Hlasový robot studentů ČVUT dobyl Ameriku. Vyhrál prestižní soutěž Amazonu a svým tvůrcům přihrál miliony

Filip HouskaFilip Houska

cvut-tym

Foto: ČVUT

Členové týmu: Petr Marek, Jakub Konrád, Van Duy Ta, Ondřej Kobza a Jan Šedivý

0Zobrazit komentáře

Český institut informatiky, kybernetiky a robotiky ČVUT si připisuje velký globální úspěch. Studentský tým pod vedením Jana Šedivého uspěl v dalším ročníku soutěže společnosti Amazon, v rámci které měli účastníci za úkol vytvořit co nejlepšího konverzačního robota neboli chatbota pro hlasovou asistentku Alexu, a umístil se na prvním místě. Odváží si i finanční odměnu ve výši zhruba 11 milionů korun.

Studentský tým z Českého vysokého učení technického v Praze se soutěže Alexa Prize Social Bot Grand Challenge účastnil už několikrát. V prvních dvou ročnících si odvezl pomyslné stříbro, přičemž loni si o jedno místo pohoršil a odjížděl s bronzem. Letos ovšem toto prokletí studenti prolomili a dosáhli na kov nejcennější.

„První místo je úplně neuvěřitelný pocit. Na stupních vítězů jsme sice už po čtvrté, ale toto je naše první celkové vítězství. Letos jsme se snažili vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se nám nejspíš vyplatilo,” říká vedoucí studentského týmu Jakub Konrád.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tým pod celkovým vedením vědce Jana Šedivého ve složení Petr Marek, Jakub Konrád, Van Duy Ta, Ondřej Kobza a Petr Lorenc musel ve finále soutěže demonstrovat, jak jeho vyvíjený hlasový robot pojmenovaný Alquist dokáže vést každodenní konverzace například o filmech, sportu nebo hudbě. Zkrátka o obecných tématech, o nichž se lidé běžně baví.

Odborní porotci a uživatelé pak vyhodnotili, že konverzace s Alquistem byly nejdelší, nejlepší, nejhodnotnější a nejvtipnější. A to i přes skutečnost, že chatbota programovali studenti, pro něž angličtina není mateřským jazykem a americké prostředí se od toho českého značně liší.

Ve finále pak tým ČVUT porazil konkurenty ze Stanfordovy univerzity, University of Buffalo, Kalifornské univerzity a Emoryho univerzity. Kromě uznání za tento úspěch a reprezentaci české technické univerzity na mezinárodním poli získává tým za čtrnáctiminutový rozhovor se strojem i finanční odměnu ve výši půl milionu dolarů (zhruba 11 milionů korun).

alquist

Foto: Jiří Ryszawy/ČVUT

Český tým, který na ČVUT vyvíjí chatbot Alquist, se opět utkal v soutěži Amazon Alexa Prize

CzechCrunch Jobs