Hnízdo mezi krušnohorskými smrky. Netradiční chata studia New How originálně zpracovává téma chalupaření

hamry3

Foto: PREFA/Croce & Wir

V srdci Krušných hor vyrostla chata se zcela novým tvaroslovím

0Zobrazit komentáře

Pokud se někdy budete potulovat v okolí Nových Hamrů, malé vesnice v srdci Krušných hor, možná narazíte na chatu, která příliš nezapadá do koloritu místní architektury. Její majitelka, která toto místo navštěvovala již od dětství, se dříve profesionálně věnovala baletu. A možná právě balet inspiroval jejího muže a architekta v jedné osobě k vytvoření objektu, který může připomínat tanečnici ladně se pohybující mezi partnery v podobě ztepilých smrků.

„Stávala zde stará chata, která v současnosti již nešla kvůli svému technickému stavu rekonstruovat. Oba máme rádi hory i toto místo. Takže chata na horách byla naším snem,“ říká David Zámečník, majitel a autor podoby stavby. Během navrhování objektu ovšem řešil daleko více témat než pouze rodinnou chatu představující celoroční horské útočiště.

„Nejnáročnější bylo nezabřednout do složitého zkoumání a ‚řešení‘ komplikované historie Sudet a tohoto místa, které do nich patří,“ vysvětluje autor. Při prvním pohledu na realizaci finálního návrhu je patrná silná inspirace místní přírodou.

Šedý plášť, do kterého je chata zahalena, splývá s nepropustnými stíny nedalekého lesa i žulovými a čedičovými skalisky v okolí. Střecha i fasáda domu jsou tvořeny matně šedým hliníkem evokujícím černé naolejované dřevo. Celkové tvary budovy jsou nečekané, ve svém uspořádání však zcela logické. To dokazuje terasa obložená světlým dřevem, která působí jako vypadlý blok ze stavebnice.

hamry

Foto: PREFA/Croce & Wir

Netradiční chata v obklopení horských lesů

hamry2

Foto: PREFA/Croce & Wir

Netradiční chata v obklopení horských lesů

„Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje volit strmý úhel střechy,“ říká o vzhledu budovy studio New How architekti, jehož jádro mimo Davida Zámečníka tvoří také architekt Filip Havliš.

David Zámečník chtěl využít a maximálně vytěžit z výhledu, který chata nabízí. I proto celá budova dosahuje výšky 9 metrů od vchodu do objektu a 10,2 metru od nejnižšího místa terénu u domu.

Nechat myšlenky létat

Snaha vytvořit obytný dům s prvky rozhledny je ostatně nejvíce znát při vstupu do objektu, který na třech podlažích nabízí užitnou plochu 135 metrů čtverečních. V nejvyšším patře, které díky velkému oknu poskytuje fascinující rozhled do daleké krajiny, najdeme ateliér spolu s knihovnou. „Na tomto místě je možno nechat myšlenky létat,“ popisuje studio nejvyšší patro.

Patro níže nabízí koupelnu a také galerijní prostor, jehož část podlahy je tvořena sítí. Prostor se zde proto vizuálně i akusticky prolíná s přízemím. Galerie má především být odpočinkovou zónou, k čemuž slouží i spací koutky, ale také místem pro přemýšlení. „Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půdu pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe,“ uvádí studio.

hamry4

Foto: PREFA/Croce & Wir

Vnější plást chaty tvoří matný hliník

hamry6

Foto: PREFA/Croce & Wir

Chata je vysoká, aby z ní bylo dobře vidět do kraje

Patro nejnižší je určené pro společenský život a přípravu jídla. Najdeme zde krb, který je centrálním bodem celého domu a místem pro setkávání a živé konverzace. A aby byl popis domu, ve kterém může po celý rok složit hlavu nejméně deset lidí, zcela kompletní, nesmíme zapomenout na částečně zapuštěný suterén, který funguje jako technická místnost.

Byť je v současné době dům vytápěn krbem a využívá připojení k elektrické síti, již nyní je vše připraveno k tomu, aby díky solárním panelům a větrné turbíně začal využívat i energii z obnovitelných zdrojů v plně soběstačném režimu.

Mohlo by se zdát, že záměr postavit podobný objekt v srdci hor nebyl na úřadech přijat s pochopením. David Zámečník však překvapivě říká, že opak je pravdou.

„Kdybych měl být upřímný, tak to bylo nejrychlejší stavební povolení v životě. V řádů několika týdnu. Krušné hory nejsou CHKO ani NP, tak se ke stavbě nevyjadřovaly některé instituce. A na stavebním úřadě panoval lidsky vstřícný přístup v tom nejlepším slova smyslu,“ uzavírá David Zámečník.

hamry5

Foto: PREFA/Croce & Wir

Netradiční chata v obklopení horských lesů

chata-krusne-hory

Foto: Petr Polák

Chata je obyvatelná také v zimě

chata-na-hamrech6

Foto: Petr Polák

Letecký pohled na chatu

chata-na-hamrech7

Foto: Petr Polák

Krb slouží nejen k vytápění objektu, ale i jako jeho centum

chata-na-hamrech8

Foto: Petr Polák

Střední patro se sítí místo podlahy a výhledem do vrchního ateliéru

krusne-hory-chata

Foto: NEW HOW architekti

Předpokládané technologické doplnění domu