Gambijské problémy, česká řešení. Silvestr Tkáč v Africe pomáhá 3D tiskem lékařům i opravářům kol
Redukce na zásuvky, formy na mýdla i protézy do nemocnic, to vše v Africe tvoří 3D tiskárny Tkáčovy firmy, které jde primárně o společenský přesah.
Silvestr Tkáč, muž, který řeší gambijské problémy pomocí 3D tisku
Gambie je nejmenší kontinentální zemí v Africe, které se ne nadarmo přezdívá Pobřeží úsměvů. Od ucha k uchu se tu směje skoro každý z téměř 2,5 milionu obyvatel. Ti jsou podle Silvestra Tkáče jednou velkou rodinou „Prakticky každý má mezi příbuznými alespoň jednoho milionáře, jednoho ministra a jednoho dělníka,“ říká taktéž s úsměvem podnikavý Čech, který v zemi pomáhá pomocí 3D tisku.
Že se Silvestr Tkáč usmívá, není náhodou. Před několika lety se stal členem této velké rodiny, a tak můžeme říci, že kromě ministrů a dělníků má Gambie i chlapíka hovořícího plynně persky, který se s pomocí 3D tisku snaží řešit některé, pro nás Evropany velmi neobvyklé, gambijské problémy.
Rodák z Frenštátu pod Radhoštěm byl vždy světoběžníkem, kterému začal být malý nejen Frenštát, ale i Česká republika. Proto se rozhodl odcestovat do Íránu, kde vystudoval perský jazyk, aby následně působil jako tlumočník na íránské ambasádě v Praze. Jenže tato práce jej nenaplňovala. Již od dětství stráveném v tátově dílně víc tíhl k technice, a navíc u něj začalo narůstat volání po dalším dobrodružství.
Když přemýšlel, kam se vrhne dál, naplánoval si dobrodružnou cestu podél západního pobřeží Afriky na vlastnoručně sestrojené tříkolce poháněné větrem. Z tohoto plánu sice sešlo, ale africká náruč jej přece jen objala. Tkáč totiž narazil na projekt Kola pro Afriku, který právě v Gambii zprostředkovává tamním studentům i dalším jízdní kola, na kterých každý den překonávají i patnáctikilometrové vzdálenosti.
Do tohoto projektu, který do země dovezl již okolo deseti tisíc kol, se Tkáč zapojil v roce 2017 s tím, že začne na své tříkolce obrážet místní školy. Rychle mu však došlo, že plachtoví v bezvětrné Gambii nemá moc smysl a větrný pohon tedy vyměnil za solární. „Jenže když jsem zjistil, že tam jsou všude jen písčité cesty, tak jsem se na to vykašlal úplně a začal jsem jezdit autem,“ směje se Tkáč.
Gambijské problémy
Gambie je chudou zemí, jejíž ekonomika se opírá o nemechanizované zemědělství, turismus a remitence diaspory, tedy peníze Gambijců, kteří odešli do Evropy. Finance posílané domů tvoří až 20 procent HDP. Když se proto díky projektu Kola pro Afriku začal Tkáč do Gambie vracet pravidelně a stal se jedním ze školitelů místních mechaniků, kteří ve svých dílničkách kola opravují, nemohl si nevšimnout nuzných podmínek, v nichž místních žijí.
Začal proto přemýšlet, jak by mohl jejich životy ulehčit. A na pomoc si sebou do Gambie přivezl 3D tiskárnu. Tehdy neměl ani tušení, že se jedná o vůbec první podobné zařízení v zemi. „Chvilku trvalo, než jsem v Gambii vůbec dokázal popsat, co vlastně taková tiskárna dělá. Ale vytušil jsem potenciál,“ vzpomíná Tkáč s tím, že první projekt jasně ukazuje, o jakém potenciálu je řeč.
Vzhledem k tomu, že Gambie kvůli své strategické poloze podél řeky v koloniální minulosti patřila pod Velkou Británii, jsou všude v zemi zásuvky britského typu. Ovšem do Gambie proudí většinou spotřebiče z kontinentální Evropy, které často nemají kolík pro odjištění pojistky u britské zásuvky. „V Gambii se pro to tyto účely nejčastěji využíval kovový klíč, což není zcela nejbezpečnější,“ vysvětluje Tkáč.