Glamping ve funkcionalistickém klenotu. Volmanova vila bude hostit spaní pod hvězdami
Jaké společenské události se ve Volmanově vile konaly krátce po jejím dokončení, se nejspíš nedozvíme. V srpnu se zde ale bude přespávat na střešní terase.
Na konci třicátých let minulého století si nechal továrník a mecenáš Josef Volman v Čelákovicích nad řekou Labe postavit impozantní vilu, za jejíž podobou stáli architekti Karel Janů a Jiří Štursa. Do stavby se jim podařilo vtisknout principy funkcionalismu a myšlenky Le Corbusiera, který byl v té době inspirací mnohým průkopníkům v architektonickém oboru. Vila však o svůj lesk málem přišla. V devadesátých letech byla na pokraji rozpadu, než se ji rozhodla zachránit skupina investorů z Čelákovic. Po rekonstrukci pod taktovkou studia TaK Architects se otevřela veřejnosti. A v srpnu v ní bude možné strávit glampingové dobrodružství.
Volmanova vila na jednom místě zhutňuje všechny základní přístupy meziválečné moderní architektury, jelikož se v ní střetává hned několik proudů. Stavba jako taková má nautický charakter, připomíná tedy loď. Předsunuté terasy se podobají kapitánským můstkům, lemuje je zábradlí jako na přímořském parníku. Vila také vyniká využitím množství barevných povrchů, které architekti zkombinovali s kamenným zdivem a travertinovým obkladem. Z tohoto spojení je patrný vliv pocitového funkcionalismu.
Na stavbě se střídají kromě minimalistických linií ale i organické, zvlněné tvary, které v rámci celé hmoty vytvářejí zajímavé kontrasty. Všechny tyto prvky se podařilo architektovi Marku Tichému a jeho týmu z TaK Architects, který se mimo jiné podílel na rekonstrukci budovy Elektrických podniků, i přes dezolátní stav vily po letech znovu přivést k životu.
Nezapomnělo se ani na interiér, ve kterém hraje prim celá řada přepychových materiálů, jako je několik druhů mramoru, chromové detaily či exotické dřevo. Právě povrchy z mramoru přitom během chátrání výrazně utrpěly, například v koupelnách vandalové vyrvali ze stěn i měděné potrubí. Tým architektů ho tak musel při rekonstrukci nahradit mramorem novým.
Obnova a rekonstrukce Volmanovy vily trvala více než patnáct let, úsilí ale bylo po zásluze odměněno. Stavba totiž neunikla pozornosti světové sítě Iconic Houses, která se ve svém prestižním výběru zaměřuje na architektonicky významné domy z dvacátého století. Díky tomu se dostala na stejnou úroveň jako vily Müller a Tugendhat. A stejně jako dvojice ikonických domů je i Volmanova vila po rekonstrukci od konce loňského roku otevřená všem milovníkům architektury a designu.
O to, aby vila opět ožila životem, se stará Zuzana Kadlečková, předsedkyně spolku Volmanova vila. A kromě tradičních prohlídek vily nyní spolek představil akci, ke které jeho členové došli během společné snídaně: spaní pod hvězdami přímo ve vile. Respektive na její střešní terase s výhledem do krajiny a na přilehlou zahradu. Uskuteční se během dvou srpnových večerů, konkrétně 17. a 19. dne v měsíci, a propojí architekturu s gastronomií, hudbou a druhý den ráno také s jógou.