Herec Sean Penn na Ukrajině točí dokument o ruské invazi. Setkal se s vojáky i prezidentem Zelenským

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

sean-penn-gq

Reprofoto: GQ/YouTube

Herec Sean Penn

0Zobrazit komentáře

Sean Penn je známý herec, režisér a scenárista, ale také politický a sociální aktivista se silným protiválečným smýšlením. Nechodí daleko ani pro kritiku zemí, které různými způsoby utlačují jiné. Teď svoji uměleckou a aktivistickou kariéru opět propojil, vydal se totiž na Ukrajinu natočit dokument o probíhajícím vojenském konfliktu.

Do východoevropské země se Sean Penn poprvé vydal už koncem loňského roku, čímž začaly praktické přípravy pro samotné natáčení. Herec tehdy navštívil ukrajinské vojáky na frontové linii u Doněcké oblasti. Pro magazín Variety teď společnost Vice Studios, která připravovaný dokument produkuje, potvrdila, že skutečně půjde o film mapující nejdříve hrozbu a později samotný průběh ruské invaze.

Podruhé hollywoodský herec na Ukrajinu dorazil počátkem tohoto týdne. Od té doby se například setkal s místopředsedkyní vlády Irynou Vereščukovou, místními novináři nebo členy ozbrojených složek. Ačkoliv málokdo očekával, že Rusko do své sousední země skutečně pošle vojsko, Penn se podle vlastních slov nechystá odletět.

Včera se objevil na vládní tiskové konferenci, kde se mluvilo o ukrajinské reakci na invazi, která podle mnoha světových lídrů představuje nejhorší konflikt v Evropě od roku 1945. Později se Penn setkal také přímo s prezidentem Volodymyrem Zelenským, jak sám státník ukázal v příběhu na svém Instagramu. V oficiálním vyjádření prostřednictvím ukrajinské ambasády Zelenskyj ocenil Pennovy snahy a odvahu.

„Naše země je mu vděčná za odvahu a upřímnost,“ stojí v dokumentu. „Ukazuje statečnost, jaká mnohým chybí, zejména některým západním politikům. Čím více bude lidí jako on, kteří jsou skutečnými přáteli Ukrajiny a podporovateli boje za svobodu, tím dříve budeme moci zastavit tuto hanebnou invazi ze strany Ruska,“ uvedl Zelenskyj.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sean Penn, který je držitelem dvou Oscarů za hlavní mužskou roli, se ve snaze pomoci slabším či znevýhodněným aktivně angažoval už několikrát v minulosti. V roce 2005 asistoval při záchranných operacích po hurikánu Katrina a v roce 2010 založil organizaci J/P Haitian Relief Organization na pomoc po zničujícím zemětřesení na Haiti. Ačkoliv bývá vzhledem k pravidelné medializaci svých aktivit osočován z neupřímnosti, haitský prezident ho jako prvního nehaiťana v historii ocenil zvláštním státním vyznamenáním.

V roce 2015 se Penn také vydal na tajnou cestu za šéfem mexického drogového kartelu Sinaloa El Chapo Guzmánem. Zorganizoval s ním rozsáhlý rozhovor a jeho informace dopomohly ke zločincově dopadení. Jak zmiňuje server The Guardian, sám herec však litoval, že rozhovor nepomohl k přehodnocení války proti drogám.

Rok po rozpadu slaví Daft Punk výročí debutového alba. Homework udělalo díru do světa a změnilo elektronickou hubu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

daft-punk-1

Reprofoto: Daft Punk/YouTube

Daft Punk ve filmu Electroma

0Zobrazit komentáře

Je to přesně rok, co francouzské hudební duo Daft Punk ohlásilo, že po 28 letech končí. Ačkoliv za tu dobu vydalo jen čtyři dlouhohrající alba, zásadně ovlivnilo domácí elektronickou scénu a udělalo si velké jméno inovátorů i ve světě. Vše přitom začalo debutovým albem Homework, které teď oslavilo 25 let od vydání. Daft Punk k té příležitosti na internetu odvysílali jeho legendární živé provedení z roku 1997 a oznámili vydání nové edice, která obsahuje remixy, jež dříve nebyly dostupné online.

