Fungujeme rychleji a klidně na dálku. Průmyslová firma z Rohatce popisuje, jak přecházela do cloudu
Specialista ze společnosti Kaňák popisuje strasti s přechodem do cloudu, který si teď ale nemohou vynachválit. Vsadili na český Algotech.
Jak přešla průmyslová firma Kaňák do cloudu?
Mít v podniku veškeré IT jako on premise řešení, nebo poslat svá data, systémy, aplikace i servis do cloudu a o nic se nestarat? Tato otázka v mnoha firmách rezonovala dlouhé roky. Některé společnosti se kroku do neznáma nebály, jiné váhaly a raději si ponechávaly IT ve vlastní režii. Odpověď přišla v roce 2020 a byla velmi stručná. Ten, kdo měl svá data dostupná, získal velkou konkurenční výhodu. A poznali to také ve společnosti Kaňák, která vyrábí výsekové nástroje pro výsek obalů nebo štočky pro reliéfní ražbu.
Jejich první pokus o migraci do cloudu byl vzhledem k výběru dodavatele spíše cennou lekcí než trvalým řešením. Napodruhé se ale vše povedlo a dnes běží v Rohatci na infrastruktuře tuzemské společnosti Algotech, která patří mezi průkopníky tuzemského cloudového trhu. Nedaleko Prahy má vlastní datové centrum, v němž obsluhuje velké i malé české firmy. Radek Němeček, IT specialista průmyslové firmy Kaňák, v komentáři popisuje, jaké výhody jeho firmě přechod do cloudu přináší.
***
On premise řešení, tedy stav, kdy má firma svou vlastní infrastrukturu u sebe v podniku a sama si obstarává licence systémů, dalších aplikací i komplexní péči, může na první pohled vypadat lákavě. Má vše pod vlastní kontrolou, což nahrává dojmu, že taková varianta je levnější a bezpečnější. V některých případech tomu tak opravdu může být, ale většinou je tato domněnka mylná. Proč?
Péče o primární i záložní infrastrukturu je totiž velmi nákladná, hardware rychle zastarává, takže je třeba jej poměrně často obměňovat a zároveň i navyšovat kapacity datových úložišť. To samé se týká softwaru, u nějž navíc platí, že licenční politika je pro on premise řešení méně výhodná než pro ta cloudová.
Pokud tedy firma neinvestuje do on premise řešení finance i čas specialistů, zvyšuje se pravděpodobnost nejen technického problému, ale i bezpečnostního incidentu, přičemž fatální pro ni mohou být oba případy. Nedostupnost dat je problém bez ohledu na příčinu. Právě takovou zkušenost jsme udělali i v naší firmě Kaňák. Když jsme na vlastní infrastruktuře zažili závažný bezpečnostní incident, byl to jeden z velkých impulzů, abychom začali hledat řešení v podobě přechodu do cloudu.
Dalším důvodem byl fakt, že naše on premise řešení už bylo zastaralé a hojně vyžadovalo nové licence. Když jsme si porovnali pořizovací náklady, vycházela obě řešení podobně. Viděli jsme ty výhody, které s sebou cloud nese, a nakonec se pro něj rozhodli.
Šaty dělají člověka a poskytovatel dělá cloud
Opravdu velkou péči je přitom třeba dát výběru poskytovatele cloudových služeb, protože tak jako se vším i mezi nimi jsou výrazné cenové, technické i kvalitativní rozdíly. Někteří poskytovatelé například nemají svá datacentra v České republice, což může vést až ke kolizi s legislativními požadavky na zacházení s určitým typem dat. A i když si nakonec firma poskytovatele vybere a svěří se mu do rukou, nemusí se její představy o fungování cloudu i poskytované péči shodovat s realitou.
Sami jsme zažili, že po našem zmigrování do cloudu náš poskytovatel nesplnil to, co slíbil, a náklady byly nakonec ještě vyšší než upgrade našeho původního řešení. Potýkali jsme se s častou nedostupností, dlouhými reakčními dobami aplikací, což například hodně zdržovalo naše konstruktéry. Celá infrastruktura byla nestabilní, komunikace s poskytovatelem dost vázla a náprava taktéž.
I tak jsme si ale byli vědomi jeho výhod a přemýšleli, jak z toho ven a jak to udělat lépe. Nakonec padla volba na společnost Algotech, která ale musela infrastrukturu v podstatě navrhnout znovu tak, aby byl její chod bezproblémový. Tím, že už jsme měli s cloudem zkušenosti, mohli jsme nasazení lépe uchopit a dát si pozor na věci, které předtím nefungovaly podle našich představ. Bylo třeba upravit například některé aplikace, aby se konstruktérům práce v cloudu konečně správně zrychlila.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.