Harry Potter dostal pastelové tóny. Speciální edici ilustruje polovina dua Tomski&Polanski

České vydání Harryho Pottera oslavilo na konci února 25 let. K tomu mu nakladatelství Albatros nadělilo speciální edici ilustrovanou Ilonou Polanski.

Eliška NováEliška Nová

hp-mvp

Foto: Albatros/Instagram

Obálka prvního dílu Harryho Pottera podle Ilony Polanski

0Zobrazit komentáře

Vyšel na přestupný rok, v magické datum 29. února před 25 lety. Tolik je českému vydání Harryho Pottera. Nakladatelé byli nad první knihou o Harry Potterovi rozpačití nejen v Anglii, ale i v Česku. A tak napoprvé vyšla ve slabém nákladu šesti tisíc kusů. Jak se později ukázalo, obavy nebyly na místě. K narozeninám dostane český překlad novou obálku. I ta bude kouzelná.

Speciální sběratelské vydání Harryho Pottera dostane podobu od české ilustrátorské špičky, respektive jedné její poloviny. Obrazový materiál v knize má na starosti Ilona Polanski z dua Tomski&Polanski. Polanski si tak odskočí od Lukáše Tomka, se kterým založila světově uznávané studio.

Ilustrátorka navrhla Harryho Pottera a jeho přátele v pastelových  šedomodrých tónech. „Těšit se můžete i na několik černobílých ilustrací uvnitř. A už teď vám můžeme říct, že společně pracujeme i na ostatních dílech série,“ uvedlo nakladatelství Albatros na svém instagramovém účtu. Pokud jde o speciální edice, autoři dostávají za úkol vyvarovat se podobám s filmem. Inspirace mají čerpat pouze z knih a od filmových výjevů by se měly lišit. To se podařilo naplnit, obrázky mají nezaměnitelný autorčin rukopis.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Albatros zveřejnil novou obálku prvního dílu na svém Instagramu. Oficiálně by však měla být představena v dubnu na festivalu ComicCon, vydání je pak plánováno na květen. Nová obálka každopádně už prošla pod rukama J. K. Rowling, která každou speciální edici musí nejdříve schválit.

Tomski & Polanski jsou uznávaní ilustrátoři nejen v Česku, ale i v zahraničí. Za sebou mají práci pro Kofolu, navrhli například přebal Pragerovy Kombuchy, kterou česká nápojová společnost vlastní. Pro ČEZ zase pracovali na vizuálech pro její SkiTour. Ilustrace českého studia chtěl také Eurosport, a to pro projekt, který mapoval historii cyklistického závodu Paříž-Rubaix. Ilustrace stvořili Tomski&Polanski pro Nike, Adidas či Škodovku. A také pro film Grandhotel Budapešť Wese Andersona, který v roce 2015 získal hned čtyři oscarové sošky. Známé jsou také jejich ilustrace z knih cestovatele Ladislava Zibury.

Nyní k nim přibude jedna z nejprodávanějších knih na světě. Doposud se prodalo přes půl miliardy čarodějných knih ve více než osmdesátce jazyků. Není proto divu, že neustále vycházejí nová a nová vydání.

harry-potter-deathly-hallows-radcliffe-grint-watson

Přečtěte si takéSeriálový Harry Potter našel Brumbála. Má jím být bývalý ChurchillSeriálový Harry Potter našel ředitele Bradavic Brumbála. Má jím být bývalý Winston Churchill

V Česku jsou na pultech zatím ilustrovaná vydání Jima Kaye, která vycházejí od roku 2015. Aktuálně je dostupných prvních pět dílů. Šestý díl má vyjít příští rok v říjnu a ilustrovat ho bude Levi Pinfold. Ke dvacátému výročí filmového Harryho Pottera se začaly vydávat edice od designérů filmové série MinaLima. První díl obsahoval přes 150 barevných ilustrací a různé interaktivní prvky, včetně Příčné ulice nebo bradavické Velké síně. Loni na podzim vyšel v češtině první díl. Letos v září lze očekávat Tajemnou komnatu.

Za zmínku stojí ale každopádně také speciální slovenské vydání k tamnímu dvacátému výročí. Ilustroval ho Adrián Macho, jehož nejznámnějším počinem je dětská knížka Gerda: Příběh velryby.

Letos by sbírku knih o Harrym Potterovi měl každopádně doplnit také jeden speciál. Jde o doprovodné příručky ze světa Harryho Pottera, tento rok by přitom měly vyjít tři knihy, které se budou soustředit na tři hlavní postavy – Harryho Pottera, Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou.

Osud českého vydání Harryho Pottera byl před 25 lety podobný tomu britskému. Na ostrovech zvrátila odmítavý přístup nakladatelů dcera jednoho redaktora, kterou kniha nadchla a chtěla vědět, jak bude pokračovat. A zatímco ve světě Potter už dávno bodoval, v Česku jej náhodou objevil nakladatel a překladatel Ondřej Müller, který si ho všiml, když jel metrem na veletrh ve Frankfurtu. I tak se v tuzemsku knihkupci domnívali, že trh s dětskou literaturou není dost silný.

Nakonec se tu četl dobře, teprve třetí díl z bradavického hradu ale prodeje zvýšil na statisíce kusů, od čtvrtého se v Česku, podobně jako ve světě, mluvilo o Pottermanii. Tím nejcennějším zůstává každopádně i v Česku první vydání prvního dílu – k dostání je zhruba za patnáct tisíc korun.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.