Hlášení z Havaje. Úroveň oxidu uhličitého v atmosféře je nejvyšší v historii jeho měření
V roce 2021 se do atmosféry dostalo 36 miliard tun plynu, který přispívá k ohřívání planety. Většina pocházela ze spalování fosilních paliv.
Množství oxidu uhličitého v atmosféře překonalo letos v květnu rekord. Podle vědců z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je jeho úroveň v současnosti o padesát procent vyšší, než tomu bylo v dobách před průmyslovou revolucí. Tedy před tím, než lidé začali ve velkém spalovat ropu, zemní plyn a uhlí.
Koncentrace plynu se uvádějí v jednotkách na milion. A podle měření ze stanice NOAA, která se nachází na Havaji, v květnu dosáhla úrovně 421 částic z milionu. To znamená, že 421 částic z milionu částic v atmosféře je právě oxid uhličitý. Před industriální revolucí dosahovala průměrná koncentrace hodnoty 280 částic.
Číslo ženou vzhůru elektrárny, automobily, ale také zemědělská činnost. Ke zhoršování situace přispívá také odlesňování, v této souvislosti se však stále častěji mluví také o tání permafrostu, jímž se do atmosféry uvolňuje velké množství skleníkových plynů.
Celkové emise oxidu uhličitého se v roce 2021 vyšplhaly na 36,3 miliard tun, což přispívá ke zrychlujícímu procesu oteplování Země. Planeta je nyní průměrně o 1,1 stupně Celsia teplejší v porovnání s obdobím před industriální revolucí. A i když se číslo možná jeví poměrně nenápadně, i takové vychýlení způsobuje globální problémy v podobě četnějších záplav, rozsáhlých požárů nebo extrémního horka a sucha.