Google předstihl Amazon. Jeho startup Wing začíná v Austrálii komerčně doručovat pomocí dronů
Původně tajný projekt Wing, který vznikal v laboratořích Google X, je dnes dceřiná firma konglomerátu Alphabet, pod který spadá právě i Google, a zaměřuje se na vzdušnou dopravu. Nyní jde také o jednu z prvních firem, která spouští komerční zásilkovou službu zprostředkovanou drony. Wingu se tak podařilo předběhnout například giganta Amazon, který spuštění své dronové doručovací služby sliboval už v minulém roce.
V blogovém příspěvku, kde Wing spuštění služby ohlásil, píše: „Wing si představuje budoucnost, ve které mají všichni přístup k produktům, co potřebují, jakmile je potřebují, a jsou jim doručeny až na práh domova.“ Právě k vyplnění této vize mají pomoci drony s balíčky poletující nad městem. Jako první si mohou v této budoucnosti vyzkoušet žít obyvatelé třech předměstí australského města Canberra, konkrétně Crace, Palmerstonu a Franklinu.
Wing zde svou službu testoval 18 měsíců, během nichž úspěšně doručil 3 000 balíčků. Do ostrého provozu může přejít po schválení od CASA (Civil Aviation Safety Authority), australského vládního orgánu pro regulaci civilních letů. Ve třech zmíněných lokacích bude Wing schopen ze začátku obsloužit 100 domácností a v následujících týdnech a měsících se má jeho dostupnost rozšiřovat do oblastí Harrison a Gungahlin. V místech, kde bude služba dostupná, budou také zpočátku organizovány informační semináře.
Zákazníci budou moci k objednání využít mobilní aplikaci a služba se nejprve zaměří na doručování vybraných potravin, léků a kávy, ale také například golfového vybavení. Wing pro tyto účely uzavřel smlouvy s několika lokálními obchodníky, jako je například výrobce kávy Kickstart Expresso nebo lékárna Capital Chemist. Jedná se tedy o přístup výrazně odlišný od všeobjímajícího Amazonu, kdy služba dává přednost menším prodejcům, podporujíc rozvoj místní ekonomiky. Místní prodejce Wing také vybízí k projevení zájmu o spolupráci.
Startup Wing předpokládá, že doručování drony by pro místní byznys mohlo mít hodnotu až mezi 30 a 40 miliony australských dolarů (cca 480 až 650 milionů korun) a do roku 2030 by mohlo zprostředkovávat až čtvrtinu objednávek jídel a 4 až 6 % objednávek obecně. Největšími výhodami pro zákazníky jsou pak pohodlnost a zejména rychlost doručení, v oznámených lokacích nepřesahující pár desítek minut.
Mluvčí CASA Business Insideru popsal základní pravidla bezpečnosti, které služba musí splňovat:
- Drony mohou létat nad silnicemi a domy, ale ne nad hlavními dopravními tepnami.
- Drony se mohou za letu k lidem přiblížit maximálně na pět metrů vertikálně a dva metry horizontálně.
- Lety nejsou povoleny před sedmou ráno od pondělí do soboty a před osmou ráno v neděli.
- Lidé, kteří budou moci službu využívat, musí být předtím upozorněni, aby se k dronům za letu nepřibližovali.
Přes tato bezpečnostní opatření by mělo doručování drony zvyšovat bezpečnost v dopravě díky menšímu vytížení silnic. Podstatně by se také měl snížit negativní dopad doručování na životní prostředí a v neposlední řadě by měly klesnout i náklady. Na druhou stranu si někteří lidé stěžovali na hluk, který drony při letu vydávají – hlukové znečištění patří k velkým tématům současnosti a drony ho naneštěstí budou v dohledné době spíše zhoršovat. Wing se přesto snaží vyvíjet nové, tišší modely dronů.
Wing a Amazon samozřejmě nejsou zdaleka jedinými firmami se zájmem o doručování prostřednictvím dronů. Už v roce 2016 pomocí dronů Flirtey ve Spojených státech doručoval obchodní řetězec 7-Eleven a v roce 2017 na Islandu svůj testovací program spustil izraelský start up Flytrex. Wing od prosince minulého roku svou službu testuje také v Helsinkách ve Finsku.