HBO v Česku jede a loni navýšilo příjmy z předplatného o polovinu. Konečně sem míří i nová streamovací služba
HBO je na českém trhu už od roku 1994 a dávno si zde vydobylo stabilní pozici značky, od které se očekávají jak televizní premiéry hollywoodských hitů, tak kvalitní originální produkce. Totéž platí o streamovací službě HBO GO, aktivní už přes deset let. Přesto se výnosy z předplatného loni meziročně zvýšily téměř o polovinu. Nová verze streamovací služby s novým přehrávačem, vyšší kvalitou a větším objemem obsahu, pojmenovaná HBO Max, k nám dorazí počátkem příštího roku.
Finanční výsledky nedávno oznámila HBO Europe ve výroční zprávě (prostřednictvím Mediaguru), která shrnuje byznys firmy napříč všemi evropskými trhy. Celkově se loňské tržby dostaly až na 5,37 miliardy korun, což je o 18 procent více než o rok dříve. Asi o padesát milionů korun, na 701,4 milionu, naopak klesl čistý zisk. Jelikož produkce místního obsahu byla z velké části pozastavena, mohou za tím stát například zvýšené investice do marketingu nebo kupování práv na distribuci.
Výnosy z předplatného meziročně rostly zásadním způsobem. Zatímco v roce 2019 HBO za prodej předplatného získalo 1,17 miliardy korun z celé Evropy, loni to bylo 1,3 miliardy pouze ze zahraničí – to představuje nárůst až o 60 procent. Přímo v Česku pak uživatelé za přístup k obsahu firmě zaplatili 521 milionů korun, o 48 procent více než o rok dříve. HBO neuvádí počty uživatelů, jednoduchý výpočet podle ceny předplatného ale dává kolem 300 tisíc účtů koncem roku 2020.
Podobně jako tomu bylo u ostatních streamovacích služeb, prémiové televizi, popřípadě streamovací službě nejspíš v růstu výrazně pomohla pandemická situace. Lidé kvůli karanténním opatřením trávili mnohem více času doma a hledali zábavu. Například Netflix díky tomu pár měsíců po vypuknutí pandemie zaznamenal největší přírůstky předplatitelů ve své historii.
https://www.youtube.com/watch?v=K7tDNny1_Yw
Výnosy HBO Europe nicméně v posledních letech výrazně rostou pravidelně. Mezi roky 2018 a 2019 se celková částka, kterou Češi utratili za předplatné jeho služeb, více než zdvojnásobila, předtím se zvýšila o 35 procent. Podobná čísla platí také pro zbytek evropských trhů – dohromady jsou vysílání HBO Europe a streamovací služba HBO GO dostupné ve 21 zemích starého kontinentu.
Za stabilním růstem příjmů v tuzemsku i jinde stojí jak rostoucí zájem o streamovací služby, tak produkce původního obsahu. Jen v Česku HBO za poslední dekádu natočilo šest seriálů, mezi nimiž jsou velké hity jako Pustina nebo Bez vědomí. Více pořadů než u nás pod hlavičkou prémiové televize vzniklo jen ve Španělsku. Naproti tomu přímo o českém seriálu Netflixu, který v tuzemsku nedávno točil svůj vůbec nejdražší projekt, se prozatím jen spekuluje.