Globální zdanění technologických gigantů se odkládá. Polsko vetovalo rozhodnutí Evropské unie
Dohoda více než stovek zemí světa měla zamezit velkým firmám, jako jsou Meta a Google, aby odváděly příjmy do daňových rájů.
Státy Evropské unie se v úterý kvůli polskému vetu nedohodly na pravidlech globálního zdanění velkých firem, o něž usilují již pět let. Varšava zablokovala dohodu prosazovanou předsednickou Francií. Paříž chtěla co nejrychlejší schválení evropské směrnice v zájmu chystané mezinárodní dohody, díky níž mají pravidla platit celosvětově. Polsko však chce, aby se unijní pravidla přijímala paralelně s těmi globálními.
Unie se dlouhodobě snaží o efektivnější a spravedlivější zdanění velkých společností v čele s internetovými giganty, jako jsou Google, Meta či Amazon. Až loni v říjnu však cestu k němu otevřela dohoda více než stovky zemí světa v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Její první pilíř má zajistit, aby firmy platily daně ve všech zemích, kde podnikají, druhý pak minimální výši korporátního zdanění 15 procent.
Jak loni uvedla agentura Reuters, společnost Meta (respektive tehdy ještě Facebook) zmínila, že očekává, že v důsledku dohody, jež v posledních měsících získala nový impulz po návrzích nové administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, bude muset platit vyšší daně ve více zemích. Dohodu podpořil i Alphabet, respektive Google.
Na oplátku však technologické firmy chtějí zrušit obdobné daně na národních úrovních. Jedná se například o tříprocentní daň z příjmů z digitálních služeb, která platí ve Francii. Uplatňuje se na společnosti s lokálními příjmy vyššími než 25 milionů eur a 750 milionů eur celosvětově. Velká Británie už řekla, že v případě zavedení celosvětové daně ty své národní vůči americkým technologickým gigantům zruší.