Hlavně nepanikařte a klidně dál pravidelně investujte! Propad akcií je běžný, a dokonce i zdravý
Zkušený portfolio manažer společnosti Amundi Petr Zajíc vysvětluje, co se děje na finančních trzích a proč se vlastně pro investory zas tolik nemění.
Krvavé moře. Akciové trhy v USA krvácejí. Trhy si uvědomily realitu a vracejí se k normálu. Nový týden v chaosu. To jsou některé z pondělních titulků v českých i světových médiích. Jak je z nich zjevné, akciové trhy zažívají v posledních dnech poměrně silnou vlnu výprodejů a řada zejména drobných investorů, kteří nemají dlouhodobější zkušenosti s akciovým trhem, propadla značné panice. Podle mého názoru je klíčové si odpovědět na tři otázky. Je současný vývoj tak nečekaný? Co bude v dalších dnech a týdnech? A mění se něco na dlouhodobém vývoji? Pojďme tedy postupně.
Řada investorů, především těch institucionálních, kteří preferují reálnou fundamentální analýzu vnitřní hodnoty firem, již několik měsíců, možná i čtvrtletí upozorňuje na neobvykle vysokou prémii v ocenění některých sektorů a zejména pak často zmiňované sedmičky největších akciových titulů v USA. (Těmi jsou aktuálně podle tržní kapitalizace Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta, přičemž Tesla, která do této skupiny také patřila, je nyní až dvanáctá. Na sedmém místě je aktuálně Berkshire Hathaway Warrena Buffetta – pozn. red.)
Trhy od října roku 2023 pracovaly se stále optimističtějšími předpoklady ohledně americké ekonomiky, inflace, úrokových sazeb, využití umělé inteligence i ziskovosti největších společností, až se ocenění trhu dostalo do stavu, který někteří nazývají „priced for perfection“. Tedy úrovně, v níž všechny faktory očekávají ten nejoptimističtější vývoj.