Hacknuté ulice Berlína aneb jak jednou procházkou s 99 telefony vytvořit virtuální zácpu v Google Mapách
Mapy od Googlu jsou velice oblíbenou aplikací s celou řadou šikovných funkcí. Oblíbené jsou například u řidičů, kterým pomáhají dostat se v neznámém prostředí přesně tam, kam potřebují, nebo je varují před vzniklými kolonami a zácpami a hledají pro ně alternativní trasy. Jenže kolony v této aplikaci lze velmi jednoduše zfalšovat. Stačí k tomu malý vozík, 99 telefonů a jeden německý umělec.
Může se jednat o způsob, jak ušetřit ulici náporu automobilů, nebo jak si z některých řidičů udělat dobrý den. Rozhodně se však jedná o zajímavou ukázku toho, jak lze celkem jednoduše ovlivnit Google Mapy, které díky jejich navigačním funkcím využívá obrovské množství řidičů.
Od roku 2011 patří mezi tyto užitečné funkce i sledování dopravní situace na projížděných úsecích, například na dálnicích nebo v ulicích měst. Pokud je daný úsek pohodlně průjezdný, je trasa zbarvena zeleně. S přibývající hustotou vozů, kterou Google měří na základě počtu telefonů na jednom místě, jejich rychlosti pohybu a dalších proměnných, se ulice začne zbarvovat do oranžova. Červená barva pak signalizuje problém zácpy či pomalu se pohybující kolony.
99 telefonů na jedné hromadě
Do jaké míry se dá tento systém ošálit, se pokusil zjistit umělec Simon Weckert pocházející z Berlína. Jeho zálibou je experimentování s technologiemi, ohýbání jejich primárních účelů využití, propojování umění s moderními elektronickými technologiemi a hledání sociálního přesahu digitálních médií.
Jeho nápadem bylo vyzkoušet, jak bude systém od Googlu reagovat na hustou koncentraci telefonů se spuštěnou aplikací Google Map. Proto si pořídil 99 zánovních smartphonů, pro všechny vytvořil nové Google účty, spustil nainstalovanou mapovou aplikaci, telefony naskládal do příručního vozíku a vydal se na neobvyklou procházku berlínskými ulicemi.
Svižnější chůze a korzování přímo uprostřed silnice zmátlo Google Mapy natolik, že začaly ulice, kterými Simon procházel, zbarvovat do oranžova a poté i do červena. Řidiči, kteří v tu chvíli měli zapnutou navigaci od Googlu a mířili do ulic, kterými Simon procházel, byli systémem upozorněni na vzniklou kolonu a navigace jim nabídla novou možnost trasy, ve které by se vzniklé „zácpě“ vyhnuli.
Vícerozměrný hack
Zajímavé je, že hacknutí Google Map mělo dopad i na celou řadu dalších aplikací. Technologii od Googlu totiž využívá řada třetích stran. Jen zběžně jmenujme běžeckou aplikaci Nike Run Club, seznamovací aplikaci Tinder, aplikaci Airbnb, mnoho doručovacích aplikací či aplikací pro sdílenou mobilitu. Jedná se o masivně využívané nástroje, pro která jsou data z Google Map životně důležitá, což platí i pro populární autonavigaci Waze, jejímž majitelem je taktéž Google.