Seriálový hit Netflixu Sandman dostal bonusový díl. Ukazuje svět, kde vládnou kočky

První část nového dílu je nádherně animovaná, jeden z hlasů v ní namluvil tvůrce Sandmana Neil Gaiman. Ten chtěl bonus vydat až rok po premiéře.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

the-sandman-netflix-dream-of-thousand-cats

Foto: Netflix

V bonusové epizodě seriálu Sandman světu vládnou kočky

0Zobrazit komentáře

Před dvěma týdny na Netflixu vyšel Sandman, televizní adaptace stejnojmenného komiksu Neila Gaimana. Temná fantasy pohybující se na hraně reality a snu diváky po celém světě podle očekávání zaujala. A stále se drží na vrcholu sledovanosti. K velkému překvapení ale Netflix teď vydal bonusovou epizodu seriálu, která se vydává velice zajímavým směrem.

Sandman se odehrává ve světě, jemuž od počátku věků vládne sedm mocných bytostí, souhrnně známých jako Věční. Jedna z nich, Sen nebo také Morfeus, je počátkem 20. století uvězněn černou magií a když se po více než sto letech osvobodí, musí znovu nastolit pořádek ve svém království snících. Pohybuje se přitom mezi lidským a svým fantastickým prostředím.

Celý seriál je klasicky hraný, byť vzhledem ke svému tématu obsahuje mnoho vizuálních efektů. Nová jedenáctá epizoda naproti tomu přináší dvě části s názvy Sen o tisíci kočkách a Kalliopé. První z nich je kompletně animovaná. Jinak by dost dobře ani nemohla vzniknout, představuje totiž psychedelický příběh kotěte, které se na prvním setkání s dospělými kočkami dozví o zcela jiném rozložení světa, v němž lidé nebyli dominantní druh.

„Snažili jsme se, aby animované zpracování Snu o tisíci kočkách bylo co nejpodmanivější a nejhypnotičtější. Využili jsme k tomu kouzla skutečných olejomaleb na plátně,“ řekl režisér první části bonusové epizody Hisko Hulsing. „Zkombinovali jsme malby s klasicky kreslenou 2D animací, založenou na realistické 3D animaci telepatických koček. Chtěli jsme tím vytvořit svět jako z psychedelického tripu, který působí realisticky i snově zároveň,“ pokračoval.

Na Snu o tisíci kočkách je vedle samotného zpracování a děje zajímavé také hvězdné obsazení. Postavy namluvili Tom Sturridge, tedy představitel hraného Morfea, a dále James McAvoy, Michael Sheen, Sandra Oh známá z Chirurgů, možná nejznámější představitel Doctora Who David Tennant, tvůrce předlohy Neil Gaiman a mnoho dalších.

Druhá část bonusové epizody, Kalliopé, už má konvenčnější obsazení i klasicky hrané zpracování, představuje ale neméně zajímavý příběh. Hlavním hrdinou, resp. spíše antihrdinou, je spisovatel potýkající se s nedostatkem inspirace. Od staršího kolegy se mu podaří získat uvězněnou múzu Kalliopé, která mu slouží jako nekonečný zdroj nápadů. Tou dobou se osvobodí Sen s blízkým vztahem k múze a rozhodne se jí pomoci.

A proč vlastně vznikla bonusová epizoda s těmito příběhy? Tvůrci tím v zásadě kopírují formát původní komiksové série, kde jsou mezi souvislým příběhem roztroušena samostatná vydání s vlastním dějem, který nějakým způsobem rozšiřuje svět Sandmana.

„Jedenáctá epizoda je náš dárek fanouškům,“ řekl šéf amerického fikčního obsahu Netflixu Peter Friedlander pro server Variety. „S překvapením ve formě bonusové epizody jsme počítali od začátku projektu a bylo pro nás důležité to udělat tak, aby kapitoly ctily původní předlohu a výjimečnou vizi Neila Gaimana,“ dodal.

Gaiman chtěl bonusovou epizodu původně vydat rok po premiéře první řady kvůli očekávání, že složité natáčení s rozsáhlými vizuálními efekty může znamenat dvouletou pauzu mezi sezónami. Nakonec se ale plány změnily. Netflix pokračování seriálového Sandmana prozatím neschválil, vzhledem k velkému diváckému zájmu i dobrým ohlasům by nicméně bylo překvapivé, kdyby se tak dříve nebo později nestalo.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání