Galerie Kunsthalle vyhrála Grand Prix Architektů. Ocenění získal i autor žižkovské televizní věže
Pražská galerie vznikla v budově bývalé trafostanice. Architektonickou cenu získala za to, jak industriální prostor proměnila v centrum umění.
Většina staveb, které byly letos přihlášené do soutěže Grand Prix Architektů, se nachází na hranici se Slovenskem. I přesto si hlavní cenu nakonec odnesl objekt pražský. Nejde o novostavbu, ale o konverzi, která změnila chátrající budovu v podhradí Pražského hradu na světovou galerii. Vítězem se totiž stala budova Kunsthalle Praha.
Ve zkratce jde o konverzi trafostanice na muzeum umění. Původní stavba, kde se měnila elektrická energie, aby mohla napájet pražské tramvaje, je ze třicátých let dvacátého století. Její stav byl havarijní, svou funkci navíc plnila jen v malé části jinak prázdného domu.
„Vnitřní nosné konstrukce byly kontaminovány nejen olejem a rtutí, ale také dnes již zakázaným hlinitanovým cementem. Tyto konstrukce vykazovaly po osmdesáti letech nedostatečnou statiku a musely být odstraněny. Konverze zachovává původní vnější plášť budovy,“ popisuje projekt Grand Prix.
A tak zatímco fasády i střecha jsou věrné původní podobě, uvnitř se odehrál malý moderní zázrak. „Všechny prostory kaskádovitě plynou po různých úrovních ve smyslu raumplanu, který oproti původnímu řešení logicky navazuje na stávající neoklasicistní fasádní otvory,“ všimli si v architektonické soutěži. Technologie, která zde přežívala, stále funguje, jen je dnes měnírna v malé části v podzemí budovy.
Nyní jsou uvnitř tři velké galerijní prostory, konferenční sál, knižní salonek, vzdělávací prostory pro děti, obchod, bistro a kavárna s terasou. Také se tu připravují výstavy, restaurují umělecká díla a součástí jsou rovněž depozitáře. To vše je dílem ateliéru Schindler Seko Architekti.
Ocenění za celoživotní dílo v soutěži získal ale také Václav Aulický, autor jedné z novodobých pražských dominant – žižkovské televizní věže. Architekt se ale propsal i do jiných míst v hlavním městě. Stojí třeba za nedávno zbořenou budovou Transgas na Vinohradské třídě nebo Automatickou telefonní ústřednou v Dejvicích. Podepsaný je také pod návrhem City Tower na Pankráci.