? Historicky první tweet z roku 2016 vydražen: Spolu s růstem nového kryptotrendu NFT se i spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey rozhodl, že se zapojí. Nabídl v aukci historicky první tweet z roku 2006, který se teď vydražil za 2,9 milionu dolarů.
?️ Nové hravé kanceláře studia Applifting: Ačkoliv vývojáři z českého studia Applifting nemají na práci hry, milují je. Svou náklonnost k nim ukazují i přes své nové kanceláře, které jsou inspirované kultovními tituly jako Pac-Man nebo Need forSpeed.
? Telegram hlásí půl miliardy uživatelů a nabírá masivní investici: Komunikační aplikace Telegram zažívá velmi plodné období, které se projevuje hlavně růstem uživatelů. Nyní eviduje přes 500 milionů měsíčně aktivních lidí a aby udržela růst, nabírá miliardu dolarů.
? Suplementy proti stárnutí: Michal Kočí se od projektu Pokeat a jídla do kapsy přesunul k výživovým doplňkům. Pod značkou Trime s odborníky připravuje zdravé suplementy na míru, které pomáhají s podvýživou i proti stárnutí.
? Tesla začala přijímat bitcoiny: Nejprve do bitcoinu ve velkém investovala a teď ho Tesla začala přijímat jako platidlo za své vozy. Pokud bude navíc hodnota nejpopulárnější kryptoměny dál růst, může to být od Elona Muska chytrý investiční tah.
V Rockaway šlapou do svého blockchainového fondu. Vybrali už miliardu korun, chtějí ještě jednou tolik a díky růstu celého kryptosvěta roste i jejich portfolio rychleji, než bylo původně v plánu.
Brněnská čtvrť Zábrdovice se výrazně mění k lepšímu, což za pár let potvrdí i prémiový rezidenční komplex s netradičním konceptem bydlení, kterému vévodí minimalistický interiér.
Alza v pandemii nezahálela a otevřela nové kancelářské patro, které je připravené na novou dobu. Má desítky zasedaček a počítá se s tím, že zaměstnanci už každý den v kanceláři nebudou.
***
Finále Creative Business Cupu se blíží. ??
Už za pár dní se desítka českých startupů utká ve zlínském finále Creative Business Cupu o vítězství. A CzechCrunch bude jako mediální partner u toho.
Loňský vítěz Creative Business Cupu Jan Sláma, který stojí za startupem faceUp
Od Památníku Tomáše Bati ve Zlíně do celého světa. Už 30. března se utká deset českých startupů o vítězství v Creative Business Cupu, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem. ?
Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz
Až si příště na Rohlik.cz koupíte pomeranče, je možné, že vám vydrží déle než obvykle. Český online supermarket nasazuje unikátní ochrannou technologii, která prodlouží čerstvost potravin.
Jan Bednář ze Shipmonku na konferenci CzechCrunch Onlajn
Cílem mnoha českých podnikatelů je uspět v USA. Jan Bednář na to ale šel obráceně, svůj startup ShipMonk založil na Floridě a na konferenci CzechCrunch Onlajn popsal, proč to bylo skvělé rozhodnutí a jak nyní dobývá Evropu.
Když poprvé ochutnal kávu s máslem a kokosovým olejem, byl to moment, který mu změnil život. Nyní chce slovenský biohacker Dušan Plichta se svou značkou funkčních potravin Powerlogy dobýt i Česko a rozjíždí spolupráci s Rohlíkem.
Ivan Petrův, jednatel a spoluzakladatel Brašnářství Tlustý
Začalo to obavou o život zakladatele. Jenže přišla pomocná ruka Ivana Petrůva a z Brašnářství Tlustý je dnes úspěšná firma s obratem 44 milionů, baťovským přístupem k zákazníkům – a s plány na expanzi do USA.
Transformace Hollywoodu pokračuje. Disney pustí očekávaný blockbuster Black Widow online ve stejný den jako v kinech, zatímco Warner Bros. plátnům do budoucna zkrátí exkluzivní práva na promítání.
Evžen Englberth a Jan Pleskač, spoluzakladatelé Tropic Square
Češi jsou v kryptoměnovém světě známí díky populární peněžence Trezor od SatoshiLabs, kde vznikl další projekt, který má přinést ještě větší bezpečnost. Na vývoj vlastního čipu nyní získal přes 100 milionů korun.
Jana Soukupová, nová provozní šéfka startupu Madmonq
Několik let přibližovala politiku mladým a prosazovala jejich zájmy v parlamentu. I proto jsme Janu Soukupovou zařadili do výběru #Innovators20. Teď jako vášnivá hráčka nastupuje do startupu Madmonq a předsudky chce bořit také v esportu.
Tereza Macháčková na konferenci CzechCrunch Onlajn
„Pro dobře nastavenou firemní kulturu jsou důležité symboly a lidé, kteří jdou příkladem,“ říká Tereza Macháčková z Credo Ventures, která na konferenci CzechCrunch Onlajn prozradila, jak nastavit tým, aby byl připraven na zahraniční expanzi.
JIC spouští FabLab univerzitu, která naučí digitálnímu řemeslu
Digitální řemeslo se otevírá zájemcům z řad žáků i učitelů. V nově otevřené online univerzitě FabLabu se například dozvědí, jak dostat 3D tisk do hodin matematiky, biologie či cizích jazyků.
Návrh prvního tunelu pro velká plavidla od studia Snøhetta
Unikát ze Skandinávie, který urychlí lodní dopravu. Norové mezi fjordy vyhloubí světově první tunel pro oceánské lodě, o jehož podobu se postará i slavné architektonické studio Snøhetta.
V Česku vzniká miliardový investiční fond pro vědecké startupy
Akademie věd ČR spolu s Evropským investičním fondem chtějí více podporovat tuzemské vědecké startupy. Investují proto miliardu korun do vývoje léků či inovativní diagnostiky.
Valná většina českých domácností svítí, vaří, chladí a topí energií získávanou z uhlí
S příchodem pandemie se začaly objevovat pozitivní zprávy o čistším ovzduší, report společnosti IQAir za rok 2020 však ukazuje, že se i tak některé části světa stále dusí.
Česká spořitelna dál proniká do startupového světa. Desítky milionů korun posílá do projektu Signi, který šetří čas digitalizací podpisů a chystá se nejen do největší tuzemské banky, ale i do světa.
„To, co je při stavbě firmy nejdůležitější pro prodej, marketing i zákaznickou podporu, je co nejdokonalejší porozumění potřebám zákazníka,“ říká na konferenci CzechCrunch Onlajn Hubert Palán, který z USA buduje startup Productboard.
Loono hlásí, že se podařilo úspěšně vybrat peníze na další osvětovou kampaň. V ní se tým kolem Kateřiny Vackové a Blanky Sigmundové zaměří na prevenci v oblasti duševního zdraví.
Po roli v královské rodině naskakuje princ Harry do skutečného zaměstnání. Usedá do ředitelské pozice amerického startupu BetterUp, ve kterém se zaměří na duševní zdraví.
Obraz Tryskání II Františka Kupky se vydražil za rekordních 231 milionů korun
České umění pokračuje v boření rekordů a není překvapivé, že je u toho opět František Kupka. Jeho obraz Tryskání II se ve slavné aukční síni Sotheby’s vydražil za 231 milionů korun.
Brejlando přináší divadelní představení ve virtuální realitě do obýváku
Oživení kultury může přijít i pomocí technologií. Nový český projekt Brejlando vás ve virtuální realitě přenese přímo mezi herce na pódia známých pražských divadel.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.