Dnes je většina posluchačů zná jako dva retro-futuristické roboty se stříbrnou a zlatou helmou, v začátcích své hudební kariéry ale Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter vystupovali jako relativně obyčejní lidé. V éře alba Homework je bylo možné na koncertech vidět bez jakýchkoliv masek. To platilo také o koncertu z nočního klubu Mayan v Los Angeles, jehož záznam Daft Punk včera odvysílali na Twitchi. Šlo ale o jednorázovou událost – zpětně si ho pustit nejde.

Proto se vyplatí uznávané hudebníky sledovat na sociálních sítích, kam se včera po roce naprostého mediálního ticha vrátili. Například popisek na Instagramu stále hlásí aktivitu Daft Punk v letech 1993 až 2021 jako uzavřenou kapitolu, několik příspěvků ale ohlašuje jak vysílání koncertu, tak výročí debutového alba. Kdoví, co ještě dvojice chystá. A lidé zjevně chtějí víc – účet Daft Punk za necelý den na Instagramu získal milion sledujících. 

Podobným způsobem – téměř bez ohlášení a s velkým rámusem – do světa přišlo také Homework. Homem-Christo a Bangalter v první polovině 90. let prošli pár neúspěšnými kapelami a později to zkusili jako DJské duo. Druhý původní singl Da Funk vzbudil zájem nahrávacích společností a podepsali smlouvu s Virgin Records, která jim zajistila platformu velkého vydavatele – a zároveň ponechala kreativní volnost.

Počátkem roku 1997 vyšlo album Homework, které si okamžitě získalo pozornost díky jednoduchému, ale originálnímu přístupu k žánru house. V médiích zaměřených na elektronickou hudbu se o něm mluvilo jako o jednom z nejzajímavějších debutových nahrávek za dlouhou dobu. Tomu odpovídaly i prodeje. Dlouhohrající deska se vyšplhala na třetí místo nejprodávanějších ve Francii a v žebříčcích se udržela skoro dva roky. Prorazila i ve světě, kde dosáhla místa 150 v žebříčku Billboard 200.

Debut Daft Punk se vzdálil tehdy dominujícímu trendu evropské elektronické hudby zvanému Eurodance. Ten kombinoval vlivy základních rytmů techna s výraznou basovou linkou, chytlavými melodiemi a bohatým využitím rapu nebo zpívaných vokálů. Třeba hit Coco Jamboo zná snad každý, kdo má nějakou zkušenost s devadesátkovou evropskou hudbou. Homework se vydávalo zcela jiným směrem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Daft Punk na něm využívali typické charakteristiky housu jako mechanický rytmus a střední tempo, rozšiřovali je ale o rozsáhlou hru se zvuky. Nebáli se ani používat agresivněji znějící syntezátory, brát si inspiraci z jiných žánrů, přičemž celé album (jak ostatně naznačuje název) funguje jako zkoumání jejich pravidel a limitů. Homework se stalo jedním z hlavních příkladů inovativního subžánru progressive house a přitáhlo pozornost celého světa k francouzské elektronické hudbě. Ačkoliv pracuje s určitými retro vlivy, dodnes nezní zastarale.

solarni-panel

Přečtěte si takéVelká rána pro solární byznys. V úpadku je pionýr oboruVelká rána pro byznys se soláry na střechách domů. V úpadku je pionýr oboru s miliardovými tržbami

Při oslavě dvaceti let od jeho vydání tak vůbec netřeba pomýšlet na významnou kapitolu z análů hudební historie, ale jednoduše si užívat chytlavé rytmy a propracovanou produkci. Aby si posluchači mohli Homework přece jen poslechnout v trochu jiném kontextu, než dobře znají, Daft Punk na digitální platformy poslali jeho speciální výroční edici s patnácti remixy. Devět z nich si dosud nebylo možné oficiálně pustit online.

Homework (25th Anniversary Edition) je k dispozici na všech hlavních streamovacích službách. Fajnšmekři se pak mohou těšit také na vinylovou edici, která je momentálně dostupná k předobjednání s datem vydání 15. dubna. Na vinylu Daft Punk znovu vydají i živou nahrávku Alive 97.