Herec Sean Penn na Ukrajině točí dokument o ruské invazi. Setkal se s vojáky i prezidentem Zelenským

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

sean-penn-gq

Reprofoto: GQ/YouTube

Herec Sean Penn

0Zobrazit komentáře

Sean Penn je známý herec, režisér a scenárista, ale také politický a sociální aktivista se silným protiválečným smýšlením. Nechodí daleko ani pro kritiku zemí, které různými způsoby utlačují jiné. Teď svoji uměleckou a aktivistickou kariéru opět propojil, vydal se totiž na Ukrajinu natočit dokument o probíhajícím vojenském konfliktu.

Do východoevropské země se Sean Penn poprvé vydal už koncem loňského roku, čímž začaly praktické přípravy pro samotné natáčení. Herec tehdy navštívil ukrajinské vojáky na frontové linii u Doněcké oblasti. Pro magazín Variety teď společnost Vice Studios, která připravovaný dokument produkuje, potvrdila, že skutečně půjde o film mapující nejdříve hrozbu a později samotný průběh ruské invaze.

Podruhé hollywoodský herec na Ukrajinu dorazil počátkem tohoto týdne. Od té doby se například setkal s místopředsedkyní vlády Irynou Vereščukovou, místními novináři nebo členy ozbrojených složek. Ačkoliv málokdo očekával, že Rusko do své sousední země skutečně pošle vojsko, Penn se podle vlastních slov nechystá odletět.

Včera se objevil na vládní tiskové konferenci, kde se mluvilo o ukrajinské reakci na invazi, která podle mnoha světových lídrů představuje nejhorší konflikt v Evropě od roku 1945. Později se Penn setkal také přímo s prezidentem Volodymyrem Zelenským, jak sám státník ukázal v příběhu na svém Instagramu. V oficiálním vyjádření prostřednictvím ukrajinské ambasády Zelenskyj ocenil Pennovy snahy a odvahu.

„Naše země je mu vděčná za odvahu a upřímnost,“ stojí v dokumentu. „Ukazuje statečnost, jaká mnohým chybí, zejména některým západním politikům. Čím více bude lidí jako on, kteří jsou skutečnými přáteli Ukrajiny a podporovateli boje za svobodu, tím dříve budeme moci zastavit tuto hanebnou invazi ze strany Ruska,“ uvedl Zelenskyj.

Sean Penn, který je držitelem dvou Oscarů za hlavní mužskou roli, se ve snaze pomoci slabším či znevýhodněným aktivně angažoval už několikrát v minulosti. V roce 2005 asistoval při záchranných operacích po hurikánu Katrina a v roce 2010 založil organizaci J/P Haitian Relief Organization na pomoc po zničujícím zemětřesení na Haiti. Ačkoliv bývá vzhledem k pravidelné medializaci svých aktivit osočován z neupřímnosti, haitský prezident ho jako prvního nehaiťana v historii ocenil zvláštním státním vyznamenáním.

V roce 2015 se Penn také vydal na tajnou cestu za šéfem mexického drogového kartelu Sinaloa El Chapo Guzmánem. Zorganizoval s ním rozsáhlý rozhovor a jeho informace dopomohly ke zločincově dopadení. Jak zmiňuje server The Guardian, sám herec však litoval, že rozhovor nepomohl k přehodnocení války proti drogám.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym